Trwa ładowanie...
25-04-2013 13:08

Słodkie napoje grożą cukrzycą

Słodkie napoje grożą cukrzycąŹródło: 123RF
d369cv1

Picie więcej niż jednej puszki słodzonych napojów dziennie może być związane z ryzykiem zachorowania na cukrzycę - sugeruje europejskie badanie, o którym informuje magazyn "Diabetologia".

Puszka dziennie zwiększa ryzyko choroby o około jedną piątą - w porównaniu ze spożywaniem takich napojów raz na miesiąc lub rzadziej - alarmują badacze m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Francji.

W ramach szeroko zakrojonego badania, analizującego powiązania między dietą a nowotworami, o nawyki żywieniowe zapytano 350 tys. osób. Okazało się, że spożycie soków nie korelowało z występowaniem cukrzycy typu 2. Zaobserwowano natomiast związek między sztucznie słodzonymi napojami a jej występowaniem, ale znikał on po wzięciu pod uwagę współczynnika masy ciała BMI (ang. body mass index).

d369cv1

Z kolei powiązanie między słodzonymi cukrem napojami a chorobą utrzymywało się, nawet kiedy BMI brano pod uwagę. Oznacza to, że zwiększone ryzyko cukrzycy nie wynika jedynie z dodatkowych kalorii - zauważył w rozmowie z BBC News dr Matthew Hobbs, szef działu badań w organizacji charytatywnej zajmującej się problemem cukrzycy - Diabetes UK.

Zdaniem badaczy z uwagi na wzrost spożycia powinno się więcej mówić o efektach zdrowotnych wynikających z picia słodzonych napojów.

- Słodzone napoje są tylko jednym z potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, zatem, skoro możemy je łatwo wyeliminować, powinniśmy to zrobić - powiedział prof. Patrick Wolfe z Uniwersytetu Londyńskiego. (PAP)

mrt/agt/Ijuh

d369cv1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d369cv1