Rodzaje kołnierzyków męskich koszul – jak je prasować i o nie dbać?
Nawet jeśli na co dzień ubierasz się casualowo, warto wiedzieć, jak dobrać kołnierzyk do krawata, kiedy założyć muchę i jak dopasować ubiór do okazji. Jednym z nieodzownych elementów tej wiedzy jest umiejętność rozróżniania rodzajów kołnierzyków w męskich koszulach. Przybliżamy te najpopularniejsze, a także wyjaśniamy, jak prasować kołnierzyki i jak o nie dbać.
Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach
Kołnierzyki męskie można podzielić ze względu na stopnień ich formalności.
Rodzaje kołnierzyków formalnych
Znajomość typów kołnierzyków ma znaczenie, ponieważ dzięki niej wiesz, jak dobrać kołnierzyk do krawata. Masz też świadomość tego, kiedy lepsza będzie mucha i – przede wszystkim – na jakie okazje zakładać poszczególne koszule, uwzględniając stopień formalności. Męska koszula przeznaczona na najbardziej formalne okazje posiada jeden z dwóch rodzajów kołnierzyka:
- Wingtip – tzw. kołnierzyk łamany. Najbardziej formalny, tylko na najbardziej oficjalne okazje. Występuje jedynie przy białych koszulach, a jego nieodłączną partnerką jest czarna mucha. Do koszul z kołnierzykiem wingtip wkłada się frak lub smoking.
- Cutaway – kołnierzyk włoski. Klasyfikowany na drugim miejscu pod względem formalności. W tym przypadku z powodzeniem możesz zawiązać krawat. Najlepszy będzie krawat cienki lub średni z wiązaniem typu four-in-hand. Dobrym rozwiązaniem okaże się też klasyczny Windsor. Podobnie jak Wingtip, kołnierzyk ten sprawdzi się przy oficjalnych okazjach – jest doskonały na wyjście do opery czy na bal. Koszulę z kołnierzykiem cutaway możesz założyć również na spotkanie biznesowe.
Kołnierzyki mniej formalne
Większość koszul męskich posiada mniej formalne kołnierzyki. Do najczęściej występujących należą kołnierzyki typu:
- Kent – określany również jako klasyczny. Jeden z najpopularniejszych kołnierzyków, cechujący się długimi, szeroko rozstawionymi wyłogami. Najlepiej wypada w połączeniu z krawatem, który jest tu doskonale wyeksponowany.
- Spread – w przeciwieństwie do kołnierzyka typu kent, spread posiada krótkie wyłogi. Czasami mogą nawet chować się pod klapami marynarki. Możesz założyć do niego krawat, jednak nie jest to obligatoryjne.
- Button down – kołnierzyk z guzikami to element męskiej koszuli typu smart casual. Mamy tu do czynienia z niskim poziomem formalności. Ciekawostką jest, że kołnierzyk button down powstał z myślą o graczach polo. Sport ten cechuje elegancja, jednak powiewające kołnierzyki stanowiły dyskomfort, z którym uporano się właśnie za pomocą guzików.
Jak prać kołnierzyk, by prezentował się bez zarzutu?
Kołnierzyk to kluczowy element męskiej koszuli. Pierwszy rzuca się w oczy i sugeruje formalność stroju. Jednocześnie znajduje się w miejscu, w którym jest szczególnie narażony na zabrudzenie i zagniecenie. Dlatego tak ważna jest tu kwestia właściwego prania i krochmalenia. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale skomplikowane. Przy praniu koszul, najlepiej po prostu… kierować się instrukcjami producenta. To on wie najlepiej, jak o nią zadbać, podając wskazówki na metce. Tym, o czym warto pamiętać, są następujące kwestie:
- ustawiaj niską temperaturę (zwykle maks. 30 stopni),
- ustawiaj niską prędkość wirowania,
- korzystaj z detergentów przeznaczonych do delikatnych tkanin,
- nie susz koszul w suszarkach bębnowych.
