Trwa ładowanie...
d106x1t
Militaria

Rosyjscy żołnierze będą niepokonani?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjscy żołnierze będą niepokonani?
(AFP)
d106x1t

Źle wyposażone hordy, wiecznie pijanych zwycięskich barbarzyńców z karabinami na sznurkach i waciakach zamiast butów - taki obrazek niejednokrotnie prześladował wycofujące się na Berlin oddziały niemieckiej armii w 1945 roku i polską ludność "wyzwalaną" przez "bohaterską" Armię Czerwoną. Od tego czasu wiele się zmieniło, jednak stereotypowy wizerunek wyposażenia radzieckiego, a później rosyjskiego żołnierza dalej cieszy się złą opinią. Czy słusznie? Wiele wskazuje na to, że już w najbliższym czasie "ruskie sołdaty" zyskają zupełnie nową jakość.

A wszystko za sprawą planowanej na 2011 rok przez rosyjskie Ministerstwo Obrony całkowitej wymiany umundurowania. Co prawda, jeśli chodzi o stronę wizualną, rewolucji raczej nie będzie, to w kwestii jakości nowych mundurów jest czego zazdrościć.

[

]( #opinions )

d106x1t

Mundury dla rosyjskich sił zbrojnych będą wykonane z niezwykle odpornego na zniszczenie włókna "Termofort 220" oraz "Fort 220", których technologia opiera się włóknach aramidowych. Włókna aramidowe wykorzystywane są zazwyczaj do produkcji kamizelek kuloodpornych i elementów odzieży strażaków, kierowców rajdowych czy astronautów. Rosjanie pokusili się o uszycie z nich nowych mundurów dla całej armii.

Żołnierz ubrany w mundur nowej technologii to prawdziwy terminator. Materiał, z którego uszyto uniform, jest odporny na bardzo wysokie temperatury - może przetrwać w nienaruszonym stanie zetknięcie z przedmiotami rozgrzanymi nawet do 400 stopni Celsjusza! Nie pali się i nie topi, a jego odporność nie jest ograniczona czasem użytkowania, czy liczbą prań.

Ponadto wykorzystany do ochrony przed pociskami, np. w projektach hełmów "Fort 220" sprawia, że rosyjscy żołnierze będą mogli czuć się wyjątkowo bezpiecznie - włókno wytrzymuje uderzenia i obciążenia siłami do 20 000 newtonów.

[

]( #opinions )

d106x1t

Samo wprowadzenie nowego, superwytrzymałego umundurowania będzie kosztować rosyjski budżet 5,5 miliarda rubli czyli około 550 milionów złotych. Wymiana uniformów będzie kontynuowana w latach 2011 - 2013, a sam materiał konieczny do produkcji będzie kosztował do 38 miliardów rubli. Ale, jak wiadomo, Rosjanie na armii nie oszczędzają, a nawet najbardziej przebiegłej polityce pokojowej nie zaszkodzi potężna armia, która za nią stoi.

d106x1t

Podziel się opinią

Share
d106x1t
d106x1t