FormaSkoki spadochronowe w tandemie. Jak skacze się z instruktorem?

Skoki spadochronowe w tandemie. Jak skacze się z instruktorem?

Do poszybowania ze spadochronem nie trzeba drogiego i czasochłonnego szkolenia. Wystarczy rezerwacja skoku w tandemie.

Skoki spadochronowe w tandemie. Jak skacze się z instruktorem?
Źródło zdjęć: © Skydive.pl

06.08.2018 21:29

Skok ze spadochronem to marzenie wielu mężczyzn. Wyjątkowe widoki, wiatr we włosach, buzująca adrenalina – to niezapominane doznanie. Przez długi czas były one zarezerwowane tylko dla osób posiadających odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie. Teraz do dyspozycji są skoki spadochronowe w tandemie, które nie wymagają skomplikowanych przygotowań.

Czym jest skok w tandemie?

Skoki tandemowe, które nazywane są także skokami zapoznawczymi, to skoki odbywające się w dwójkę. Uczestniczą w nich wtedy pasażer wraz z instruktorem, tak zwanym tandempilotem, którzy połączeni są specjalną uprzężą.

Tego rodzaju skoki zaczęły być popularne w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat siedemdziesiątych, gdy skonstruowano pierwszy spadochron tandemowy. Aby utrzymać dwie osoby jednocześnie, miał większą czaszę i bardziej wytrzymałą konstrukcję. Obecnie, dla pełnego bezpieczeństwa, do skoków tandemowych wykorzystuje się spadochrony główne, zapasowe oraz automaty spadochronowe.

Aby wziąć udział w skoku spadochronowym w tandemie, nie trzeba posiadać żadnego doświadczenia ze spadochroniarstwem. Nie są wymagane kursy teoretyczne, ćwiczenia, badania lekarskie, dlatego to rozrywka dostępna niemalże dla każdego. Przed skokiem pasażer przechodzi tylko krótkie szkolenie, w którym jest informowany o zasadach skoku.

Przeciwwskazania do skoków tandemowych:

- nadmierny ciężar – powyżej 110-120 kg zależnie od sprzętu
- niestabilność kręgosłupa
- wrodzona łamliwość kości
- ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego
- epilepsja

Swobodne spadanie w przestworzach

Skok tandemowy można zarezerwować dzisiaj przez internet. Wystarczy tylko parę minut, aby znaleźć ośrodek w okolicy, a potem wybrać dogodną datę. W oznaczonym dniu należy stawić się nieco wcześniej na miejscu, aby tam przejść przeszkolenie i odebrać wyposażenie – gogle, kombinezon.

Po wstępnych przygotowaniach uczestnicy skoku wchodzą do samolotu, który wynosi ich na wysokość 3000 lub 4000 metrów nad ziemią. Wysokość wyskoku można najczęściej wybrać samemu podczas rezerwacji, chociaż niektóre ośrodki skaczą tylko z jednej wysokości. Wysokość ta ma wpływ na czas swobodnego spadania – spadania bez otwartej jeszcze czaszy spadochronu.

Uczestnicy skoków tandemowych zgodnie wskazują, że swobodne spadanie jest najbardziej emocjonującym momentem całego wydarzenia. W przypadku skoku z 3000 metrów trwa około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów około 60 sekund z prędkością bliską 200 kilometrom na godzinę. To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby doświadczyć spadania i towarzyszących temu emocji bez żadnych ograniczeń!

Gdy uczestnicy wydarzenia znajdą się na wysokości około 1500 metrów nad ziemią, tandempilot otwiera spadochron. Następuje kilkuminutowa faza wolnego opadania aż do miękkiego lądowania na trawiastej płycie lotniska. W związku z tym lądowanie przy skoku tandemowym nie wiąże się z ryzykiem urazów.

Ile trzeba zapłacić za skok spadochronowy w tandemie?

Wbrew pozorom, skoki tandemowe wcale nie są bardzo kosztowne, dlatego to kapitalna rozrywka dla każdego szukającego adrenaliny.
W popularnym Ośrodku Szkolenia Lotniczego Skydive.pl, który oferuje skoki we Włocławku – Kruszynie, za skok z 3000 metrów zapłacimy 549 złotych, natomiast za ten z 4000 metrów – 700 złotych.

W ofercie Ośrodek posiada również skoki z usługą wideofilmowania i robieniem zdjęć. Do wyboru są trzy warianty kamery – selfie z nagraniem przez tandempilota, pro z dodatkowym kamerzystą, a także premium, która zawiera kompletne nagrania na ziemi i w przestworzach. Usługa rejestracji skoku to dodatkowe 200-250 złotych.

Skok tandemowy można wykupić także jako voucher upominkowy i podarować go na różne okazje, na przykład na urodziny, imprezę kawalerską, wesele, rocznicę. Obdarowana osoba może wtedy sama wybrać dla siebie datę skoku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)