AlkoholeRysy na lakierze samochodu - dlaczego powstają i jak je usunąć?

Rysy na lakierze samochodu - dlaczego powstają i jak je usunąć?

Rysy na lakierze samochodu - dlaczego powstają i jak je usunąć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tomasz Karkuć

13.04.2017 15:27, aktual.: 08.03.2019 21:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieważne czy właśnie kupiliśmy nowe auto, czy chcemy sprzedać stare – rysy na lakierze samochodu denerwują każdego kierowcę. Jak usunąć rysy z lakieru auta?

Skąd się biorą rysy na lakierze samochodu?

Rysy na lakierze samochodu to częsty problem. Właściwie jedyne auta bez zarysowanej karoserii to nowe samochody, które niemalże przed chwilą wyjechały z salonu. Problem ten dotyczy nawet niezwykle ostrożnych kierowców, którzy dbają o swoje auta jak o dzieci. Co zrobić, żeby pozbyć się rys z lakieru?

Żeby poradzić sobie z problemem rys na lakierze auta, należy przede wszystkim wiedzieć, dlaczego samochody się rysują. Oczywiście należy pominąć skrajne przypadki, gdy nieznany sprawca uszkadza ostrym przedmiotem wszystkie samochody na osiedlu.

To, że ktoś jeździ ostrożnie i nigdy nie otarł się swoim samochodem o inne auto lub jakiś przedmiot, wcale nie oznacza, że nie będzie mieć rys na samochodzie. Ostrożność podczas jazdy to za mało. Przyczyny powstawania rys na lakierze są bardziej zróżnicowane.

Rysy na lakierze mogą powstawać chociażby wskutek niewłaściwego mycia auta. Coraz częściej używamy przenośnych myjek ciśnieniowych, które mogą pompować wodę pod zbyt wysokim ciśnieniem i w ten sposób rysować lakier.

Ten sam problem może dotyczyć mało profesjonalnych myjni automatycznych, gdzie za drobną opłatą możemy poważnie porysować karoserię swojego samochodu. Czasami do mycia auta używamy też po prostu nieodpowiednich gąbek, które mają zbyt szorstką powierzchnię i w ten sposób rysują lakier.

Jak usunąć rysy na lakierze samochodu?

Większość kierowców usuwa rysy z lakieru samochodu w sposób hurtowy – czyli zabiera się za to dopiero wtedy, gdy na karoserii zgromadzi się więcej zniszczeń. To nie jest dobra metoda, gdyż zaniedbane rysy mogą się pogłębiać lub poszerzać, dodatkowo pogarszając wygląd samochodu. Dlatego warto zająć się każdą nową rysą na lakierze od razu. Jak to zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy uważnie przyjrzeć się rysie, która pojawiła się na lakierze samochodu. Należy ustalić, czy jest głęboka, czy jedynie powierzchowna. Następnie musimy dokładnie oczyścić fragment karoserii, gdzie powstała rysa.

Nie zaszkodzi wyczyścić trochę większej powierzchni. Na lakierze samochodu oprócz rysy mogą się jeszcze znajdować niezbyt widoczne zabrudzenia, które przy wycieraniu dodatkowo zarysują nasze auto. Dobrym przykładem są drobne, szorstkie ziarenka piasku, które przy wycieraniu mogą działać jak papier ścierny, tworząc nowe rysy na lakierze samochodu. Następnie należy wytrzeć samochód do sucha.

Rys na lakierze, które nie są zbyt głębokie, można się pozbyć za pomocą pasty do zębów nałożonej na zwilżoną szmatkę. Ważne, aby do usuwania rys użyć wybielającej pasty do zębów. Dzięki swoim właściwościom, w przeciwieństwie do zwykłej pasty, idealnie nadaje się do szlifowania, zostawiając na lakierze połysk.

Jeśli rysa nie sięga bezbarwnej warstwy lakieru, można usunąć ją także inną metodą. Na rysę należy nanieść odrobinę samochodowego lakieru. Powinien on mieć dokładnie taki kolor jak nasze auto. Kiedy lakier zaschnie, powierzchnię samochodu należy wyrównać za pomocą pasty do polerowania.

Środki do usuwania rys z samochodu

Jeśli nie odpowiadają nam domowe metody usuwania rys z lakieru, warto zainwestować w środek do lakieru. Nie tylko pomoże nam pozbyć się rysy, ale także nabłyszczy lakier auta.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że dany środek może radzić sobie tylko z konkretnym rodzajem rys na lakierze. Istnieją np. płyny, które skutecznie wcierają lakier w rysę, ale tylko przy powierzchownych zniszczeniach. Nie warto natomiast sięgać po najtańsze specyfiki z marketu, które nie dość, że nie usuną rysy z samochodu, to jeszcze spowodują np. przebarwienia lakieru.

Źródło artykułu:WP Facet
Komentarze (11)