Trwa ładowanie...

Rakija, taniec, śpiew i skoki przez ogień

Share
Rakija, taniec, śpiew i skoki przez ogieńŹródło: AFP
d2rluau

Rakija, taniec, śpiew i skoki przez ogień. Tak ostatnią niedzielę prawosławnego karnawału, spędzają mieszkańcy Bułgarii, przygotowując się do nadejścia _„Sirni Zagovezni”_, prawosławnego Wielkiego Postu.

W Bułgarii zgodnie z prawosławną tradycją, czterdzieści dni przed Wielkanocą obchodzony jest koniec karnawału, który łączy się z nadejściem wiosny. Jest to święty okres kiedy to świat budzi się do życia po zimowym letargu.

W myśl tradycji ta niedzielna noc, to czas, w którym pokolenia jednoczą się. Jest to noc wybaczania - ludzie przebaczają i proszą o wybaczenie za wszystkie przewinienia minionego roku. Rodzice, dzieci, przyjaciele i znajomi zbierają się razem, aby przy śpiewie i dźwiękach ludowej muzyki bawić się do białego rana.

d2rluau

Szczególnie efektownie, nadejście wiosny obchodzone jest w południowo- zachodniej części kraju. Bułgarska tradycja stała się atrakcją, która każdego roku przyciąga w okolice gór Pirin, setki turystów.

W niedzielną noc, na wzgórzach rozpalane są wielometrowe ogniska, przy których wspólnie zasiadają całe wioski. Płonący ogień ma, w myśl przesądu, odpędzić od uczestników zabawy złe moce, jak również ochronić przed klęskami żywiołowymi miejsce, gdzie zapłonie.

Młodzi ludzie traktują nadejście wiosny jako doskonały czas dla zawarcia nowych przyjaźni i wyrażenia głęboko skrywanej miłości. Na kilka tygodni przed uroczystością mężczyźni własnoręcznie wykonują drewniane race, które w noc zabawy, wystrzeliwują w gwiaździste niebo. Race niosą ze sobą życzenia szczęścia dla rodziny, przyjaciół, czy wreszcie dla tej jednej jedynej.

W środku nocy, najodważniejsi mężczyźni biorą udział w konkursie skoków przez ogień. Najdalszy i najśmielszy skok zapewniają zdrowie i powodzenie w nadchodzącym, a zgodnie z wielowiekową tradycją, zwycięzca konkursu w ciągu kilku miesięcy powinien znaleźć swoją wymarzoną, drugą połowę.

d2rluau

Kiedy skończą się już tradycyjne obrzędy i miłosne wyznania, a w głowie zaszumi wyśmienite bułgarskie wino i rakija rozpoczynają się tańce i śpiewy. To przecież, dla wyznawców prawosławia ostatni wieczór karnawału, czas na szaloną zabawę, która przy blasku płomieni trwa do białego rana. Po ognistej nocy, przywiązani do tradycji mieszkańcy tego czarnomorskiego kraju, rozpoczną czterdziestodniowy czas postu i modlitwy, który ma przygotować ich do zbliżającego się święta Wielkanocy.

d2rluau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rluau
d2rluau