Trwa ładowanie...
11-07-2014 12:39

Rodzina czy świetna praca? Czego naprawdę pragną faceci?

Rodzina czy świetna praca? Czego naprawdę pragną faceci?Źródło: 123RF.COM
dfbwrdu
dfbwrdu

Kariera i pieniądze czy może rodzina i zdrowie? Przeprowadzone niedawno badania pokazały, co jest najważniejsze dla większości panów. Okazuje się, że kobiety i mężczyźni w innej kolejności i innym czasie pragną osiągać życiowe cele, które dostarczają stabilizację i spełnienie.

Choć wydaje się, że w XXI wieku to sukces w pracy i pieniądze zdają się mieć kluczowe znaczenie dla poczucia szczęścia, to wyniki kolejnych badań zdają się mówić coś zupełnie innego. Dla wielu mężczyzn to tradycyjne wartości mają w życiu strategiczny charakter. Takie wnioski rysują się po przedstawieniu wyników najnowszej ankiety, w której udział wzięło 1650 mężczyzn.

Okazuje się, że najważniejsze miejsce w życiu mężczyzn zarezerwowane jest dla potomstwa. Aż 62 procent z nich odpowiedziało, że dzieci stawiają najwyżej. Nie bez znaczenia jest też zdrowie - aż 56 procent facetów twierdzi, że najistotniejsze jest dla nich, by ich organizm pracował należycie. Na trzecim miejscu rankingu wartości znów wymienione zostały dobra niematerialne, pokazujące dodatkowo, że współcześni panowie są naprawdę rodzinni. Połowa ankietowanych stwierdziła bowiem, że bez udanego małżeństwo nie można mówić o udanym życiu. Wyżej od pieniędzy oraz udanej kariery faceci stawiają też umiejętność utrzymywania sprawnej kontroli nad własnym życiem (44 procent pytanych) oraz wolny czas - 40 procent.

Badania przeprowadzone zostały przez ośrodek badawczy na zlecenie kanadyjskiego oddziału koncernu Microsoft oraz Omnicom Group - dużej agencji reklamowej, oferującej usługi największym przedsiębiorstwom. Co ciekawe, nie były to jedyne w ostatnim czasie testy tego typu. W ubiegłym roku zaprezentowano wyniki sondażu, którego celem także było określenie życiowych priorytetów mężczyzn. Respondenci dodatkowo odpowiadali też wówczas, kiedy zamierzają osiągnąć cele, które uczynią ich w życiu szczęśliwymi.

dfbwrdu

Kobiety i mężczyźni - te same cele, ale w innym czasie

Z ubiegłorocznego sondażu wynika, że w idealnym życiu mężczyzna najpierw powinien się ożenić - najlepiej w wieku 29 lat, a w wieku 30 lat powinien zadbać o powiększenie rodziny. Potem powinien przyjść czas na sukcesy w pracy. By wszystko w życiu układało się należycie, realizacja celów zawodowych musi przyjść zdaniem przeciętnego mężczyzny w wieku 33 lat. Idealnie byłoby też zadbać o stworzenie własnej firmy - najlepiej w wieku 36 lat, trzy lata później kupić albo zbudować dom marzeń, a w wieku 42 lat wyjechać w podróż dookoła świata. W takiej kolejności - zdaniem mężczyzn biorących udział w sondzie - powinno się to odbywać. Czy oznacza to, że bycie materialistą jest passe, a pieniądze nagle zeszły na plan dalszy? Nie do końca. W przypadku badania przeprowadzonego w 2013 r. ankietowani byli też proszeni o nadanie wagi poszczególnym walorom - według 70 procent pytanych stabilizacja finansowa w największym stopniu przyczynia się do poczucia szczęścia w życiu. Kobiety też cenią sobie materialną stabilizację,
ale pytane o to, w jakiej kolejności powinno się osiągać kolejne cele w życiu, by było ono szczęśliwe, odpowiadały już zupełnie inaczej, czasami wręcz zaskakująco. W ich opinii, w idealnym życiu najpierw powinno się... wziąć pod dach zwierzątko - najpóźniej w wieku 25 lat. Dopiero potem jest czas na małżeństwo (idealny wiek: 27 lat), dzieci (28 lat) i karierę (31 lat). Kobiety uważają też, że poczucie finansowego bezpieczeństwa powinno się osiągnąć najpóźniej w wieku 39 lat, a wcześniej, bo w wieku 33 lat, trzeba zrobić coś bezinteresownego.

Nasze badania pokazały, że w czasie, gdy mężczyźni i kobiety są zjednoczeni, jeśli chodzi o określenie tego, jak ważna jest finansowa stabilizacja, mają inne opinie w sprawie innych kluczowych ambicji, takich jak: małżeństwo czy zrobienie czegoś bezinteresownego - powiedziała Hannah Kehoe z firmy Sure, na zlecenie której przeprowadzona została ankieta.

A w jaki sposób sytuacja przedstawia się w Polsce? Mężczyźni znad Wisły nie różnią się znacznie w kwestii określania życiowych priorytetów od panów z innych krajów. Każdy słyszał zresztą historię o wybudowaniu domu, posadzeniu drzewa i spłodzeniu syna, czyli wyróżnikach stuprocentowego mężczyzny. A co daje im największe szczęście? Polscy internauci, pytani o najszczęśliwszy moment swojego życia, z reguły wskazują dzień narodzin dziecka.

(rc/ac/facet.wp.pl)

dfbwrdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbwrdu