„Skóra rekina”, żagle 3D i żegluga głębinowa: technologia w służbie żeglarstwa
W żeglarstwie wciąż pojawiają się nowe technologie zmieniające oblicze tego wodnego sportu i dające żeglarzom zupełnie nowe możliwości. Jakimi rozwiązaniami warto się zainteresować?
Dzięki specjalistom i producentom nowoczesnej odzieży żeglarskiej oraz sprzętu pasjonaci żeglarstwa mogą korzystać z innowacji technologicznych, za którym stoją nawet naukowcy z NASA.
Żagiel w trzech wymiarach
Rozwój technologii żeglarskiej w znacznym stopniu stymulują różnego rodzaju zawody sportowe, w których główną rolę odgrywają właśnie łodzie. To dzięki nim opracowano między innymi nowoczesną technologię produkcji tzw. żagli 3Di. Materiał, z którego są one wykonywane, składa się ze starannie dobranej mieszanki włókien węglowych, dyneema oraz aramidowych. Każdy z nich nadaje żaglowi unikalne właściwości – włókna dyneema sprawiają, że jest on bardzo giętki, włókna węglowe znacznie zwiększają jego wytrzymałość oraz zdolność do zachowania wymaganego kształtu, nawet przy silnym wietrze, zaś dzięki włóknom aramidowym żagiel zyskuje odporność na wszelkie napięcia i zgniecenia. Co więcej, wszystkie włókna są wodoodporne – nie tracą więc na jakości wraz z każdą zaabsorbowaną kroplą wody. Chociaż żagle 3Di znakomicie sprawdzają się na zawodach sportowych, obecnie powstaje już ich nowy, lepszy wariant – 3DL. Pracuje się również nad obniżeniem kosztów ich produkcji, zatem w przyszłości nowoczesny materiał może być w zasięgu ręki nawet mniej zamożnych miłośników żeglarstwa.
Podpatrzone od rekinów
Inną ciekawą technologią, która zadebiutowała w żeglarstwie sportowym, jest tzw. skóra rekina. Wynalazek opracowany przez naukowców z NASA to specjalna powłoka pokrywająca kadłub łodzi, składająca się z gęstej siatki mikroskopijnych łusek. Poruszają się one nieustannie, przez co istniejącym w wodzie mikroorganizmom nie udaje się przykleić się do kadłuba. Żeglarze nie muszą zatem obawiać się, że skupisko morskich żyjątek stanie się tak duże, iż wpłynie na osiągi łodzi. O skuteczności tej nietypowej metody najlepiej świadczy to, że w 1987 roku, po zawodach żeglarskich America’s Cup, wygranych przez załogę wykorzystującą skórę rekina, zakazano używania tej technologii, gdyż uznano ją za nieuczciwą. Jednak po latach zrezygnowano z tego pomysłu i wynalazek NASA ponownie pojawił się na kadłubach łodzi zarówno tych, które służą do sportowych zmagań, jak i używanych do błogiego relaksu na pełnym morzu.
Ciepło i wygodnie
Niezależnie od tego, czy bierzemy udział w zawodach, żyłując nasze osiągi, czy też traktujemy żeglarstwo jako formę wypoczynku, do żeglowania wybierajmy odpowiedni strój. Tu technologia również nie skąpi nam ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są coraz popularniejsze ubrania termoaktywne, które szczególnie upodobali sobie profesjonalni sportowcy. Używane do ich produkcji materiały odprowadzają pot z naszego ciała do zewnętrznych warstw odzieży, przez co skóra pozostaje sucha. Dzięki temu w trakcie treningu możemy odczuwać znacznie większy komfort. Dodatkowo mają one właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że nasz organizm traci znacznie mniej ciepła.
Jak tłumaczy Piotr Woźniak, właściciel sklepu www.szopeneria.pl: „Obecnie odzież termodynamiczna dostępna jest w wielu różnych wariantach: od rękawic, po spodenki. Ponieważ technologia ta pozwala osiągać coraz lepsze rezultaty, coraz więcej profesjonalistów sięga po tego rodzaj ubrania”.
A może pod morze?
A co z tymi, którym marzy się wycieczka pod wodę w ramach odskoczni od zwyczajnego żeglowania? Cóż, niech lepiej trzymają kciuki za prężny rozwój żeglugi głębinowej. Nowe standardy w tej dziedzinie wyznaczy niebawem debiutująca łódź podwodna Cyclops 2, opracowana przez firmę OceanGate’s. Ultranowoczesny podwodny statek turystyczny ma pobić rekord głębokości – prawie dwa kilometry w głąb akwenu, ustanowiony przez jego poprzednika, Cyklopa 1, wysłanego na pierwszą tego rodzaju wycieczkę. Nowy statek przebije ten wynik o połowę, dobijając do 4 kilometrów. Swymi wybitnymi osiągami zdążył już przyciągnąć uwagę amatorów głębokomorskich wypraw – jak zdradza OceanGate, wszystkie podwodne rejsy na 2018 rok zostały już całkowicie zabukowane! Jak tłumaczą włodarze firmy, wciąż starają się sprawić, by takie wycieczki stawały się coraz tańsze.
Nowe technologie takie jak odzież termoaktywna sprawiają, że żeglarstwo staje się coraz przyjemniejszym oraz przystępniejszym sportem wodnym. Przy tym tempie rozwoju technologicznego kto wie, jakie ciekawe rozwiązania będą w użyciu za kilka czy kilkanaście lat?