Trwa ładowanie...
30-01-2013 16:04

Rybia zbroja dla żołnierza

Rybia zbroja dla żołnierzaŹródło: AFP
dcmob67
dcmob67

Zbroja z zachodzących na siebie łusek wzorowanych na łuskach afrykańskiej ryby mogłaby skutecznie chronić współczesnych żołnierzy -informuje "New Scientist".

Wielopłetwiec senegalski (Polypterus senegalus) występuje w dorzeczu Konga. Ta drapieżna ryba pokryta jest romboidalnymi łuskami i przypomina gatunki sprzed 96 milionów lat.

Łuski wielopłetwca składają się z wielu warstw. Gdy ryba zostanie ugryziona, każda warstwa pęka w inny sposób, toteż łuska jako całość pozostaje nienaruszona. Dzięki ruchomym połączeniom pomiędzy łuskami, ryba może wyginać ciało podczas pływania.

Jak twierdzi Swati Varshney z Massachusetts Institute of Technology (USA), ta kombinacja giętkości i wytrzymałości świetnie by się sprawdziła w pancerzu dla człowieka. Wraz z kolegami badaczka poddała łuski badaniom rentgenowskim, zrekonstruowała ich kształty i wyjaśniła szczegóły połączeń.

dcmob67

Łuski giętkiego ogona są małe i pozwalają wyginać ciało. Boczne łuski chroniące ważne narządy są większe, wytrzymalsze i sztywniejsze. Połączenia pomiędzy nimi są tak ścisłe, że łuski wzmacniają się nawzajem.

Po uzyskaniu komputerowego modelu łusek, naukowcy powiększyli ich wymiary 10-krotnie i wydrukowali na drukarce 3D arkusz 144 połączonych elementów z twardego materiału.

Badacze mają nadzieję, że łuskowa zbroja z takiego materiału zastąpi w przyszłości ciężkie pancerze z kevlaru, używane obecnie przez amerykańskich żołnierzy. Oczywiście łuski musiałyby mieć różną wielkość i ruchomość zależnie od chronionej części ciała - najmniejsze okrywałyby stawy. W zależności od materiału można by dobrać właściwości ochronne pancerza - na przykład ceramikę do ochrony przed gorącem, a metal do zabezpieczenia przed przebiciem.

dcmob67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcmob67