Trwa ładowanie...
18-10-2012 10:15

Raport: coraz więcej młodych osób doznaje udaru mózgu

Raport: coraz więcej młodych osób doznaje udaru mózguŹródło: Fotochannels.com
dknt1kr
dknt1kr

Udar mózgu nie jest chorobą jedynie ludzi starszych. W USA prawie co piąta jego ofiara ma mniej niż 55 lat - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez "American Academy of Neurology Journal".

Pismo powołuje się na badania 1,3 mln Amerykanów powyżej 20. roku życia zamieszkałych w Cincinnati i North Kentucky. W 1993 r. 13 proc. tych, którzy doznali udaru mózgu, nie miało jeszcze 55 lat, a w 2005 r. było ich już 19 proc.

W tym samym okresie obniżyła się również średnia wieku osób z udarem z 71 do 69 lat. "Dane te świadczą o tym, że coraz więcej młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, cierpi na cukrzycę i jest otyłych" - twierdzi w komentarzu główny autor raportu dr Brett Kissela, neurolog z Cincinnati.

dknt1kr

Dodaje, że udar mózgu pojawia się nagle, ale zmiany w organizmie do niego doprowadzające rozwijają się przez wiele lat.

"Raport przypomina nam, że udar nie jest jedynie chorobą ludzi starszych" - podkreśla w wypowiedzi dla BBC dr David Werring, neurolog z University College London. Jego zdaniem, podobnie jest w Wielkiej Brytanii ze względu na podobny styl życia społeczeństwa brytyjskiego i amerykańskiego. (PAP) zbw/ krf/

dknt1kr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknt1kr