SeksSą chorzy, żyją w związkach. Te zdjęcia obalają mity o AIDS

Są chorzy, żyją w związkach. Te zdjęcia obalają mity o AIDS

Są chorzy, żyją w związkach. Te zdjęcia obalają mity o AIDS
Źródło zdjęć: © www.aides.org
Alicja Lipińska

01.12.2016 | aktual.: 08.12.2016 13:52

Z okazji przypadającego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS (lub Światowego Dnia Walki z AIDS) słynąca z kontrowersyjnych kampanii społecznych francuska organizacja non-profit AIDES po raz kolejny zwraca uwagę na stereotypy krążące wokół osób zarażonych wirusem HIV i chorujących na AIDS.

Przygotowany przez AIDES cykl czarno-białych zdjęć przedstawia pary kochanków – zarówno hetero, jak i homoseksualnych. Łączy ich nie tylko fizyczna fascynacja, ale także wspólna pasja: do muzyki, sportów ekstremalnych czy tańca. Kampania ma na celu uświadomienie społeczeństwa, że osoby z wirusem HIV mogą żyć zupełnie normalnie, nie stanowiąc zagrożenia ani dla otoczenia, ani dla swoich partnerów.

1 / 6

Zdjęcia mistrza

Obraz
© www.aides.org

Bez wątpienia ogromną siłą kampanii są przepiękne, pełne erotyzmu zdjęcia. Ich autorem jest Mathieu César, wybitny fotografik, który wcześniej pracował już m.in. przy sesjach dla „Vogue’a” czy „Harper's Bazaar”.

2 / 6

Krzywdzący stereotyp

Obraz
© www.aides.org

Jak podkreśla w cytowanym przez Wirtualne Media komunikacie Aurélien Beaucamp, szef AIDES, powodem stworzenia tej kampanii był pokutujący wciąż we Francji i na świecie stereotyp każący izolować społecznie osoby zarażone HIV. Według przytaczanych przez niego wyników sondaży, prawie połowa chorych i zarażonych doświadczyła w życiu przejawów nienawiści i odrzucenia z powodu swojej choroby.

3 / 6

Chory nie jest zagrożeniem

Obraz
© www.aides.org

AIDES stara się przekonać odbiorców, że według badań większość osób zarażonych wirusem HIV, które podjęły leczenie, nie stanowią żadnego zagrożenia nawet dla swoich partnerów. Współczesna medycyna opracowała już leki, które pozwalają na kontakty seksualne osoby chorej ze zdrową nawet bez zabezpieczenia.

4 / 6

Chorzy w Polsce

Obraz
© Getty Images

Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. W naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia wykryto 30 lat temu. Dziś z HIV żyje nawet 35 tys. Polaków – każdego dnia o zakażeniu wirusem dowiadują się 2-3 osoby. Niestety, blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 20756 osób, odnotowano 3408 zachorowań na AIDS, a 1348 chorych zmarło.

5 / 6

Jak można się zarazić?

Obraz
© PAP

Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, do zakażenia wirusem HIV najczęściej dochodzi w grupie osób dożylnie zażywających narkotyki (choć liczba zakażonych regularnie spada). Drugą najczęstszą przyczyną są ryzykowne kontakty seksualne.

Aby sprawdzić, czy problem ten nas nie dotyczy, należy przeprowadzić badania przesiewowe. Są bezbolesne i polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Do wykonania testu nie trzeba mieć skierowania, nie są one również płatne. Są za to w pełni anonimowe – pacjent nie musi się w żaden sposób legitymować. Badanie można wykonać w całej Polsce w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych.

6 / 6

Kontrowersyjne pomysły

Obraz
© www.aides.org

Francuska organizacja wspierająca społeczność osób zarażonych wirusem HIV – AIDES – ma na koncie wiele kampanii, które odbiły się na świecie głośnym echem. Wystarczy przypomnieć krążące po sieci zdjęcia osób uprawiających seks ze skorpionem lub jadowitym pająkiem, opatrzonych hasłem „Bez prezerwatywy kochasz się z AIDS. Zabezpiecz się”. To też AIDES odpowiedzialna była za równie zabawne, co szokujące video z ożywionymi rysunkami penisa i wagin, nabazgranych w pewnej toalecie publicznej. Bardzo popularny w internecie filmik miał na celu przypomnienie o tym, że seks bez zabezpieczenia stanowi zagrożenie zarówno dla partnerki, jak i dla nas.

aidshivkampania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)