Trwa ładowanie...
13-01-2016 17:58

Roztocza pomogą w ściganiu przestępstw

Roztocza pomogą w ściganiu przestępstwŹródło: wikimedia commons
dmckjzv
dmckjzv

W kryminalistyce od dawna zwraca się uwagę, jakie owady i której fazie rozwoju znajdują się na miejscu popełnienia morderstwa. Okazuje się, że równie pomocne mogą być roztocza – donoszą naukowcy w „Journal of Medical Entomology”.

Entomologię, czyli naukę o owadach, z powodzeniem wykorzystuje się w kryminalistyce. Służy ona np. do ustalenia, kiedy dokonano morderstwa. W ciele lub w jego sąsiedztwie składają jaja owady, których larwy żywią się tkankami. W ściśle ustalonym czasie przechodzą one kolejne cykle rozwojowe, a zatem znajomość tych cykli może pomóc w ustaleniu czasu popełnienia zbrodni.

Większość badań w dziedzinie entomologii sądowej skupia się na owadach. Jednak autorzy najnowszej publikacji dowodzą, że pomocne w kryminalistyce mogą być również mikroskopijne roztocza.

Naukowcy pod kierunkiem dr Meaghan Pimsler z Texas Agricultural and Mechanical University (USA) opisują badania, w ramach których roztocza Myianoetus muscarum znajdowane były na zwłokach w towarzystwie muchówki Synthesiomyia nudiseta. Muchówka powszechnie używana jest przez entomologów sądowych do oszacowania momentu zgonu.

Zdaniem naukowców badanie roztoczy może pomóc w dokładniejszym ustaleniu, kiedy rozpoczął się proces rozkładu zwłok. Roztocza Myianoetus muscarum żerują na rozkładających się szczątkach zwierząt, w tym ludzi. Nie potrafią jednak latać, dlatego muszą korzystać z transportu za pomocą much, żeby znaleźć kolejne zwłoki.

Jak spekulują badacze, mogą one jednak rywalizować z owadami o pożywienie, spowalniając ich rozwój, a przez to wprowadzając w błąd entomologów. Dlatego potrzebne są precyzyjniejsze ustalenia na temat wzajemnego oddziaływania roztoczy i muchówek.

dmckjzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmckjzv