Trwa ładowanie...
d3db7zm
Męskie sprawy

Skuteczny lek na otyłość. Z jego pomocą przeprogramujesz swój organizm

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skuteczny lek na otyłość. Z jego pomocą przeprogramujesz swój organizm
(Shutterstock)
d3db7zm

Jak będzie wyglądało leczenie otyłości w przyszłości? Jest wielce prawdopodobne, że wcale nie będą konieczne wykańczające diety, katorżnicze ćwiczenia czy suplementy. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba będzie dokonać niewielkiej zmiany w strukturze DNA.

Otyłość to prawdziwa zmora naszych czasów. Eksperci już dawno uznali ją za chorobę cywilizacyjną, która rujnuje życie obywateli. Ma też wpływ na funkcjonowanie wielu państw Zachodu, które na batalię z tym problemem przeznaczają coraz większe środki. Ostatnio do walki z włączają się też politycy, którzy nie ograniczają się jedynie do promowania zdrowych wzorców, ale wydając nakazy i zakazy, chcą mieć wpływ na to, co kupują i konsumują ludzie. Być może sytuację już wkrótce uzdrowią naukowcy, którzy twierdzą, że w niedalekiej przyszłości możliwe będzie „przeprogramowanie” organizmu. Skorzystają na tym szczególnie te osoby, które mają skłonność do przybierania na wadze.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) twierdzą, że jeszcze nigdy nie byli tak blisko wykreowania tak efektywnej metody pozbywania się zbędnych kilogramów u osób, które mają uwarunkowane genetycznie predyspozycje do tycia. Specjaliści twierdzą, że do osiągnięcia sukcesu wystarczy zablokowanie odpowiedniego genu. Dodają, że właśnie odkryli, w jaki sposób tego dokonać. Eksperymenty, które zostały zrealizowane do tej pory, m.in. na myszach, przyniosły bardzo obiecujące rezultaty.

d3db7zm

Już przeprowadzane w przeszłości liczne badania potwierdziły, że za chroniczną otyłość odpowiadają róże wersje genu, który powszechnie określany jest mianem FTO. Wcześniejsze obliczenia wykazały, że tzw. gen otyłości zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości o 70 procent. Osoby, u których występuje, wykazują zwiększoną podatność na chorobliwe przybieranie na wadze. Odkrycie genu otyłości, którego istnienie zostało potwierdzone w 2007 r. przez kilka dużych ośrodków badawczych, nie rozwiązywało jednak problemu. Wciąż nie było bowiem wiadomo, w jaki sposób się z nim uporać.

Nadzieję przynoszą teraz zwieńczone sukcesem doświadczenia amerykańskich naukowców. Po dezaktywacji genu FTO u odpowiednio przygotowanej do eksperymentu myszy okazało się, że stała się ona o 50 procent chudsza niż inne gryzonie, u których nie została przeprowadzona modyfikacja. Zwierzę chudło, mimo że znajdowało się na bogatej w tłuszcze diecie. Mało tego, proces spalania kalorii trwał w najlepsze nawet wtedy, kiedy mysz spała. Podobne doświadczenie, które zostało przeprowadzone z wykorzystaniem ludzkich komórek, także prowadziło do przyspieszania procesu spalania kalorii oraz do ograniczenia gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Według naukowców, seria dokonanych odkryć już wkrótce zmieni sposób myślenia o otyłości. Jedna z najpopularniejszych opinii głoszonych do tej pory zakładała, że osoby, u których dochodzi do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, są same odpowiedzialne za taki stan. Nie potrafią się bowiem oprzeć jedzeniu.

- To odkrycie może podważyć pogląd ludzi, którzy twierdzą, że jeśli ktoś staje się otyły, to jest to jego własny wybór, ponieważ decyduje się na obfite posiłki albo nie ćwiczy – powiedziała cytowana przez dziennik „Daily Mail” genetyk Melina Claussnitzer, komentując wyniki badań. - Po raz pierwszy genetyka ujawniła mechanizm, który działa w przypadku otyłości, a którego istnienia nikt wcześniej nie podejrzewał.

d3db7zm

Oczywiście nie u wszystkich osób, które cierpią z powodu otyłości, stan ten jest spowodowany przez występowanie odpowiedniego genu. Szacuje się, że FTO występuje u 44 procent Europejczyków. Ewentualne zablokowanie mechanizmu odpowiedzialnego za wzrost skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej nie rozwiąże zatem całkowicie problemu. Potwierdza to m.in. profesor Manolis Kellis z Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Jego zdaniem, nawet „wyłącznie” odpowiedniego genu nie spowoduje, że będzie można jeść bez skrupułów wszystko i całkowicie zaniedbać ruch.

Warto nadmienić, że odkrycie badaczy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu Technologicznego w Massachusetts nie jest pierwszym, które wlewa nadzieję do serc osób, które marzą o szczupłej sylwetce. Niedawno eksperci zidentyfikowali komórki centralnego narządu układu nerwowego, które odpowiedzialne są za kontrolę uczucia głodu. To może być pierwszy krok w prawdziwej rewolucji w odchudzaniu. Jak tłumaczą bowiem eksperci, wystarczy tylko doprowadzić do ich zmanipulowania, aby zabić apetyt. Takie działanie ma doprowadzić do błyskawicznej utraty kilogramów. Osoby, które cierpią z powodu nadwagi, wraz z uruchomieniem takiego mechanizmu, nie będą odczuwały po prostu potrzeby, by sięgnąć np. po deser czy ociekającą tłuszczem kiełbaskę.

Kiedy osoby noszące rozmiar XXL, u których występuje odpowiednia kombinacja genów albo – co tu dużo mówić – kochają jeść, będą mogły liczyć na poprawę swojej sytuacji? Specjaliści przyznają, że opracowanie odpowiednich terapii może zająć jeszcze sporo czasu. Ale wcześniej czy później walką z problemem może zyskać zupełnie nowe oblicze.

RC/dm,facet.wp.pl

d3db7zm

Ta żywność zmienia metabolizm i powoduje otyłość

d3db7zm

Podziel się opinią

Share
d3db7zm
d3db7zm