Trwa ładowanie...
d3w809d
Męskie sprawy

Raport: coraz więcej młodych osób doznaje udaru mózgu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raport: coraz więcej młodych osób doznaje udaru mózgu
(Fotochannels.com)
d3w809d

Udar mózgu nie jest chorobą jedynie ludzi starszych. W USA prawie co piąta jego ofiara ma mniej niż 55 lat - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez "American Academy of Neurology Journal".

Pismo powołuje się na badania 1,3 mln Amerykanów powyżej 20. roku życia zamieszkałych w Cincinnati i North Kentucky. W 1993 r. 13 proc. tych, którzy doznali udaru mózgu, nie miało jeszcze 55 lat, a w 2005 r. było ich już 19 proc.

W tym samym okresie obniżyła się również średnia wieku osób z udarem z 71 do 69 lat. "Dane te świadczą o tym, że coraz więcej młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, cierpi na cukrzycę i jest otyłych" - twierdzi w komentarzu główny autor raportu dr Brett Kissela, neurolog z Cincinnati.

d3w809d

Dodaje, że udar mózgu pojawia się nagle, ale zmiany w organizmie do niego doprowadzające rozwijają się przez wiele lat.

"Raport przypomina nam, że udar nie jest jedynie chorobą ludzi starszych" - podkreśla w wypowiedzi dla BBC dr David Werring, neurolog z University College London. Jego zdaniem, podobnie jest w Wielkiej Brytanii ze względu na podobny styl życia społeczeństwa brytyjskiego i amerykańskiego. (PAP) zbw/ krf/

Zobacz: Encyklopedia zdrowia dla mężczyzn

d3w809d

Podziel się opinią

Share

d3w809d

d3w809d