HistoriaRodzinne romanse, czyli historia i kazirodztwo

Rodzinne romanse, czyli historia i kazirodztwo

Rodzinne romanse, czyli historia i kazirodztwo

29.08.2013 | aktual.: 27.12.2016 15:20

Kto romansował z młodszą o 20 lat siostrzenicą?

Siostra poślubia brata, matka romansuje z synem, a ojciec spędza noce z córką - to nie spis scen chorego filmu pornograficznego, ale relacje łączące postacie znane z historii.

Związki kazirodcze, choć powszechnie potępiane, pojawiały się w różnych epokach. Łączyło je jedno - rzadko bywały szczęśliwe. Potępiano je, ale zdarza się, że także gloryfikowano. Bywały też sposobem na zachowanie czystości rodu i umocnienie wpływów politycznych lub zdobycie władzy.

Którzy z wielkich sypiali ze swoimi siostrami, mieli z nimi dzieci? Kto używał służących jako siedzeń, a kto romansował z młodszą o 20 lat siostrzenicą, którą prosił o to, by ta go... biła.

Poznajmy najsłynniejsze z "rodzinnych romansów".

1 / 8

Geny faraona

Obraz
© AFP

W listopadzie 1922 roku angielski archeolog Howard Carter odkrył w egipskiej Dolinie Królów bogaty grobowiec. Okazało się, że pochowano w nim faraona Tutenchamona. Jak wynika z niedawnych badań DNA ojcem władcy był Echnaton, a matką... rodzona siostra.

W starożytnym Egipcie związki kazirodcze nie należały do rzadkości, szczególnie w rodzinie królewskiej. Rodziło to jednak wiele zagrożeń zdrowotnych, spowodowanych uaktywnieniem szkodliwych genów recesywnych. To dlatego Tutenchamon urodził się ze zniekształconą stopą, co nie zniechęciło faraona do poślubienia przyrodniej siostry Anchesenamon. Dwie córki z tego związku urodziły się martwe i zostały pochowane razem z ojcem.

2 / 8

Kleopatra - żona braci

Obraz
© AFP

Kazirodztwo nie było też problemem dla jednej z najsłynniejszych władczyń w historii świata, czyli Kleopatry VII. Królowa Egiptu, zanim poślubiła rzymskiego wodza Marka Antoniusza, była żoną swoich... braci.

Pierwszy z nich, Ptolemeusz XIII, zginął podczas antyrzymskich zamieszek w Aleksandrii. Kleopatra związała się wówczas z drugim bratem, Ptolemeuszem XIV, który również kiepsko skończył. Na wieść o śmierci Juliusza Cezara, egipska królowa nakazała zamordować małżonka, po czym w imieniu małoletniego syna Cezariona objęła rządy.

3 / 8

Jak matka z synem

Obraz
© Wikimedia/CC 0.1

Więzy krwi nie stanowiły przeszkody w nawiązywaniu romansów na dworach władców starożytnego Rzymu. Kontrowersyjne relacje łączyły m.in. Agrypinę Młodszą i jej syna Nerona.

Matka cesarza była bardzo ambitną kobietą, która szła do celu "po trupach". Oskarżano ją m.in. o otrucie cesarza Klaudiusza, co utorowało drogę do tronu Neronowi. W pierwszym okresie panowania syna to Agrypina sprawowała faktyczną władzę nad cesarstwem. Gdy Neron zaczął się usamodzielniać, matka postanowiła go uwieść. Kazirodcze stosunki miały odsunąć władcę od kochanki, Poppei Sabiny.

Jednak w końcu sama Agrypina padła ofiarą intrygi. Oskarżono ją o spiskowanie przeciwko Neronowi i wygnano z Rzymu, a później zamordowano na zlecenie cesarza.

4 / 8

Rozpłatany brzuch siostry?

Obraz
© Kadr z filmu "Kaligula" (1979)

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych władców rzymskiego imperium był bez wątpienia Kaligula, który utrzymywał intymne kontakty z dwoma siostrami Julią Liwillą i Julią Druzyllą.

Druga z tych kobiet była największą miłością cesarza. Umarła bardzo młodo, w wieku zaledwie 22 lat. Podobno była wówczas w ciąży z dzieckiem Kaliguli. Według niektórych wersji do śmierci Julii przyczynił się sam cesarz, który rozpłatał brzuch siostry, bo żył w przekonaniu, że jest Zeusem i wzorem antycznego bóstwa musi pożreć własne dziecko.

