Rosjanie robi膮 z rakiet szambo
Kraj A艂tajski, le偶膮cy w po艂udniowosyberyjskiej cz臋艣ci Rosji, w ostatnim czasie zmaga si臋 z powodziami i wysokim stanem w贸d w rzekach. Jego mieszka艅cy zamiast o worki z piaskiem i wa艂y przeciwpowodziowe powinni si臋 jednak pr臋dzej zatroszczy膰 o "tarcz臋 antyrakietow膮" - i to przeciw rakietom wodnym. Rosyjska pot臋ga militarna porusza si臋 bowiem wraz z fal膮 powodziow膮.
Mieszka艅cy miejscowo艣ci Ma艂ougrieniowo przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli co przynios艂a ze sob膮 wielka woda. W sielskim wiejskim krajobrazie po艣r贸d chatek i szop pojawi艂a si臋 niepokoj膮cych rozmiar贸w metalowa konstrukcja, kt贸r膮 fala przetransportowa艂a niemal偶e na podw贸rko jednego z mieszka艅c贸w. Okaza艂o si臋, 偶e co艣, co na pierwszy rzut oka wygl膮da艂o na spor膮 rur臋, to... cz艂on rakiety balistycznej. Na szcz臋艣cie bez nuklearnej zawarto艣ci.
Wezwani na miejsce specjali艣ci uspokoili mieszka艅c贸w i stwierdzili, 偶e nie ma si臋 czego obawia膰, cho膰 obiekt rzeczywi艣cie jest cz臋艣ci膮 rakiety: "Mam wieloletnie do艣wiadczenie w pracy nad podobnymi obiektami, silnikami rakiet - mog臋 z ca艂膮 pewno艣ci膮 stwierdzi膰, 偶e to po prostu pusty korpus silnika rakietowego jeszcze z czas贸w sowieckich, kt贸ry pozosta艂 na terenie bijskich zak艂ad贸w chemicznych" - stwierdzi艂 jeden ze specjalist贸w. Takie rakiety wycofano z uzbrojenia rosyjskiej armii w latach 90.
Z pocz膮tku przypuszczano, 偶e rakieta musia艂a "dop艂yn膮膰" do Ma艂ougrieniowa z pobliskiego poligonu, na kt贸rym rosyjska armia sk艂aduje r贸偶nego rodzaju militarne artefakty, w tym te o charakterze nuklearnym. Wersja ta by艂a o tyle wiarygodna, 偶e w okolicy widziano pono膰 jeszcze kilka p艂ywaj膮cych rakiet. Okaza艂o si臋 jednak, 偶e rzeczony egzemplarz znajduje si臋 w r臋kach prywatnych, a jego w艂a艣cicielk膮 jest niejaka Tatiana 呕danowa. Do czasu powodzi rakieta spokojnie le偶a艂a u niej na podw贸rku, a jej w艂a艣ciciele zamierzali wykorzysta膰 j膮 do konstrukcji szamba. "Podczas powodzi nasza rakieta prze艂ama艂a p艂ot i odp艂yn臋艂a razem z psami, kt贸re si臋 w niej chowa艂y" - wyznaje niedosz艂a posiadaczka rakietowego szamba.
Przy okazji na jaw wysz艂y do艣膰 nietypowe praktyki stosowane przez pobliskie kot艂ownie: "Przedsi臋biorstwo w Bijsku u偶ywa takich rakiet do palenia w kot艂owniach, a kiedy si臋 zu偶yj膮, sprzedaje si臋 je miejscowej ludno艣ci na potrzeby gospodarcze" - twierdzi w艂a艣cicielka rakiety, kt贸ra "zacumowa艂a" w Ma艂ougrieniowie.
呕danowa podj臋艂a decyzj臋, 偶e pocisk nie trafi z powrotem na jej podw贸rko, ale zostanie wystawiony na aukcj臋 jako swego rodzaju ciekawostka. Nie chce jednak zdradzi膰 ceny, jakiej oczekuje za obiekt. Cz艂on rakiety, kt贸ra przybywa艂a wraz z fal膮 powodziow膮 ma oko艂o 30 lat, d艂ugo艣膰 5 metr贸w, 艣rednic臋 2,5 metra i wa偶y 5 ton.
KP/PFi, facet.wp.pl