Trwa ładowanie...
d3rq5o9
09-11-2006 08:58

Skydiving

d3rq5o9
d3rq5o9

Skydiving, czyli podniebne nurkowanie, to skoki z samolotu lecącego na dużej wysokości. Wyróżnia się wiele odmian tej dyscypliny. Wszystkie jednak cechuje wspólny mianownik – spadochron.

Skoki typowo wykonuje się z wysokości 4000 m, otwierając spadochron na około 800 m nad ziemią. Czas wolnego lotu wynosi wtedy mniej więcej minutę. Istnieje możliwość skoków z jeszcze większego pułapu – ponad 5000 m, ale takie skoki wymagają już użycia specjalistycznej aparatury tlenowej i tym samym wykonuje je się rzadko.

Wbrew stereotypom spadochrony nie otwierają się bardzo rzadko. Sytuacje takie szacuje się jako 1 na 1000 skoków. Wtedy zachodzi konieczność użycia spadochronu zapasowego. Głównymi przyczynami awarii są źle złożone spadochrony.

Skydiving to bardzo szerokie pojęcie. Zaliczyć do niego możemy m.in. Relative Work (RW), Freefly (VRW), Skysurfing oraz Speed Skydiving, w którym osiąga się nawet prędkości przekraczające 500 km/h!

d3rq5o9

Relative Work określana w Polsce jako akrobacja zespołowa polega na wykonywaniu figur przez zespół skoczków podczas spadania brzuchem do dołu. Istnieje kilka wariantów RW jednak najciekawszym wydaje się być tzw. Big-Way, czyli utworzenie figury przez jak największą liczbę spadochroniarzy na raz. Rekord Świata w Big-Way ustanowiony w przestrzeni powietrznej Tajlandii wynosi aż 357 skoczków. Rekord Polski to 30 spadochroniarzy.

Freefly, zwany także Vertical RW, to konkurencja której ojcem jest Olav Zipser. Niemiecki skoczek tak mówi o VRW: “freefly to sztuka poruszania ciałem w locie w zupełnej wolności, w każdą stronę, w każdym położeniu, z dowolnymi obrotami, ale w taki sposób, by kontrolować właściwy lot.” Odmianą w stosunku klasycznego latania “na brzuchu” jest w tym przypadku wertykalne ułożenie ciała (“na stojąco” lub “na siedząco”). Dzięki pozycjom zmniejszającym opory powietrza prędkość lotu w VRW dochodzi do 300 km/h.

*Więcej w serwisie EXTREMA.SPORT.WP.plWięcej w serwisie EXTREMA.SPORT.WP.pl*

d3rq5o9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rq5o9