ycipk-1wq2h0

Skarpety na długie wyprawy. Zapomnij o bawełnie

Podczas letnich wypadów na szlak jednym z najbardziej doskwierających problemów są otarcia i odciski. Czasem nawet najwygodniejsze buty nie będą w stanie pomóc, lepiej więc nie ryzykować i wybrać coś, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komfort stóp to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o piesze wędrówki
Komfort stóp to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o piesze wędrówki (Shutterstock.com)
ycipk-1wq2h0

Specjalnie zaprojektowane skarpety trekkingowe to pierwsza warstwa materiału, która bezpośrednio dotyka stóp. Dlatego ważne jest to, aby materiał był możliwie jak najbardziej delikatny i miękki w dotyku. Niezależnie od tego, czy czeka cię wędrówka po płaskim czy pochyłym terenie, stopy będą odczuwać nawet najmniejszy dyskomfort, jeśli skarpety będą niedopasowane.

Zapomnij o bawełnie

ycipk-1wq2h0

Choć mogłoby się wydawać, że wełna nijak ma się do wakacyjnych wypraw, to trzeba przyznać, że jest o wiele lepszym wyjściem niż bawełna. Bawełniane skarpetki możesz założyć na letnie wyjście ze znajomymi bądź spacer po parku, jednak na szlaku lepiej zainwestować w coś bardziej uniwersalnego i przede wszystkim wygodniejszego. Bawełna doskonale chłonie wilgoć, lecz nie odprowadza jej na zewnątrz. Jeśli więc założysz bawełniane skarpety i obuwie trekkingowe z membraną zapewniającą nieprzemakalność, to prędzej czy później poczujesz, że stopy zaczynają topić się w butach. Poza oczywistym dyskomfortem ma to również inne negatywne skutki – pieczenie i nieprzyjemny zapach stóp.

Przerzuć się na bambus i wełnę

Latem, zwłaszcza w górach, trudno jest przewidzieć, jaka będzie pogoda. Dlatego jeśli zależy ci na skarpetach, które doskonale przystosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych, najlepiej będzie zainwestować w te wykonane z wełny merynosów bądź alpak. Ich największą zaletą jest naturalne pochodzenie, właściwości termoizolacyjne i błyskawiczne schnięcie. Po wypraniu wystarczy zostawić je na kilka godzin na słońcu i już można bez obaw wkładać je na stopy.

ycipk-1wq2h0
Doskonałe skarpety na piesze wędrówki iStock.com
Podziel się

Merynosy to rasa owiec wywodząca się z Azji. Ich włosie jest wyjątkowo cienkie, trzy razy cieńsze niż ludzki włos (15-25 mikronów), a co za tym idzie bardzo sprężyste i delikatne dla skóry. Mimo niewielkiej grubości włókna są bardzo wytrzymałe. Jedna para skarpet będzie w stanie przetrwać wiele intensywnych sezonów wycieczkowych. W dodatku włókna merynosów potrafią przystosować się do zmieniającej się temperatury. W cieplejsze dni poszczególne nitki prostują się, zapewniając lepszy przepływ powietrza, podczas gdy w chłodniejsze skręcają się, zatrzymując ciepło w środku.

ycipk-1wq2h0

Alternatywą dla osób, które nie chcą latem zakładać wełnianych skarpet będzie wiskoza bambusowa. Włókno bambusowe doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu stopa pozostaje sucha przez długi czas. Dodatkowo są bardzo przyjemne w dotyku i pomagają walczyć z nieprzyjemnym zapachem stóp. Niemniej jednak należy pamiętać, że skarpetki bambusowe są nieco delikatniejsze od tych wełnianych czy bawełnianych. W związku z tym mogą nieco prędzej się zużywać.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1wq2h0

ycipk-1wq2h0
ycipk-1wq2h0