Odświeżanie koszuli – prosta alternatywa dla prania
Częste wykonywanie pełnego prania może prowadzić do wyblaknięcia i pogorszenia właściwości materiału. Jednak jeśli koszula nie jest poplamiona, być może wystarczy odświeżyć ją żelazkiem z generatorem pary.
Żelazka z generatorem pary CareStyle 7 Braun docierają z parą do najgłębszych warstw materiału, wygładzając go i jednocześnie odświeżając. Prasowanie nawet głębokich zagnieceń przy użyciu samej pary możliwe jest dzięki wysokiemu ciśnieniu 7,5 bara i mocnemu wyrzutowi pary. Efekt – doskonale wygładzona, świeża koszula, bez prania!
H2. Bezpieczne prasowanie kołnierzykaPodobnie jak w przypadku całej koszuli, kołnierzyk wykonany jest z delikatnych materiałów, które łatwo uszkodzić. Dlatego prasowanie należy przeprowadzić wyjątkowo ostrożnie. Konieczne jest ustawienie niskiej temperatury – zwykle maksymalna dopuszczalna temperatura to 120°C. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj żelazka na koszuli, ponieważ to prosta droga do spalenia materiału!
Aby mieć pewność, że wszystkie zagniecenia zostaną wygładzone, warto skorzystać z żelazka z generatorem pary Braun. Generator pary CareStyle 7 IS 7155 WH skutecznie wygładza materiał z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, a to wszystko za sprawą:
- wysokiego ciśnienia 7,5 bara – aplikacja pary pod wysokim ciśnieniem to szybkie rozmiękczenie i efekt widoczny dosłownie po chwili. Co więcej, wysoki parametr prędkości wyrzutu pary to większa funkcjonalność żelazka, które poza wygładzaniem ubrań, umożliwia też przeprowadzenie odświeżania;
- wyrzutu pary w dużej ilości 125 g/min – duża ilość pary przekłada się na wyższą skuteczność prasowania. Wystarczy jedno przejechanie po tkaninie, aby wygładzić nawet największe zagniecenia;
- stopy Braun – stopa z powłoką EloxalPlus jest 2 razy twardsza niż stal nierdzewna i gwarantuje doskonały poślizg;
- trybu inteligentnego iCare – który zapewnia temperaturę bezpieczną dla wszystkich tkanin. Tryb inteligentny to wyższa skuteczność i większe bezpieczeństwo prasowania;
- pojemnika na wodę o pojemności 2 l – dwa litry wody w generatorze względem ok. 300 ml w standardowym żelazku to możliwość dłuższego prasowania bez konieczności dolewania cieczy.
Prasowanie koszuli z kołnierzykiem posiadającym guziki to szczególnie trudne zadanie. Pierwsza na świecie stopa FreeGlide 3D, stosowana w żelazkach z generatorem pary Braun zdecydowanie to ułatwia. Unikatowe, opracowane w laboratorium producenta wygięcie stopy, umożliwia nie tylko dotarcie do każdego zakamarka, ale też swobodne manewrowanie w zakresie 360 stopni oraz proste prasowanie do tyłu.
Rodzaje kołnierzyków i dbanie o nie – to nie musi być trudne!
Rodzajów kołnierzyków jest wiele. Niemniej ich podział jest logiczny, a zasady dotyczące doboru krawata lub muchy do koszuli oraz koszuli do okoliczności są proste do przyswojenia. Również dbanie o kołnierzyk nie powinno sprawić wiele problemów. Najważniejszą kwestią jest poprawne prasowanie koszuli. Żelazko z generatorem pary Braun sprawia, że utrzymanie w doskonałej kondycji nawet wymagających, delikatnych tkanin jest łatwe.
Pamiętaj też o właściwym przechowywaniu koszul. Aby uniknąć zagnieceń, przechowuj je w pozycji pionowej – na wieszaku. Warto też skorzystać z pokrowca oraz unikać przeładowania szafy ubraniami.
WP Facet na: