LudzieRozmowa z Marcinem Pacześnym - organizatorem Cropp Tattoo Konwent

Rozmowa z Marcinem Pacześnym - organizatorem Cropp Tattoo Konwent

W przedostatni weekend lipca w industrialnych wnętrzach Centrum Stocznia Gdańsk odbędzie się jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych sztuce tatuażu. Impreza z cyklu Cropp Tattoo Konwent, 19 - 20 lipca 2014, zawita do Gdańska już po raz szósty.

Rozmowa z Marcinem Pacześnym - organizatorem Cropp Tattoo Konwent
Źródło zdjęć: © East News

Tatuaże przez lata budziły dość pejoratywne skojarzenia, związane ze środowiskiem więziennym. Dziś nierzadko określa się je jako rodzaj sztuki, z tym że malowanej na ciele. Czy na przestrzeni tych 5 lat, odkąd powstał pierwszy konwent w Gdańsku, widać zmianę wśród odbiorców Waszych imprez?

Marcin Pacześny: Na pewno! Zwiększyła się społeczna tolerancja, w dużych miastach posiadanie nawet dużego tatuażu nie stanowi takiego 'wydarzenia' jak jeszcze kilka lat temu. Na konwenty przychodzi też coraz więcej osób z różnych środowisk, a sami pasjonaci tatuażu są odważniejsi w doborze wzorów i ich widoczności. Świadczy to o tym, że tatuaż powoli pozbywa się ciężaru w postaci krzywdzących stereotypów.

Cykl Cropp Tattoo Konwent rośnie w siłę. Mamy już odsłony w Gdańsku i we Wrocławiu. W ubiegłym roku doszły jeszcze Katowice. Czy macie w planach kolejne lokalizacje?

Marcin Pacześny: Mamy w planach nie tylko kolejne lokalizacje, ale również imprezy o nieco innym formacie niż dotychczas. Pomysłów jest bardzo dużo i pracujemy nad tym, aby się ziściły.Poza tym staramy się , żeby poszczególne odsłony imprez Cropp Tattoo Konwent różniły się między sobą. Każda z nich to inne wydarzenia i inna muzyka. To, co łączy wszystkie odsłony cyklu to ciekawe lokalizacje. Za każdym razem poszukujemy ciekawych, postindustrialnych przestrzeni które są związane z danym regionem. We Wrocławiu jest to XIX-wieczny Browar Mieszczański, w Gdańsku Centrum Stocznia Gdańska, a w Katowicach Galeria Szyb Wilson - powstała w miejscu byłego szybu kopalnianego WK "Wieczorek".

Podczas ubiegłych edycji Cropp Tattoo Konwent mogliśmy podziwiać pracę światowej sławy tatuatorów, takich jak Yushi Takei, Victor Portugal czy Denis Sivak. Jakich znanych artystów będziemy mogli spotkać w tym roku?

Marcin Pacześny: W tym roku nasi goście będą mogli podziwiać pracę Kostasa Baronisa, który odwiedzi Cropp Tattoo Konwent w Gdańsku. W Trójmieście pojawią się Igor Yoshi - autor tatuaży newschoolowych i komiksowych z nutą realizmu, a także pochodzący z Portugalii twórca tatuażu realistycznego - Bullet BG. Największą gwiazdą będzie najlepszy tatuator Europy - Dymitriy Samohin. Nie zabraknie również czołowych reprezentantów naszej rodzimej sceny tatuażu. Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi warsztat specjalizującego się w stylu oldschool Marcina Domańskiego czy mistrza surrealizmu - Piotra Olejnika.

Każdego roku udowadniacie, że Cropp Tattoo Konwent, to nie tylko targi tatuażu, lecz wielkie wydarzenie kulturalno-lifestylowe. Jakie atrakcje czekają nas podczas tegorocznej edycji?

Marcin Pacześny: Na gdańską odsłonę festiwalu przygotowaliśmy masę atrakcji, wśród których znajdą się między innymi koncerty zespołów muzycznych z Polski i spoza jej granic, a także przykuwające uwagę pokazy artystyczne. Na scenie koncertowej wystąpią takie gwiazdy muzyki niezależnej jak Everlast, Bokka, AXMusique czy twórca gatunku psychobilly - The Meteors. Po raz pierwszy na Konwencie stanie scena dj'ska, na której zagoszczą mistrzowie bitów, tacy jak DJ: Fly, Woody oraz Irie czy Auricom. Do tego oczywiście każdy z odwiedzających będzie mógł na własne oczy zobaczyć jak wygląda sam proces tatuowania. Dodatkowo na festiwalowiczów czekają takie niespodzianki jak: strefa Graffiti Jam i pokaz customowych dzieł motoryzacji Rodz Factory oraz wystawy tematyczne.

Jakim kryterium kierujecie się zapraszając poszczególnych artystów muzycznych czy performerów?

Marcin Pacześny: Szukamy ciekawych osobowości, których show zainteresuje osoby bywające na festiwalach Cropp Tattoo Konwent. Oczywiście są to profesjonaliści i pasjonaci jednocześnie, choćby formacja Hooked Fierns, która robi niewyobrażalne rzeczy, ale nie będę psuł niespodzianki... Trzeba samemu to zobaczyć! Jeśli zaś chodzi o muzykę to celujemy w mniej popularne brzmienia oraz zespoły, które pozostające poza mainstreamowym nurtem to jednak posiadające liczne i oddane grono fanów. W Gdańsku wystąpi Everlast, który w hip-hopowych kręgach jest niekwestionowaną legendą.

Poza organizacją największego w Polsce cyklu imprez poświęconych sztuce tatuażu, prowadzicie również swoje własne studia tatuażu. Gdzie można Was odwiedzić i w jakiej technice się specjalizujecie?

Marcin Pacześny:Studia bezpośrednio związane z Konwentem są dwa. W Krakowie jest to Rock'n'Ink Tattoo, które jest prowadzone przez Tomasza Majchrzyka, który razem ze mną współtworzy cykl Cropp Tattoo Konwent. Natomiast w trójmieście studiem patronackim naszych imprez jest Cykada Tattoo. Krakowskie Rock'n'Ink specjalizuje się przede wszystkim w tatuażu oldschoolowym oraz surrealistycznym, do wykonania którego używa się szerokiej gamy kolorów i dużej wyobraźni.

Każdego roku zapraszacie światowej sławy gwiazdy sceny tatuażu. Powiedzcie, kto dla Was osobiście jest mistrzem tatuażu, na kim się wzorujecie i kogo najbardziej chcielibyście gościć na konwencji w Polsce?

Marcin Pacześny:_ Najchętniej na naszym festiwalu zobaczylibyśmy Dmitriya Samohina z Ukrainy, co też w Gdańsku się stanie, który obecnie jest chyba najlepszym tatuatorem na świecie. Jego specjalnością są prace realistyczne, które często są lepsze niż to co widzimy na fotografiach._

Jakie tatuaże lubią Polacy? Czy różnimy się pod tym względem od pozostałych Europejczyków?

Marcin Pacześny:_ Polscy miłośnicy tatuażu nie różnią się bardzo pozostałych Europejczyków. Dużo osób z naszego kraju bywa także na zagranicznych festiwalach tatuażu i są na bieżąco z nowościami dotyczącymi ich pasji. Na pewno szczególną popularnością cięszy się w Polsce tatuaż realistyczny, a w ostatnich latach coraz częściej przekonujemy się do tatuażu kolorowego i do większych 'obrazków'._

Wśród wystawców, którzy deklarują swój udział w imprezie, są nie tylko tatuatorzy, ale i sklepy odzieżowe i muzyczne. Co odwiedzający będą mogli kupić?

Marcin Pacześny:Na naszych festiwalach odwiedzający oprócz tatuażu będą mieli okazję zobaczyć i zakupić ciekawe ciuchy alternatywne, których na próżno szukać w popularncyh galeriach czy centrach handlowych. Często są to niebanalne ubrania wykonywane w limitowanym nakładzie, nierzadko techniką handmade. Oprócz tego obecni będą wystawcy zajmujący się sprzedażą biżuterii do piercingu.

Dziękuję pięknie za rozmowę.

Marcin Pacześny:_ To ja dziękuję i zapraszam w weekend do Centrum Stocznia Gdańska._

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)