Wielu historyków wątpi jednak w tę historię, bowiem Kaligula bardzo przeżył śmierć siostry. Ogłosił żałobę państwową, zakazał śmiania się, zażywania kąpieli oraz ucztowania, nawet w gronie rodzinnym. Druzyllę uznano za bóstwo i wybito na jej cześć monety.

5 / 8

Córka papieża

Obraz
© Wikimedia/CC3

Podejrzeń o kazirodztwo nie uniknęła też słynna rodzina Borgiów. Najczęściej dotyczyły Lukrecji, córki kardynała Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI. O utrzymywanie intymnych relacji z ojcem, a także bratem Cezarem oskarżył ją m.in. Giovanni Sforza, który przez dwa lata był mężem Lukrecji. Małżeństwo miało charakter wyłącznie polityczny, ponieważ papieżowi zależało na sojuszu z Księstwem Mediolanu.

Z powodu domniemanej impotencji Giovanniego, związek został anulowany przez Watykan, a Sforza musiał uciekać w obawie przed zamachem szykowanym rzekomo przez Borgiów. Dlatego jego oskarżenia należy przyjmować z dużym dystansem i ostrożnością. Nie ulega jednak wątpliwości, że Lukrecję i Cezara łączyła bardzo bliska zażyłość, wykraczająca poza normy przyjęte w stosunkach siostrzano-braterskich.

6 / 8

W łóżku z królami

Obraz
© Wikimedia/CC3

Postać Małgorzaty Walezjuszki została rozsławiona głośnym filmem "Królowa Margot" z wybitną kreacją Isabelle Adjani w roli francuskiej arystokratki, której zaślubiny Katarzyna Medycejska wykorzystywała do zorganizowania mordu (nazwanego Nocą Świętego Bartłomieja) na przybyłych gościach, hugonotach francuskich.

Małgorzata słynęła z rozwiązłego stylu życia. Już we wczesnej młodości odkryła uroki seksu. Wiele wskazuje na to, że pierwsze kontakty intymne nawiązała ze swoimi braćmi, przyszłymi królami Francji: Franciszkiem II, Karolem IX i Henrykiem III.

7 / 8

Na murzyńskich ramionach

Obraz
© AFP

Dużo plotek rodziła niezwykła miłość Napoleona Bonaparte do siostry Pauliny, słynnej ze względu na swobodny styl życia i liczne przygody erotyczne. Kobieta wzbudzała oburzenie konserwatywnej części francuskiego społeczeństwa. Gdy pozowała nago do skandalizującej rzeźby Canovy Wenus, kazała się wnosić do kąpieli czarnoskórym niewolnikom. Używała także służących jako krzeseł.

Paulinę i Napoleona łączyło wyjątkowo głębokie uczucie, zdaniem niektórych, konsumowane w sypialni. Jako jedyna z rodzeństwa, siostra cesarza wspierała go do końca. Sprzedała nawet klejnoty, by pomóc bratu podczas jego zsyłki na wyspie Elbie.

8 / 8

Skopany fuhrer

Obraz
© Wiki/druhasvetovavalka.nazory.cz

Relacje Adolfa Hitlera z kobietami od początku były bardzo skomplikowane, ponieważ wódz III Rzeszy miał dziwne upodobania seksualne. Wiele pań, które miały okazje bliżej poznać fuhrera, popełniło samobójstwo.

Jedną z nich była siostrzenica Hitlera, Geli Raubal. Twórcy nazizmu nie przeszkadzały łączące ich więzy krwi czy duża różnica wieku - dziewczyna była o 20 lat młodsza od niego.

Hitler wprowadził Geli w świat perwersyjnych zabaw seksualnych. Z relacji brata Raubal wynika, że dyktator osiągał rozkosz dopiero wtedy, gdy kochanka oddawała na niego mocz. Lubił także leżeć na podłodze i kazał się kopać partnerce.

W 1931 r. Geli znaleziono martwą w monachijskim apartamencie Hitlera. Młoda kobieta zastrzeliła się, co podobno doprowadziło do załamania nerwowego dyktatora.

Rafał Natorski/Ijuh, facet.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)