Trwa ładowanie...
10-05-2013 13:38

Rok Żołnierzy Wyklętych! Uczcijmy tych, którzy walczyli o naszą prawdziwą niepodległość!

Rok Żołnierzy Wyklętych! Uczcijmy tych, którzy walczyli o naszą prawdziwą niepodległość!Źródło: PD
d2j14aa
d2j14aa

Jak najszersze upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest celem projektu pn. Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości, Ośrodek KARTA i IPN. Wśród przedsięwzięć zapowiedziano m.in. wydanie płyty "Panny Wyklęte", skierowanej do młodzieży.

- Świadomość historyczna dotycząca Żołnierzy Wyklętych jest słaba, ludzie wciąż powtarzają, że były bandy w lesie, że ktoś walczył z władzą. A to byli niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Ich historia to nie tylko historia Polski, lecz także nasza historia osobista, bo gdyby poszukać, Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie - powiedział w Domu Spotkań z Historią w Warszawie Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.

Fundacja realizuje projekt Rok Żołnierzy Wyklętych wraz z Fundacją Ośrodka KARTA i Instytutem Pamięci Narodowej. Jego celem jest jak najszersze zaprezentowanie i upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Projekt rozpoczął się 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zakończy się 21 października. Jest to data śmieci ostatniego z tych żołnierzy, Józefa Franczaka "Lalka", który w 1963 roku zginął w walce z funkcjonariuszami SB i ZOMO.

Jednym z działań w Roku Żołnierzy Wyklętych jest rozpowszechnianie ich biogramów.

d2j14aa

Jak powiedział Przemysław Omieczyński w każdym z województw prezentowani będą lokalni bohaterowie. Ich życiorysy trafią do szkół, domów kultury, bibliotek. Fundacja Niepodległości przygotowuje także pakiety edukacyjne dla szkół, zawierające m.in. płytę DVD z relacjami Żołnierzy Wyklętych. Promowana będzie, wydana przez Fundację Niepodległości i Ośrodek KARTA, książka "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963" zawierająca wspomnienia żołnierzy powojennego niepodległościowego podziemia zbrojnego oraz dokumenty: rozkazy, odezwy, raporty depesze, odezwy.

W sobotę 11 maja w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się koncert promocyjny - prapremierowe wykonanie piosenek z płyty "Panny Wyklęte", będącej jednym z przedsięwzięć Roku Żołnierzy Wyklętych i skierowanej do młodego pokolenia.

Jest to projekt muzyczny Darka "Maleo" Malejonka i Maleo Reggae Rockers, w którym biorą udział znane polskie wokalistki, m.in. Ania Rusowicz, Kasia Kowalska, Marika, Mela Koteluk, Halina Mlynkova, Natalia i Paulina Przybysz. Patronką płyty "Panny Wyklęte" jest Danuta Siedzikówna "Inka", siedemnastoletnia sanitariuszka oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK, skazana na śmierć i stracona w 1946 roku.

- Polska nie zginęła, bo byli oni. Mieli wiarę i determinację, czego dziś jest za mało. Opowiadamy o Żołnierzach Wyklętych językiem muzycznym naszych czasów. Byłoby sztuczne, gdybym miał robić muzykę retro. Historie opowiadane w piosenkach pisane są kodem serca i słucha się ich sercem. Nie chcemy wzywać do rewanżu i zemsty, lecz do poznania prawdy, bo bez niej nie ma także przebaczenia. Mówi się, że lepiej patrzeć w przyszłość, ale Bob Marley powiedział, że naród bez przeszłości nie będzie miał przyszłości. A muzyka reggae jak najbardziej pasuje do opowiadania o Żołnierzach Wyklętych, bo jest to muzyka wolności i buntu - powiedział Darek Malejonek.

d2j14aa

Na płycie będzie reprezentowanych wiele stylów muzycznych, oprócz reggae, także rock, jazz, folk, hip-hop. Płyta "Panny Wyklęte" ma ukazać się w czerwcu i również w tym miesiącu odbędą się związane z nią dwa koncerty w Warszawie. Planowana jest ogólnopolska trasa koncertowa.

d2j14aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j14aa