Trwa ładowanie...
d3rgljm

Skarpety do spodni i butów. Odśwież swoją stylizację

Skarpety są jednym z bardziej kłopotliwych elementów garderoby. Z jednej strony zaliczamy je do bielizny osobistej, z drugiej nie da się uniknąć sytuacji, w których będą widoczne spod nogawki. Dlatego warto dopilnować, by prezentowały się elegancko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elegancka stylizacja zyska sporo luzu, gdy dobierzesz do niej kolorowe skarpety
Elegancka stylizacja zyska sporo luzu, gdy dobierzesz do niej kolorowe skarpety (iStock.com)
d3rgljm

Zdania na temat doboru skarpet są podzielone. Jedni uważają, że należy dopasowywać je do spodni, inni wskazują z kolei na to, że powinny współgrać z butami. Czasem natomiast warto postawić na kontrastujące ze sobą połączenia kolorystyczne, a nawet dwie różne skarpety.

Dopasowanie skarpet do spodni

d3rgljm

Jedna z zasad doboru skarpet mówi, że powinny być utrzymane w podobnym kolorze co spodnie. Mogą być ewentualnie nieco ciemniejsze. Takie rozwiązanie jest uznawane za najbezpieczniejsze i praktycznie uniemożliwi ci popełnienie gafy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie w kreowaniu swojego wizerunku, warto postawić na sprawdzone rozwiązania.

Jeśli natomiast chcesz postawić na bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie, warto poeksperymentować z kolorowymi paskami lub deseniem w grochy. Doskonałym sposobem na wyeksponowanie skarpet będzie wybór spodni o wąskich nogawkach. Niezależnie czy chodzi o modele oficjalne, czy bardziej sportowe, będą one nieco krótsze niż spodnie w stylu regular, a co za tym idzie będą miały odsłoniętą kostkę.

Eleganckie skarpety wcale nie muszą być monotonne Shutterstock.com
Podziel się
d3rgljm

Skarpety i buty

Część osób uważa, że skarpety powinny być dopasowane do obuwia. W przypadku czarnych półbutów trudno wyobrazić sobie inne połączenie niż skarpety w tym samym kolorze. Pamiętaj jednak, że obuwie w stonowanych barwach, na przykład brązie, to doskonała baza dla kolorowych skarpet w fantazyjne desenie – pozwolą im się należycie wyróżnić. W przypadku obuwia sportowego lepiej zachować umiar, gdyż zbyt kolorowe skarpety mogą zaburzyć odbiór całego stroju.

Oczywiście istnieje tez cała gama butów, w których długa skarpeta wygląda nieelegancko. Przede wszystkim chodzi o lekkie obuwie letnie, czyli espadryle czy mokasyny. Ze względów higienicznych zamiast na gołą stopę lepiej będzie postawić na niewidoczne stopki, które kończą się tuż pod kostką. Tyczy się to w szczególności typowo letnich stylizacji z szortami. W ten sposób stopa będzie wyglądać naturalnie i lekko.

d3rgljm

Nie ograniczaj się

Wbrew pozorom skarpetki mogą całkowicie zmienić charakter stylizacji. Oficjalny garnitur w połączeniu z kolorowymi skarpetami sprawi, że stylizacja zyska więcej luzu. Dlatego od czasu do czasu warto postawić na szalone wzory. Osoby, które nie boją się zmian, mogą wybrać skarpety w kolorze, który kontrastuje z całym strojem.

Przy doborze kolorowych skarpet warto zadbać o to, by z jednej strony kontrastowały kolorystycznie ze spodniami i butami, a z drugiej współgrały z innymi elementami stroju, najlepiej znajdującego się powyżej linii pasa. Tak oto przykładowo czerwone lub fioletowe skarpety dobrze wyglądają w połączeniu z poszetką czy krawatem w tym samym kolorze. Jeśli na przykład stawiasz na strój koordynowany, w którym łączysz różnokolorowe elementy garnituru, dobrze będzie sparować skarpety z marynarką. Jasna marynarka i skarpety w podobnym kolorze będą współgrać z nieco ciemniejszymi i bardziej stonowanymi spodniami.

d3rgljm

d3rgljm

d3rgljm
d3rgljm