Trwa ładowanie...
d452nvy
19-09-2014 11:43

Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem

d452nvy
d452nvy

Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli - informuje Reuters. Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem - jak np. naukowców z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki badaniem ryzyka wynikającego z nadepnięcia na skórkę od banana.

Możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek; metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny - i analiza reakcji mózgów ludzi, widzących na grzance kształt twarzy Jezusa - to kolejne tematy podejmowane przez tegorocznych laureatów Ig Nobli.
Nagrody trafiły również do naukowców mierzących cierpienie osoby oglądającej marne dzieło sztuki (w tym wypadku był to obraz) - i sprawdzających, czy posiadanie kota może zaszkodzić psychice. Kolejny z docenionych tematów dotyczył psychopatycznych skłonności osób, które rutynowo wstają późno z łóżka.

Faworytem pomysłodawcy Ig Nobli, wydawcy "Annals of Improbable Research" Marca Abrahamsa, była praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. "W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera" - tłumaczy Abrahams. Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.

W intencji pomysłodawcy Ig Nobli, przyznawanych od 1991 r., nagrody te przypadają autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową, a zabawność jest dodatkowym atutem. Ceremonia ogłoszenia laureatów budzi duże zaciekawienie i podnosi zainteresowanie badaniami na miesiąc przed ogłoszeniem nazwisk tradycyjnych "poważnych" noblistów.

d452nvy

Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil.

d452nvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d452nvy