Trwa ładowanie...

Skarpety do "zadań specjalnych". Idealne na długie wyprawy i do pracy w terenie

Grubsze i cieńsze, jasne i ciemne, eleganckie i do sportowych butów, damskie i męskie. Najczęściej na tym kończy się nasza znajomość rodzajów skarpetek. Tymczasem powstały też sprytne produkty, które zadziałają jak dezodorant, wytrzymają wiele dalekich wycieczek, a nawet zniwelują ilość otarć.

Skarpety do "zadań specjalnych". Idealne na długie wyprawy i do pracy w terenieŹródło: Shutterstock
ddwieci
ddwieci

Praktyczne skarpetki

Współczesne skarpetki są w stanie wspomóc nas w walce z najczęściej pojawiającymi się problemami stóp, a także podnieść nasz komfort w nietypowych okolicznościach – np. w specjalistycznym obuwiu czy w czasie aktywności fizycznej. Wiele godzin pracy w terenie, długi marsz, wycieczka i wszystkie okazje, na które wybieramy solidne, cięższe buty wymagają też odpowiednich skarpetek. To ważne, bo między skórą stóp a obuwiem trekkingowym czy roboczym powinna znaleźć się odpowiednia bariera. Zbyt cienkie, delikatne skarpetki będą się łatwo przecierać, w grubych może nam być za gorąco, a solidne skarpety czasem bywają szorstkie. Obecnie nie trzeba ograniczać się do szybkiej wymiany na nowy komplet bawełnianych skarpetek (choć uniwersalne, to nie zawsze zdają egzamin), bo do wyboru są produkty, które niwelują szybkie zużycie, nadpotliwość, uczucie gorąca, wilgoci czy chłodu itp.

Skarpetki o wielu funkcjach – stawiaj na merynosa

Lekkie, przewiewne skarpety z włóknami merynosa są świetne na wycieczki i do pracy, bo skutecznie odprowadzają wilgoć. Choć to wełniane skarpety (które kojarzą nam się bardziej z dawaniem ciepła) są bardziej przewiewne od bawełnianych. Stąd klasyfikuje się je jako produkty o działaniu antybakteryjnym – ograniczają ilość wilgoci, dzięki czemu bakterie nie mają sprzyjających warunków do namnażania się. Ten typ skarpetek jest też bardzo dobry dla osób, które borykają się z problemem nadpotliwości stóp. Atutem jest też niewielka waga skarpet z włóknem merynosowym, dzięki czemu dodatkowa para w plecaku nie zwiększy jego ciężaru bagażu. Modele turystyczne mają często wzmocnioną konstrukcję i szwy, ściągacz, który nie uciska nogi, a często też zwiększoną gęstość dzianiny pod podeszwą stopy.

Właściwości termoregulacyjne merynosowych skarpetek sprawdzają się latem, kiedy okryte stopy są chronione przed gorącym powietrzem z zewnątrz, jak i zimą, kiedy chronimy stopy przed zimnem. Tę właściwość merynosowym skarpetkom zapewnia zbita, dobrze izolująca struktura z cieniutkich włókien. Merynosowe skarpetki świetnie sprawdzą się, kiedy w butach spędzamy długi czas, ale też wtedy, kiedy musimy się liczyć z nagłą zmianą warunków pogodowych (np. w górach). Dzięki uniwersalnym właściwościom ten typ skarpetek będzie najlepszy. Miękka wełna merynosowa jest mniej gryząca od np. owczej, dzięki czemu noszące ja osoby chwalą ją za miękkość i komfortowe warunki dla stóp. Ze względu na właściwości naturalnego włosia rzadko występują w intensywnych kolorach charakterystycznych dla turystycznego ekwipunku, ale w niczym nie ustępują nowoczesnym produktom.

"Do zadań specjalnych"

Alternatywą dla osób, które nie lubią dotyku wełny na skórze albo mają na nią uczulenie, są nowoczesne produkty o odpowiedniej konstrukcji, wykonane z nowoczesnych, często opatentowanych rodzajów włókien albo zaimpregnowane we właściwy sposób – świetne na szlak albo do noszenia przez długie godziny w zmiennych warunkach. Tu do wyboru są skarpetki dwuwarstwowe (warstwy trą o siebie, a nie o skórę), modele z włókien odpowiednio wzmocnionych i równocześnie zmiękczonych, dzięki czemu zyskują dużą trwałość przy zachowaniu komfortu, a także redukcji otarć. Produkty zapewniające dobrą wentylację i działanie antybakteryjne, czyli takie, które redukują ewentualne otarcia dzięki temu, że stopy są bardziej suche. A produkty z dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi odpowiednio ogrzeją stopy, mimo że w ich składzie znajdziemy głównie syntetyczne włókna.

ddwieci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddwieci