Trwa ładowanie...

Sezon na morsowanie czas start!

Share
Sezon na morsowanie czas start!
Źródło: 123RF
d2dga30

Morsem może zostać każdy - nie ma ograniczeń ze względy na wiek czy płeć. Jak przygotować się do zanurzenia w zimnej wodzie?

* Kiedy zacząć morsować?* Dla osób, które nigdy nie morsowały początek jesieni to najlepszy czas, aby po raz pierwszy wejść do wody, ponieważ po letnich upałach jej temperatura jest niższa niż latem, ale wyższa niż podczas zimy. Początkowo do wody najlepiej wchodzić od dwóch do trzech razy w tygodniu. Kąpiel należy powtarzać co dwa, trzy dni aby organizm się zregenerował. Dobrze jest też aby w międzyczasie w domu praktykować zimne prysznice.

d2dga30

Rozgrzewka jest niezwykle ważna!

Dobrze rozgrzany organizm nie odczuwa zimna przed wejściem do wody. Dlatego ważne jest żeby przed kąpielą poświęcić przynajmniej 20 min na ćwiczenia, które zapewnią dodatkową produkcję ciepła, w rezultacie której krew i tkanki nasycą się odpowiednio tlenem. Uzyskać to można przy pomocy różnych ćwiczeń gimnastycznych i sportów aerobowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking.

Gdzie się kąpać?

Miejsce kąpieli nie powinno być przypadkowe. Najlepiej do tego celu wybrać sprawdzony zbiornik wodny o łagodnym zejściu do wody. Miejsce to nie powinno być jednak ani za płytkie, ani za głębokie. Dobrze jest także, aby woda sięgała co najwyżej do pasa.

Morosowanie, a zdrowie

Kąpiel w zimnej lub lodowatej wodzie ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka: poprawia parametry krwi oraz funkcjonowanie układu sercowo - naczyniowego, normalizuje poziom cholesterolu i cukru we krwi, a nawet może obniżyć biologiczny wiek człowieka od 8 do 16 lat.

"Kiedy po raz pierwszy wchodzi się do wody, często stan chorego ulega pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż organizm znajduje się w nowej dla siebie sytuacji i zaczyna "sprawdzać" wszystkie swoje organy, szukając słabych punktów. Kiedy wchodzimy drugi raz, organizm pyta: co robić? Jeżeli nie zaprzestajemy kąpieli, zrywa blokady i zaczyna leczenie na poziomie komórkowym" - czytamy na portalu morsowanie.info

Przed rozpoczęciem przygody z tym sportem warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, aby sprawdzić czy nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań.

d2dga30

Podziel się opinią

Share
d2dga30
d2dga30