Skąd biorą się problemy z nietrzymaniem moczu?
Jak się okazuje, problemy z nietrzymaniem moczu są powszechnym zjawiskiem. Ponieważ jednak dolegliwość jest kłopotliwa, większość osób – ze wstydu – nie mówi o tym głośno i nie szuka pomocy u lekarza. Tymczasem schorzenie to można wyleczyć, przywracając tym samym choremu pełnię kontroli nad własnym ciałem. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny występowania NTM, bo na wiele z nich mają wpływ nasze nawyki, które można stosunkowo łatwo zmienić!
05.11.2018 11:51
Skąd biorą się problemy z nietrzymaniem moczu?
Statystycznie rzecz biorąc, im jesteśmy starsi, tym większe jest ryzyko wystąpienia inkontynencji, czyli nietrzymania moczu. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem pojawiają się zaburzenia w obrębie funkcjonowania różnych układów organizmu. Ruszamy się coraz mniej, dochodzi do wiotczenia mięśni, a u mężczyzn dodatkowo często dochodzi do kłopotów z prostatą.
Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że niektóre problemy z nietrzymaniem moczu mogą wynikać z niezdrowego trybu życia. Dieta pełna tłuszczu i przetworzonych produktów, brak ruchu (a co za tym idzie – nadwaga i otyłość), skłonność do nadużywania alkoholu i kawy oraz palenie papierosów to tylko niektóre z czynników wpływających na wystąpienie tego typu problemów.
U mężczyzn inkontynencja może mieć związek z rozrostem gruczołu krokowego. Dochodzi do niego w czasie, gdy prostata zmniejsza produkcję testosteronu i zaczyna się rozrastać, uciskając cewkę moczową. To z kolei powoduje, że mężczyzna odczuwa częstszą potrzebę oddawania moczu, ale jednocześnie nie może w pełni opróżnić pęcherza, co powoduje nietrzymanie moczu z przepełnienia. U kobiet z kolei nierzadko problemy z nietrzymaniem moczu wynikają z przebytych infekcji. Zwłaszcza te nieleczone wcale lub niewyleczone do końca mogą skutkować poważniejszymi kłopotami z inkontynencją w przyszłości.
Jak poprawić komfort?
Choć samo nietrzymanie moczu nie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu, jest niezwykle problematyczne i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, co robić, żeby zminimalizować jego negatywne skutki.
Należy zacząć od regularnego wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla. Łatwo znaleźć nawet całe programy treningowe, aczkolwiek samo rytmiczne zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy powinno przynieść pożądane efekty, zwłaszcza przy niewielkim stopniu nietrzymania moczu. Trening mięśni dna miednicy można przeprowadzić nawet podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności.
Dla zapewnienia maksimum komfortu warto sięgnąć ponadto po specjalne akcesoria higieniczne. Na rynku dostępne są wersje przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Mnogość artykułów tego typu pozwala na dopasowanie ochrony do stopnia zaawansowania problemu z nietrzymaniem moczu. Najcieńszymi, a jednocześnie najbardziej dyskretnymi są wkładki. Zapobiegają one przeciekaniu i pochłaniają przykry zapach, pozostawiając skórę suchą i czystą.
Bardziej zaawansowaną ochronę, w przypadku większych trudności z kontrolą nad pęcherzem, zapewnia bielizna chłonna. Ma ona nie tylko większą zdolność pochłaniania wilgoci niż wkładki, ale jest powleczona przyjaznym dla skóry materiałem, który nie powoduje podrażnień. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność ciągłego noszenia takich produktów.