Seks nastolatków, czyli "Tato, czy mogę spędzić noc z moim chłopakiem u nas w domu?"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Seks nastolatków, czyli "Tato, czy mogę spędzić noc z moim chłopakiem u nas w domu?"
(Fotochannels.com)

Co odpowiesz 16-latce? I dlaczego coraz więcej rodziców się na to zgadza?

"Kiedy Alice, 16-letnia córka pani Watts, zapytała, czy jej chłopak od trzech miesięcy, może zostać u niej na noc, Sarah nie była zdenerwowana, wściekła ani oburzona. Zamiast tego pojechała do sklepu i zamówiła podwójne łóżko dla swojej córki, tak by ona i Matt mogli spać wygodnie". Tymi słowami rozpoczyna się kontrowersyjny artykuł, który pojawił się w jednym z ostatnich wydań "Daily Mail". Sytuacja jest tym bardziej ciekawa, że wraz z rosnącą siłą i pewnością siebie nastolatków, coraz więcej rodziców staje przed podobnym dylematem, także w Polsce. A co Ty zrobisz, kiedy Twoje nastoletnie dziecko przyjdzie do Ciebie z tą właśnie prośbą? Zgodzisz się? Czy może kategorycznie odmówisz?

Seks lubi młodość

Sarah Watts, podobnie zresztą jak spora część z was, osób, których młodość przypadała na lata 70., 80., będąc nastolatką nawet nie śmiała "zaatakować" swoich rodziców podobnym pytaniem. Kiedyś podobne praktyki zwyczajnie by nie przeszły - rodzice byli wtedy znacznie bardziej konserwatywni, mniej otwarci na rozwiązania, których sami nie znali, toteż, sama sugestia mogłaby wzbudzić u nich złość, czy nawet agresję. "Mój ojciec był postacią szalenie autorytarną", wspomina Sarah, wykazując jednocześnie ułomność tego podejścia, bo przecież każdy - nawet jej autorytarny ojciec - był kiedyś nastolatkiem. Teoretycznie wszyscy powinniśmy rozumieć, że nastolatki, w okresie buzujących hormonów to właśnie robią: uprawiają seks. I w tym departamencie najprawdopodobniej nic się nie zmieni. Czy wobec tego mają to robić gdzieś w obskurnych lokalach, w samochodzie, a do tego bez zabezpieczenia, czy też może w domu - a więc w bezpiecznych warunkach, które rodzic może, jako tako, kontrolować?

Amy Schalet, która młodymi ludźmi praktycznie zajmuje się zawodowo, zauważa, że ruch pani Watts to rodzicielstwo w najlepszym wydaniu, co udowadnia porównując ze sobą trzy kraje: wciąż jeszcze purytańską Wielką Brytanię, rozpasane, acz wstydliwe Stany Zjednoczone oraz liberalną Holandię. W tym ostatnim państwie aż dwie trzecie rodziców pozwala dzieciom sprowadzać swoich partnerów na noc, a od małego wpaja się najmłodszym otwartość w komunikacji z dorosłymi, nawet w rozmowach na te najbardziej wstydliwe tematy. W efekcie, holenderski nastolatek nie boi się dyskutować ze swoimi rodzicami o metodach antykoncepcji i problemach związanych z chorobami intymnymi. Z kolei bardziej globalne rezultaty takiego postępowania to najmniejszy odsetek nieplanowanych, młodocianych ciąż w Europie (dla przykładu w Stanach jest ich aż osiem razy więcej), a także niski wskaźnik chorób wenerycznych.

**DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU!**

Seks, kłamstwa i kasety video

"W holenderskich rodzinach panuje przekonanie, że seks powinien być częścią związków, w których dziewczyna i chłopak kochają się. Tamtejsi rodzice nie chcą, żeby seks był tajemnicą, pragną natomiast stanowić wsparcie dla swoich pociech w każdej sferze ich życia - nawet tej najbardziej społecznie wstydliwej", pisze Schalet na łamach "Daily Mail". Kolejny pozytywny efekt takiego postępowania, poza otwartymi i bogatymi relacjami z dziećmi, jest taki, że rodzice mają spokojną głowę - nie muszą po nocach obgryzać paznokci, w oczekiwaniu na to, kiedy ich dziecko wróci do domu, albo gdzie się teraz podziwia. Również nastolatki odczuwają pozytywy takiego układu: nie muszą kłamać o swoim postępowaniu ani kombinować "gdzie by tu się za to zabrać?" Poza tym, dla dorosłych jest to wręcz wymarzona okazja do przeprowadzenia tzw. "rozmowy uświadamiającej". Nie zapominajmy, że nieplanowana ciąża potrafi odmienić całe życie...

Podwójne łóżko, jak wrzucenie do basenu?

Naturalnie,\ nie wszystkim "nowoczesne rodzicielstwo" się podoba. Przykładowo, psycholog kliniczny David Spellman zauważa ciemne strony przesuwania się barier na styku rodzic-dziecko. "Nie wszystkie 16-latki są takie same, każdy rozwija się w innym tempie. Dlatego niektórzy nie myślą o seksie w tak młodym wieku. Rozumiem, że rodzice chcą wiedzieć, co się dzieje z ich pociechami, jednak nie sądzę, aby był to wystarczająco mocny argument, by pozwolić im na nocowanie w domu z ich partnerami seksualnymi. Moją obawą jest to, że takie praktyki mogą przyczynić się do przyśpieszenia inicjacji seksualnej młodych ludzi", tłumaczy uczony. Czy ma rację? Częściowo pewnie tak, lecz nie możemy zapominać, że w praktyce nikt nikogo nie zmusza - przecież to dziecko, kiedy poczuje gotowość, przychodzi do matki czy ojca i prosi o zgodę. Z pewnością rolą rodzica jest uświadomienie potomka czym jest seks. Wskazanie, że to nie tylko chwila uniesień i przyjemności, ale także wzięcie odpowiedzialności za drugą osobę.

O tym, kto ma rację, musicie przesądzić sami, jednak faktem jest, że czasy się zmieniają, a wraz z nimi aktualizacjom powinien ulegać sposób, w jaki wychowujemy swoje potomstwo. W końcu, dzieci dorastają coraz szybciej, przynajmniej jeśli chodzi o sferę seksualną. Z każdej strony są bombardowane informacjami nacechowanymi seksem (dzisiaj nawet w reklamach płynów do kąpieli, puszczanych w telewizji za dnia, modelki świecą golizną), stąd przyjmują taki stan rzeczy, jako coś naturalnego. Choć przecież nie do końca tak jest. Młodzi ludzie nastawieni na przyjemność, nie wiedzą tak naprawdę, czym jest seks. A my nie możemy udawać, że nic się nie dzieje. Bo przeciwnie, dzieje się - koła "postępu" obracają się każdego dnia: na świecie szerzą się choroby, młodociane ciąże to już praktycznie norma, pornografia jest wszechobecna i dostępna na wyciągnięcie palca... Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę wychowując córkę czy syna w XXI wieku. Nastolatek nie może patrzeć na seks, jak na tanią przyjemność, musi nabrać do niego
odpowiedniego dystansu. Pamiętajmy też, że młodzi ludzie o wiele bardziej przeżywają ewentualne niepowodzenia, a przecież wiadomo, że w seksie nie wszystko od razu musi wyjść, "jak w filmie".

MW,PFi/ PFi

ZOBACZ: Poradnik dla tych, którzy chcą rozmawiać ze swoim dzieckiem o seksie!

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.