Trwa ładowanie...
Joanna Tadeusz
06-08-2015 10:07

Serum prawdy istnieje!

Serum prawdy istnieje!Źródło: 123RF
d2frvph
d2frvph

Nazwą taką określa się substancje psychoaktywne, przy pomocy których można uzyskać od człowieka informacje, których nie może lub nie chce on ujawnić. Serum prawdy używane było przez policję i służby specjalne w USA, Indiach i Rosji w trakcie przesłuchań, a także w psychiatrii w leczeniu objawów manii i katatonii.

Metodę stosowania serum określa się mianem narkoanalizy. Polega ona na powolnym dożylnym podawaniu środków farmakologicznych mających na celu wprowadzenie człowieka w stan tzw. subnarkozy. Do środków wykorzystywanych w tym celu zalicza się między innymi krótko działające barbiturany jak np. amytal sodu i tiopental (pentotal sodu) i skopolaminę.

Jeśli chodzi o skuteczność narkoanalizy, zdania wśród uczonych są podzielone. Niektórzy uważają za słuszne stosowanie „eliksiru prawdy”, zwłaszcza w obliczu wydarzeń ostatnich kilkunastu lat, takich jak choćby walka z terroryzmem po atakach z 11.09.2001 r. Inni natomiast podważają jego skuteczność twierdząc, że żaden środek chemiczny nie jest w stanie zmusić nikogo do przyznania się do winy, tym bardziej, że po podaniu barbituranów człowiek nadal może kłamać, mieć halucynacje, bełkotać, a także jest bardziej podatny na sugestie z zewnątrz. Ponadto podawanie barbituranów o krótkim okresie działania jest pomocne w ułatwianiu komunikacji z otoczeniem u pacjentów, czy przestępców, którzy z różnych powodów przestali mówić, natomiast nie może „przywrócić” im pamięci odnośnie wydarzeń z przeszłości.

Obecnie stosowanie serum prawdy w procesie śledczym jest zabronione, gdyż może być ono niebezpieczne dla zdrowia i życia badanego, a poza tym jest traktowane jako forma tortur. Ogranicza również, nadane przez konstytucję, prawo do zachowania milczenia przez oskarżonego.

d2frvph

W ubiegłym roku na nowo rozgorzała dyskusja na temat stosowania substancji psychoaktywnych podczas przesłuchań po tym, jak sędzia stanu Colorado wyraził zgodę na użycie tzw. serum prawdy, najprawdopodobniej w postaci krótko działającego barbituranu, w przesłuchaniu Jamesa Holmesa, podejrzanego o dokonanie masakry w kinie Aurora 20.07.2012 r. Miało to pomóc w ustaleniu czy był on poczytalny w chwili popełniania zbrodni. Niestety nie przyniosło to zamierzonych skutków.

Najstarszym, a jednocześnie jakże skutecznym, ogólnodostępnym i doskonale wszystkim znanym środkiem służącym do ujawnienia prawdy jest oczywiście alkohol, a wiedzieli o tym już starożytni dając temu wyraz w sentencji In vino veritas (łac. w winie prawda).

**[

ZOBACZ TEŻ: Wielki eksperyment modlitewny ]( http://www.nauklove.pl/wielki-eksperyment-modlitewny/ )**

Jak rozpoznać kłamcę?

d2frvph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2frvph