Ranking butów wizytowych. Bardziej i mniej oficjalne kroje
Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, jednak każdy, nawet najmniejszy detal ma swoje znaczenie. Buty wizytowe to bardzo ważny element oficjalnego stroju, warto wiec zwrócić uwagę na to, jaki model będzie odpowiedni na różne okazje.
01.08.2019 12:36
W wersji sznurowanej czy bez sznurowadeł, buty wizytowe to wizytówka zadbanego mężczyzny i ważny element garderoby. Warto więc dopilnować, by były doskonałe w każdym calu.
Oxfordy
Zwane również wiedenkami, uznawane są za najbardziej oficjalne obuwie wizytowe przeznaczone na najważniejsze okazje – oficjalne bankiety czy wesela. Cechą wyróżniającą jest zamknięta obłożyna, w której część skóry przez którą przewleka się sznurowadła jest wszyta pod spód przyszwy i szczelnie zakrywa język. Smukłe, wąskie kopyto, nieco odstający ku górze czubek i niższy obcas sprawiają, że buty wyglądają wyjątkowo lekko i są przy tym bardzo wygodne.
Derby
To typ obuwia łudząco podobny do oxfordów, jednak jest nieco mniej oficjalny. W przeciwieństwie do powyższych mają one otwartą obłożynę. Gdy sznurowadła są rozluźnione, fragmenty skóry lekko odstają ku górze, a język jest odsłonięty. Ten typ obuwia sprawdzi się zarówno podczas bardziej jak i mniej oficjalnych sytuacji – wyjścia do pracy czy rodzinnego obiadu.
Lotniki
Powszechnie uważane za wcielenie eleganckiego minimalizmu lotniki wykonane są z jednego kawałka materiału, który kończy się szwem na pięcie. To z kolei sprawia, że ich wykonanie jest bardzo trudne. Efekt jest jednak tego wart, lotniki przyciągają oko swoją elegancją i prostotą. Doskonale nadają się do noszenia zarówno na eleganckie przyjęcia, jak i w codziennych stylizacjach utrzymanych w minimalistycznym stylu.
Zrezygnuj ze sznurowadeł
Obuwie bez sznurówek to letnia alternatywa na mniej oficjalne sytuacje. Doskonale sprawdzają się podczas upałów w połączeniu z krótszymi spodniami.
Monki
Eleganckie buty z klamrami to lekkie i zgrabne rozwiązanie na chłodniejsze dni. Charakterystyczny kształt, jak i nazwa obuwia związana jest z jego genezą. Monki pierwotnie były bowiem obuwiem typowo klasztornym, które nosili alpejscy mnisi. Pełne obuwie zapewniało ciepło, a charakterystyczne klamerki upodobniały je do sandałów. To doskonałe wyjście dla osób, które stawiają na interesujący wygląd i potrzebują lekkiego, niezawodnego obuwia.
Mokasyny
Lekkie, wsuwane buty na miękkiej podeszwie to kwintesencja letniego szyku i wygody. Można je łączyć zarówno z krótszymi spodniami garniturowymi, jak i krótkimi spodenkami materiałowymi i koszulką polo. Obiegowa opinia głosi, że mokasyny należy nosić wyłącznie bez skarpet. Ze względów higienicznych nie poleca się jednak takiego rozwiązania. Lepiej postawić na niewidoczne skarpetki odsłaniające kostkę.