Rodowici Górale oczami mistrza fotoreportażu
Tomasz Tomaszewski, wybitny fotograf specjalizujący się w fotoreportażu, realizuje kolejny projekt prezentujący wyjątkowe, często nieco zapomniane regiony Polski. Tym razem w Bukowinie Tatrzańskiej fotografuje rdzenną społeczność góralską.
02.02.2015 | aktual.: 02.02.2015 12:55
Tomaszewski wykonywał zdjęcia reportażowe w wielu niezwykłych miejscach. W ostatnich miesiącach znalazł się między innymi wśród rybaków na indonezyjskiej wyspie Lembata, a także wśród pracowników Stoczni Gdańskiej. Jego kolejny projekt jest realizowany od lutego 2014 wśród Górali z Bukowiny Tatrzańskiej.
Tomaszewski podkreśla, że szczególnie ceni sobie projekty długotrwałe, gdyż pozwalają na poznanie ludzi, zdobycie ich zaufania i sfotografowanie z bliska. Miał okazję nawiązać przyjaźnie i poznać fascynujące, wielopokoleniowe historie górali. Tomaszewski na swoich fotografiach pokazuje życie codzienne, pracę oraz niesamowitą relację Górali z otaczającą ich naturą. W mojej pracy zawsze interesowali mnie ludzie, którzy szanowali, dbali i pielęgnowali swoją tożsamość – opowiada Tomaszewski.
Aby fotograf mógł nawiązać bliską relację ze społecznością, bez skrępowania podejść do niej jak najbliżej, istotne jest, żeby sprzęt fotograficzny był dyskretny. Do tego wszystkiego służy mi mały aparat i tylko dwa obiektywy. Tym razem używam obiektywów o zmiennej ogniskowej, co pozwala mi na sfotografowanie i zareagowanie na każdą sytuację, z którą mam do czynienia – mówi Tomaszewski, który pracuje na aparacie Sony α7R. Podczas swojego pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej, Tomaszewski fotografował nie tylko codzienne życie mieszkańców Podhala, ale również wyjątkowe, rozległe, górskie krajobrazy. Efekty pracy fotografa zostaną zaprezentowane w drugiej połowie 2015 roku.
Tomasz Tomaszewski jest członkiem agencji Visum Archiv w Hamburgu, Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował swoje prace między innymi w „New York Times”, „Die Zeit”, „Time” oraz „Vogue”. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem "National Geographic", a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jedną z ostatnich jest „Best Feature” na National Geographic International Media Conference, którą otrzymał za materiał zrealizowany na Podlasiu.