Trwa ładowanie...

Samochód dla seniora

Share
Samochód dla senioraŹródło: Fotochannels.com
d3fbaod

Nowe technologie opracowane na Newcastle University mają pomóc starszym kierowcom jeździć bezpiecznie - informuje serwis "EurekAlert".

Wiele starszych osób rezygnuje z prowadzenia samochodu, zdając sobie sprawę, że ich reakcje nie są już tak szybkie, jak kiedyś. Ogranicza to jednak ich aktywność i izoluje od otoczenia - zwłaszcza, jeśli mieszkają na wsi.

Pomóc im ma między innymi program "Granny-Nav", który wybiera najbezpieczniejsze trasy, pozwalając uniknąć na przykład skrętów w lewo (choć ze względu na odmienne zasady ruchu w wersji angielskiej chodzi o skręty w prawo).

d3fbaod

Naukowcy z Newcastle (W. Brytania) przekształcili elektryczny samochód w mobilne laboratorium "DriveLAB", które oprócz nowej nawigacji ma też system noktowizyjny oraz inteligentny system dostosowania prędkości. Pojazd jest w stanie ocenić koncentrację, poziom stresu i nawyki związane z prowadzeniem, dzięki okularom śledzącym ruchy gałek ocznych.

Na razie za kierownicą "DriveLAB" zasiadło już około 20 angielskich i szkockich kierowców po 80. roku życia. Okazało się - między innymi - że sprawia im problemy zachowanie odpowiednio niskiej prędkości na obszarach z jej ograniczeniem. Ten problem można rozwiązać dzięki odpowiedniemu urządzeniu. (PAP) pmw/agt/ijuh

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3fbaod

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fbaod
d3fbaod