Trwa ładowanie...

Seksualność kobiet nadal skrywa wiele tajemnic

Share
Seksualność kobiet nadal skrywa wiele tajemnic
Źródło: 123RF
d1qxgnj

Kobiety w zachowaniach seksualnych okazały się jeszcze bardziej zagadkowe i nieprzewidywalne niż dotychczas sądzono - twierdzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, powołując się na najnowsze badania. Dodaje, że na nowo odkrywana jest również jej anatomia intymna. Specjalista mówił o tym podczas konferencji "Seksualność kluczem do zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego pary. Polska wersja Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety", która odbyła się w Warszawie.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i konsultanta krajowego w dziedzinie seksuologii prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, nowe odkrycia dotyczące seksualności kobiet przyniosły badania obrazowe mózgu. Wynika z nich, że jest wiele sterujących nią ośrodków w mózgu, co powoduje, że kobieta jest jeszcze trudniejsza do odgadnięcia niż się wydawało.

d1qxgnj

- U mężczyzn jest dość prosty mechanizm pożądania seksualnego, u kobiet jednak zależy on od wielu czynników, gdyż mają one inną strukturę mózgu - podkreśla specjalista. Dla kobiecego seksu ważne są zarówno predyspozycje genetyczne, jak i wychowanie, podejście do życia oraz relacje, jakie ma na co dzień z innymi osobami.

Według eksperta, to powoduje, że bardzo trudno jest opracować viagrę dla kobiet, czyli tabletkę, po połknięciu której może się zwiększyć jej libido i łatwiej będzie osiągnąć orgazm. Jeśli chodzi o orgazm, dowiedziono, że w 45 proc. zależy on od predyspozycji wrodzonych. W danej chwili, poza biologią, istotne znaczenie ma nastrój kobiety, zainteresowanie mężczyzną oraz poczucie własnej wartości i atrakcyjności.

Różnica tkwi w mózgu

Pracy naszych umysłów postanowili przyjrzeć się bardzo wnikliwie badacze z z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii. Z pomocą metody rezonansu magnetycznego przebadali oni grupę około tysiąca młodych ochotników obojga płci w wieku 8 - 22 lat.

Badanie wykazało, że istnieje znaczna różnica w przebiegu połączeń neuronowych w mózgu kobiety i mężczyzny. De facto - połączenia te są całkowicie odmienne.

d1qxgnj

W przypadku mężczyzn więcej połączeń biegnie od czołowej do tylnej części mózgu w każdej z półkul oddzielnie. W opinii fachowców taka konstrukcja ma przede wszystkim zapewnić błyskawiczną łączność między ośrodkami odpowiedzialnymi za postrzeganie i konstruktywne działanie. Natomiast w móżdżku, który odpowiada za równowagę i koordynację, więcej "nitek" łączy obie półkule, niż znajduje się w obrębie każdej z nich. U pań jest zupełnie odwrotnie: półkule żeńskiego mózgu łączy więcej neuronowych "nitek", niż biegnie w każdej z półkul. Zaś półkule móżdżku mają więcej połączeń wewnętrznych, niż tych łączących je ze sobą.

W praktyce to właśnie te połączenia sprawiają, co i w jaki sposób robimy. Dzięki połączeniom między półkulami kobiety podejmując decyzje korzystają nie tylko z analitycznych możliwości lewej półkuli, ale także z intuicji, za którą odpowiedzialna jest półkula prawa. Dzięki temu panie lepiej niż mu rozumieją znaczenie słów i intencji, lepiej też zapamiętują twarze.

Mężczyźni natomiast są znacznie szybsi i lepsi jeśli chodzi o przetwarzanie informacji na konkretne działania. Mamy też znacznie lepszą koordynację ruchów i orientację w przestrzeni.

Jak duża jest łechtaczka - podręczniki do wymiany?

Badania przyniosły również nowe ustalenia dotyczące anatomii intymnej kobiet. - Przed laty zaskakujące było odkrycie, że łechtaczka nie ma wcale takich rozmiarów jak podaje się w podręcznikach - powiedział prof. Lew-Starowicz.

d1qxgnj

Z badań Helen O'Connell, urologa z Royal Melbourne Hospital w Australii wynika, że łechtaczka jest co najmniej dwukrotnie dłuższa niż dotychczas sądzono, sięga znacznie głębiej i rozciąga się wokół pochwy. W ocenie australijskiej uczonej, przypomina ona raczej piramidę, której podstawa wnika głęboko do wnętrza kobiecego ciała. - Jest jak góra lodowa z widocznym jedynie na wierzchu czubkiem - dodaje prezes PTS.

Specjalista twierdzi, że od tego czasu pojawiło się znacznie więcej równie zaskakujących odkryć. Okazuje się, że w organizmie kobiet podobnie jak u mężczyzn jest prostata, tyle że znacznie mniejszych rozmiarów. Jest jednak na tyle duża, że zdarzają się nowotwory prostaty u kobiet, choć są to rzadkie przypadki (tak jak u niektórych mężczyzn dochodzi do rozwoju raka piersi - PAP).

Prof. Lew-Starowicz twierdzi, że u kobiet występuje również ejakulacja. Nie ma ona nic wspólnego z tzw. orgazmem moczowym, powodowanym nietrzymaniem moczu, głównie u starszych pań. Nie jest to również lubrykacja, czyli zwilżenie ścian pochwy. - Ejakulacja u kobiet ma swój własny charakterystyczny skład, zapach oraz smak i nie należy jej mylić z innymi wydzielinami kobiecego organizmu - podkreśla specjalista.

Kobiecy wytrysk opisywany był w Chinach, Japonii i Indiach. Wspomina o nim "Kamasutra" z VII w. W XVII w. Regnier de Graaf napisał podręcznik anatomii kobiet, w którym wspomina o "wypadającym płynie". Twierdził, że wypływa on w czasie seksualnego podniecenia kobiety, "można by rzec, jednym tryśnięciem". - To prawda, u kobiet dochodzi do tryśnięcia - dodaje prof. Lew-Starowicz.

d1qxgnj

Punkt G jednak istnieje?

Według specjalisty, najnowsze badania potwierdzają, że u kobiet występuje osławiony punkt G. Przeciętna jego długość to 8,1 mm, a szerokość wynosi od 3,6 do 1,5 mm. Ustalono również jego położenie - znajduje się 3 mm od cewki moczowej. - Trzeba jednak pamiętać, że jest różnie wyczuwalny u poszczególnych kobiet, zresztą nie należy się kierować wyłącznie punktem G - dodaje prezes PTS.

Rozstrzygnięto również dylemat, czy rozmiary członka u mężczyzn mogą wpływać na odczuwanie orgazmu u kobiet. - Otóż pewnie zmartwię niektórych panów, ale z najnowszych, nieopublikowanych jeszcze badań wynika, że rozmiar członka ma jednak znaczenie - podkreśla prof. Lew-Starowicz. Pocieszeniem niech będzie to, że jego wielkość jest ważna głównie dla kobiet, które przeżywają orgazm pochwowy.

- Obawiam się , że wkrótce znowu powróci wśród mężczyzn kompleks małego członka - dodał specjalista. (PAP/facet.wp.pl)

Zbigniew Wojtasiński, PAP/menonwaves/Ijuh, facet.wp.pl

d1qxgnj

Podziel się opinią

Share
d1qxgnj
d1qxgnj