Trwa ładowanie...
dg1ss0y
Ciekawostki

Roboty bojowe mają być etyczne!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roboty bojowe mają być etyczne!
(sxc.hu)
dg1ss0y

Jeśli roboty mają walczyć na wojnie, trzeba im wpoić zasady właściwego postępowania. O takich próbach informuje "New Scientist". Inżynier Ron Atkin z Georgia Institute of Technology w Atlancie zajmuje się właśnie działaniami wojennymi z udziałem robotów. Opracował oprogramowanie, które ma czuwać, by uzbrojone, latające roboty nie popełniały czynów godnych potępienia.

Atkin opierał się na doświadczeniach wyniesionych z ostatnich kampanii wojennych, a do symulacji użył prawdziwych map Środkowego Wschodu. Przeprowadził wiele dyskusji z doświadczonymi żołnierzami i studiował wojskową etykę. Jeden z weteranów Wietnamu zauważył, że w niektórych sytuacjach żołnierze strzelają do wszystkiego, co się rusza. Zbudowanie robota zachowującego się w ten sposób nie byłoby trudne - ale chodzi o to, by postępował on lepiej.

W jednym ze scenariuszy - opartym na sytuacji, jaka miała miejsce w Afganistanie w roku 2006 - robot identyfikuje grupę uzbrojonych talibów w granicach wcześniej zdefiniowanej "strefy zabijania". Jednak maszyna nie otwiera ognia, ponieważ jej mapy rozpoznają miejsce - to cmentarz, więc otwarcie ognia byłoby przestępstwem w świetle prawa międzynarodowego.

dg1ss0y

Kolejny scenariusz - konwój nieprzyjacielskich pojazdów znajduje się w pobliżu szpitala. Program pozwala tylko na takie działania, które nie zagrożą szpitalowi. Gdyby jednak coś poszło nie tak i ucierpiały niewinne osoby, włączy się system "winy", zmuszając robota do jeszcze większej ostrożności.

Zdaniem Illaha Nourbakshsha z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, ze względu na ograniczone możliwości "umysłowe" robotów i stopień skomplikowania sytuacji podczas działań wojennych, mogą upłynąć dziesięciolecia, zanim powstaną roboty o naprawdę sprawnej etyce bojowej. Na razie chodzi raczej o zapoczątkowanie dyskusji na ten temat niż o realne zastosowania.

"Roboty nie czują gniewu ani nie szukają zemsty - ale obca im jest także empatia"- zwraca uwagę Noel Sharkey z Sheffield University. Jednak choć ludzkie uczucia są ważne, w niektórych sytuacjach mogą się sprawdzić ścisłe reguły postępowania.(PAP)

pmw/ agt/

dg1ss0y

Podziel się opinią

Share
dg1ss0y
dg1ss0y