Skurcze, zmora wielu mężczyzn
24.11.2014 | aktual.: 27.12.2016 15:15
Nagły i ostry ból mięśnia to dolegliwość dobrze znana wielu mężczyznom
Nagły i ostry ból mięśnia to dolegliwość dobrze znana wielu mężczyznom. Bywa konsekwencją ćwiczeń fizycznych, ale atakuje też siedzących za biurkiem czy leżących nocą w łóżku.
Czasem może trwać tylko chwilę, ale niekiedy potrafi przeciągnąć się nawet do kilku minut, skutecznie uprzykrzając życie. Co powoduje skurcze?
Wysiłek fizyczny
Skurcze często towarzyszą mężczyznom uprawiającym biegi czy pływanie. Aktywność fizyczna jest oczywiście bardzo wskazana, ale należy stosować zasady racjonalnego treningu. Nie zapominajmy o odpowiedniej rozgrzewce oraz rozciąganiu mięśni przed i po wysiłku. Trzeba również dużo pić, ponieważ skurcze bywają efektem odwodnienia organizmu.
W przypadku ataku bólu sprawdzi się masaż i okłady z lodu. Skuteczną metodą jest naprzemienne zanurzanie nogi w ciepłej i zimnej wodzie (10-15 minut w gorącej, 2-3 minuty w zimnej).
Nieprawidłowa postawa
Spędzając długie godziny w jednej pozycji za biurkiem doprowadzamy do poważnego przeciążenia mięśni, czego skutkiem często bywają skurcze dłoni, ramion, barków czy szyi. Wielu mężczyzn lubi siedzieć z nogą założoną na nogę, co utrudnia dopływ krwi, a w efekcie powoduje ból łydki lub uda.
Jak zapobiec tym problemom? Często róbmy przerwę w pracy, najlepiej wychodząc na krótki spacer albo chociaż wykonując kilka przysiadów czy skłonów. Zmieniajmy też pozycję nóg.
Miażdżyca
Stwardnienie naczyń doprowadzających krew do mięśni to coraz powszechniejszy problem polskich mężczyzn, zwłaszcza po 45. roku życia. Sygnałem rozwijającej się miażdżycy często bywają skurcze nóg, którym towarzyszy ból łydek, ud czy bioder.
Takie dolegliwości pojawiają się zazwyczaj przy wysiłku fizycznym i ustępują po odpoczynku. Jednak nie należy ich lekceważyć, ponieważ nieleczona miażdżyca skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami - od impotencji po amputację kończyn. W ostatnich latach rośnie liczba Polaków, którzy tracą nogi w wyniku niedrożności naczyń krwionośnych.
Skurcz pisarski
Niekiedy problemem staje przewlekłe przeciążenie niektórych grup mięśni przedramienia, zwane skurczem pisarskim. Schorzenie przejawia się trudnościami w zaciskaniu ręki na długopisie, choć z podobnymi dolegliwościami zmagają się także muzycy spędzający dużo czasy grając na gitarze (w pewnym momencie skurcz palców to uniemożliwia).
Jak uporać się z tym kłopotem? Czasami wystarczy dłuższy odpoczynek, ale w poważniejszych stadiach choroby konieczna może być terapia farmakologiczna (nie zawsze skuteczna) albo kuracje alternatywne, np. akupunktura.
Niedobory mikroelementów
Skurcze są często sygnałem o zbyt małym stężeniu w organizmie potasu i magnezu. Do niedoborów tych pierwiastków może przyczyniać się intensywny wysiłek, długotrwały stres, a także nadużywanie alkoholu, mocnej kawy czy herbaty. Potas wypłukują również z organizmu leki na nadciśnienie.
W takich sytuacjach sprawdzą się preparaty zawierające mikroelementy. Warto też wzbogacić jadłospis w pestki dyni, migdały, orzechy laskowe, kasze, czekoladę, fasolę, groch, szpinak czy banany.
Nocne problemy
Bolesny skurcz łydki często budzi nas w środku nocy. Przyczyn takiej dolegliwości może być wiele. Jedną z nich jest wspomniany już niedobór mikroelementów, ale powodem problemu bywa też długotrwały brak ruchu nogi podczas wypoczynku.
Skurczów możemy uniknąć wykonując przed położeniem się do łóżka proste ćwiczenie. Stajemy przed ścianą na odległość wyciągniętych ramion i opieramy o nią dłonie. Następnie, utrzymując tułów i kolejno każdą z nóg w linii prostej, naciskamy ścianę tak, by poczuć rozciąganie mięśni łydki. Pozostajemy w tej pozycji licząc do dziesięciu. Ćwiczenie powtarzamy trzykrotnie dla każdej nogi.
Może to coś poważniejszego?
Skurcze bywają też zwiastunem różnych chorób. Na przykład tężca - zakaźnego schorzenia układu nerwowego, którego sprawcą jest bakteria wnikająca do organizmu przez otwartą ranę lub skaleczenie.
Drobnoustroje krążą we krwi wytwarzając toksyny, wywołujące napadowe skurcze mięśni, rąk, nóg i szyi, a także szczękościsk, ból głowy, niepokój i pobudzenie.
Powodem skurczów, zwłaszcza nóg, może być również cukrzyca, uszkadzająca m.in. naczynia tętniczych, a w konsekwencji prowadząca do niedostatecznego ukrwienia. Skurczom towarzyszy wówczas także drętwienie kończyn.
Rafał Natorski /PFi, facet.wp.pl