Męskie sprawyRak piersi to nie tylko problem kobiet

Rak piersi to nie tylko problem kobiet

Nowotwór piersi – przerażającą diagnoza, która dzięki współczesnej medycynie nie oznacza na szczęście wyroku.

Rak piersi to nie tylko problem kobiet
Źródło zdjęć: © Fotolia

Choroba ta identyfikowana jest jako wyłączny problem kobiet. Jest to jednak błędne przekonanie. Chorują też mężczyźni. Specjaliści alarmują nawet, że rak piersi diagnozowany u panów to coraz poważniejszy problem.

Jak łatwo zgadnąć, w każdym takim wypadku, kiedy lekarze informują mężczyznę o swoim rozpoznaniu, pacjent przeżywa podwójny szok. Pierwszy naturalnie związany z wykryciem choroby nowotworowej, a drugi z jej rodzajem. Dla panów to wciąż zaskoczenie, ale lekarzy podobne przypadki zadziwiają coraz mniej. Niska świadomość dotycząca występowania tego rodzaju raka u pacjentów płci męskiej przekłada się niestety na bardzo wysoką śmiertelność. Wielu mężczyzn bagatelizuje po prostu pojawiające się objawy i zgłasza się do specjalisty zbyt późno.

Męski symbol walki z rakiem piersi

Aby uświadomić opinii publicznej, jak poważna jest sprawa, w ostatnich dniach media na całym świecie nagłośniły historię pochodzącego z Indii mężczyzny, który w listopadzie ubiegłego roku znalazł w okolicach lewej piersi niewielkie zgrubienie. Jak wspomina przedstawiany przez prasę jako Kunal Makhija Hindus, guzek był bezbolesny, więc postanowił on zignorować jego obecność. Po upływie czterech miesięcy guz jednak znacznie się powiększył. Po przeprowadzeniu badań, lekarz poinformował, że zgrubienie to zmiana nowotworowa.

Obrzęk miał postać jednocentymetrowego guzka, który od listopada 2013 r. do marca 2014 r. osiągnął rozmiar pięciu centymetrów. Poza tym nie było innych objawów” – powiedział mężczyzna.

Kunal miał szczęście. Zgłosił się do lekarza, gdy nie było jeszcze za późno. Błyskawicznie przeprowadzone leczenie – przeszedł m.in. zabieg mastektomii – przyniosło dobre efekty, a mężczyzna z dnia na dzień ma się coraz lepiej.

To może spotkać każdego

Oczywiście może się wydawać, że przypadek pochodzącego z Indii pacjenta jest egzotyczny i nie dotyczy panów z innych regionów świata. Lekarze przestrzegają jednak przed takim podejściem do sprawy. Ten rodzaj raka dotyka mężczyzn na całym świecie, choć wciąż nie mówi się o tym głośno.

O tym, jak bardzo poważny jest problem, poinformowało niedawno Deutsche Welle. Szacuje się, że na 40 milionów mężczyzn w Niemczech, każdego roku na chorobę tę zapada tam ok. 500 panów. Wydaje się, że przy 75 tysiącach stwierdzonych tam zachorowań na raka piersi wśród kobiet to wciąż niewiele, ale poziom śmiertelności musi niepokoić. Średnio 200 pacjentom płci męskiej, u których stawiana jest taka diagnoza, nie udaje się już pokonać choroby. Statystyki dotyczące śmiertelności z różnych zakątków świata bardzo się w tym przypadku różnią. W Stanach Zjednoczonych w 2013 r. wykryto 2 360 przypadków raka piersi u mężczyzn, a 430 z nich zakończyło się tragicznie, co oznacza, że współczynnik przeżywalności był tam wyższy.

Lekarze alarmują, że problem jest poważny. Z uwagi na stosunkowo niewielki odsetek chorujących mężczyzn, nie istnieją bowiem dla nich żadne programy profilaktyki tego rodzaju raka. Mało który pan myśli też o tym, by regularnie badać swoje piersi. Na dodatek problem dla męskiej części populacji jest wstydliwy. Wielu pacjentów, którym lekarze przedstawili przygnębiającą wiadomość, w pierwszym momencie jest przekonanych, że coś z nimi jest nie tak; że są za mało męscy. Pojawiają się też problemy w zakresie terapii. Brakuje specjalnych ośrodków, w których mogliby odbywać kurację, dlatego najczęściej leczą się w tych samych miejscach co kobiety, m.in. w gabinetach ginekologicznych. Stosuje się też to samo leczenie, choć nie ma gwarancji, że przedsięwzięcie tych samych środków w przypadku pacjentów obu płci gwarantuje tę samą efektywność.

Onkolodzy szacują, że w tej chwili rak piersi stanowi już jeden procent chorób nowotworowych diagnozowanych u mężczyzn.

„Rokowania u mężczyzn są bardzo trudne, a grubość ich piersi jest mniejsza. Ale leczenie jest takie samo. Można również zauważyć, że męscy pacjenci zgłaszają się do lekarza z tą przypadłością bardzo późno, ponieważ są sceptyczni” – powiedziała ginekolog i onkolog Namrata Kacchara, która dodała, że u mężczyzn i kobiet podczas leczenia stosuje się zabiegi operacyjne, chemioterapię oraz terapię hormonalną.

Specjaliści apelują do mężczyzn, by w przypadku odkrycia jakichkolwiek niepokojących zmian w obrębie piersi natychmiast zgłaszali się do lekarza. Odpowiednio wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje szanse na całkowity powrót do zdrowia.

RC/dm,facet.wp.pl

Czytaj także:
[

Obraz

Sasha Grey napisała książkę erotyczną ]( http://ksiazki.wp.pl/tytul,Klub-Julietty-czyli-pornografia-dla-grafomanow,wid,21056,wiadomosc.html )

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (108)