Trwa ładowanie...
11-04-2014 15:10

Robisz sobie zdjęcia przed lustrem? Uważaj

Share
Robisz sobie zdjęcia przed lustrem? UważajŹródło: SPL/East News
d2q13mv

Zbyt długie wpatrywanie się w umieszczone na Facebooku zdjęcia przyjaciół może prowadzić do zaburzeń obrazu własnego ciała - ostrzegają autorzy badań, których wyniki ogłoszono na konferencji w Seattle.

Młode kobiety są szczególnie aktywnymi użytkowniczkami portali społecznościach i umieszczają w sieci znacznie więcej swoich zdjęć niż mężczyźni. Naukowcy z Uniwersytetów w Strathclyde, Ohio oraz Iowa przeprowadzili sondaż wśród 881 studentek college'ów. Pytania dotyczyły aktywności na Facebooku, diety, ćwiczeń oraz obrazu ciała.

Jak wykazała analiza odpowiedzi, kobiety spędzające dużo czasu na przeglądaniu zdjęć przyjaciół z Facebooka mogą poczuć się niepewnie, jeśli chodzi o obraz własnego ciała. Im bardziej są eksponowane na takie obrazy, tym większą mają tendencję do porównywania się z nimi. Takie porównania z reguły wypadają na niekorzyść.

d2q13mv

Zdjęcia przyjaciółek na Facebooku wywierają większy wpływ, niż zamieszczane przez media zdjęcia celebrytów, ponieważ chodzi o osoby, z którymi utrzymuje się bezpośrednie kontakty. Jednak powstające pod wpływem ich oglądania opinie o własnym ciele są równie nierealistyczne - twierdzą eksperci.

Mimo zaobserwowanego wpływu na obraz ciała badania nie wykazały, aby oglądanie zdjęć na Facebooku miało związek z zaburzeniami odżywiania w rodzaju anoreksji.

d2q13mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q13mv
d2q13mv