Salon: centrum rozrywki. Jak go urządzić?
Salon może pełnić wiele funkcji. W zależności od potrzeb może być salą kinową, agencją informacyjną, jaskinią gier czy salą koncertową. Wybierając odpowiedni sprzęt, sprawimy, że w każdej z wyznaczonych ról sprawdzi się wyśmienicie. Od czego zacząć?
30.12.2019 09:15
Duży może więcej
Entuzjaści filmów, zamierzający odtworzyć w domu wrażenia z sali kinowej, dziś zdecydowanie powinni postawić na jedno rozwiązanie: nowoczesny projektor. Z punktu widzenia pozostałych użytkowników, poszukujących rozwiązania wszechstronnego, lepszym rozwiązaniem wydaje się telewizor. Współczesne urządzenia, oferujące standardową rozdzielczość 4K, umożliwiają komfortowe oglądanie nawet z niewielkiej odległości.
Niweluje to ograniczenia związane z doborem odpowiedniej przekątnej ekranu. W większości przypadków sprawdzi się zasada, że w przypadku modeli o porównywalnej jakości obrazu im większy ekran, tym lepiej.
Input lag – wróg gracza
Co istotne, nie każdy model jest równie godny polecenia. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń, które będą wykorzystywane także do gier. W tym przypadku znaczenia nabierają nie tylko parametry ekranu, ale także cechy, którymi nie wszyscy producenci lubią się chwalić, jak choćby input lag.
Z punktu widzenia graczy to jeden z kluczowych parametrów. Odpowiada za opóźnienie w przesyłaniu obrazu z jego źródła – np. konsoli – a jego pojawienie się na ekranie. W przypadku współczesnych telewizorów doskonały można uznać input lag na poziomie 20 ms.
Ważna jest także częstotliwość odświeżania ekranu. Przekłada się bowiem na płynność obrazu, widoczną zwłaszcza w bardziej dynamicznych tytułach. Warto zadbać, by kupowany sprzęt oferował co najmniej 100 Hz.
Nagłośnienie, czyli dlaczego warto zainwestować w słuchawki?
Stereo, zestaw wielokolumnowy czy może soundbar? Każda propozycja ma swoje wady i zalety. Klasyczne stereo to konfiguracja polecana dla wielbicieli muzyki. Zestaw wielokolumnowy – w konfiguracji 5.1 lub z większą liczbą głośników – zapewni niezrównane wrażenia podczas seansów z filmami i grami.
Aby w pełni docenić zalety przestrzennego dźwięku, konieczne jest jednak odpowiednie rozstawienie kolumn, co wymaga starannej aranżacji przestrzeni odpowiednio dużej powierzchni pomieszczenia.
Rozwiązaniem kompromisowym jest w tym przypadku soundbar – belka z głośnikami umieszczana zazwyczaj pod telewizorem. Bardziej zaawansowane modele potrafią całkiem nieźle symulować dźwięk przestrzenny, a w połączeniu z subwooferem stanowią ciekawą alternatywę dla zestawów wielokolumnowych. Kluczową zaletą jest łatwość montażu i oszczędność miejsca.
Jeżeli na telewizorze będziemy też grać, to rozwiązaniem zapewniającym najlepszy efekt w relacji do kosztów wydają się w tym przypadku słuchawki. Słuchawki gamingowe, oferujące zarówno wysoką jakość, jak i kluczowe w wielu grach pozycjonowanie dźwięku, kupimy za ułamek ceny dobrego zestawu wielokolumnowego. Zresztą, filmy też można w nich oglądać, a wrażenie mogą być naprawdę świetne – ale w tym wypadku odpadają raczej wspólne seanse.
Magazyn danych
Wartym uwagi rozszerzeniem domowego centrum rozrywki jest lokalny magazyn danych. Choć dekodery czy konsole dysponują zazwyczaj własnymi dyskami, w wielu przypadkach zastosowanie oddzielnego, dedykowanego nośnika danych może okazać się przydatne.
Obok rozwiązania budżetowego w postaci zewnętrznego dysku, wartą uwagi alternatywą jest NAS. To dysk sieciowy oferujący znacznie większe możliwości, poziom bezpieczeństwa i – zwłaszcza w przypadku rozwiązań wielodyskowych – pojemność. Warto jednak podkreślić, że jest to propozycja dla świadomych takiej potrzeby użytkowników, którzy będą wiedzieli, jak wykorzystać pełnię możliwości sprzętu.
Centrum domowej rozrywki
Współczesne konsole to uniwersalny sprzęt, którego możliwości wykraczają daleko poza obsługę gier wideo. Sprzęt taki jak Xbox One S All-Digital to centrum domowej rozrywki, które – w zależności od potrzeb – może pełnić rolę szafy grającej, osobistego kina czy centralnego punktu jaskini gier.
Co istotne, konsola może stanowić podstawowy, a zarazem jedyny element bogatej kolekcji muzyki, filmów i gier. Długie półki, uginające się pod ciężarem pudelek z płytami wyglądają może dobrze na zdjęciach, jednak w praktyce to relikt minionej epoki, podobnie jak wypożyczalnie kaset wideo i kafejki internetowe.
Cyfrowy minimalizm
Wszystko za sprawą faktu, że nasza kolekcja może mieć dzisiaj postać cyfrową. Zamiast niezliczonych pudełek z płytami, wystarczy dostęp do cyfrowej biblioteki gier czy usług oferujących streaming muzyki i filmów. Korzyści z takiego rozwiązania są trudne do przecenienia. Tym bardziej, że dostęp do wszystkiego zapewni jedno urządzenie – choćby wspomniany już Xbox One S All-Digital.
Na konsoli Microsoftu nie tylko zagramy w najnowsze hity, ale także obejrzymy film na Netfliksie czy uruchomimy ulubioną playlistę na Spotify. A wszystko to w najwyższej jakości – konsola zapewnia bowiem wsparcie dla strumieniowania wideo o jakości 4K, obsługuje technologię HDR, a także przestrzenny dźwięk Dolby Atmos i DTS:X3.
Dzięki cyfrowej formie zbiorów oszczędzamy miejsce, bo cała kolekcja mieści się w chmurze. Unikamy bałaganu – bo przecież im więcej przedmiotów, tym łatwiej o chaos i nieporządek. Ułatwiamy sobie również wybór i poszukiwania, bo dzięki cyfrowej formie nasze zbiory są uporządkowane i łatwe do przeszukania.
Wolność od nadmiaru przedmiotów ma jeszcze jedną zaletę – uniezależnia nas od fizycznej lokalizacji. Nasze ulubione gry, filmy i muzyka są z nami wszędzie tam, gdzie podłączymy konsolę. A przy tym pozwala oszczędzać pieniądze – nie wydajemy ich na nośniki z grami, filmami czy muzyką. Nie potrzebujemy również dedykowanego odtwarzacza.
Płać za to, z czego korzystasz
Dużym ułatwieniem jest też usługa Xbox Game Pass. To rodzaj abonamentu zapewniającego dostęp do bogatej biblioteki najlepszych gier. Zamiast kupować konkretne tytuły możemy – poprzez miesięczną, niewielką opłatę – zapewnić sobie dostęp do kolekcji ponad 100 konsolowych hitów. Wśród nich znajdziemy takie perełki, jak Forza Horizon 4, Gears 5 czy kultowe serie, jak Tomb Raider, Fallout czy Pro Evolution Soccer.
Co istotne, dzięki Xbox Game Pass w ekskluzywne, dostępne tylko na platformie Xbox tytuły zagramy już w dniu premiery. Wisienką na torcie jest stały rozwój kolekcji gier, do której w każdym miesiącu dodawane są kolejne tytuły.
Xbox Game Pass stanowi zatem doskonałe uzupełnienie konsoli Xbox One S All-Digital – uwalnia nas od problemów, związanych z fizycznymi nośnikami, a zarazem pozwala cieszyć się najlepszymi grami w najwyższej dostępnej jakości. To doskonała propozycja zarówno dla aktywnych graczy jak i dla osób, które zastanawiają się nad wyborem prezentów. Zamiast jednej gry możesz w prosty sposób podarować ich ponad 200! I to za niewielką cenę, bo konsola ta jest obecnie dostępna na wyprzedaży. Kosztuje zaledwie 699 zł, a w zestawie są jeszcze 3 gry i miesiąc abonamentu Xbox Game Pass za darmo. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć Wesołych Świąt!
Partnerem artykułu jest Microsoft