Trwa ładowanie...
13-05-2009 12:01

Słuchają uważnie, ale tylko plotek

Słuchają uważnie, ale tylko plotekŹródło: Jupiterimages
d3ahr33
d3ahr33

*Męskim okiem *

Czy wy też macie wrażenie, że wasze partnerki nie słuchają waszych słów z należytą uwagą? Naukowcy już wiedzą co jest tego przyczyną. Otóż pełną uwagę pań skupiają wyłącznie… plotki.

Niedawno w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ankietę, która miała na celu sprawdzenie jak uważnie ludzie słuchają siebie nawzajem. Z ankiety wynika, że kobiecą uwagę najskuteczniej przykuwają plotki. Do pełnego skupienia właśnie podczas ploteczek z przyjaciółkami przyznało się aż 67 procent badanych pań. Mniej więcej tyle samo badanych przyznało również, że z najwyższą uwagą podsłuchuje plotki, które pojawiają się w rozmowach osób postronnych.

W analogicznym badaniu mężczyźni wypadają dużo słabiej: pełną uwagę plotkom na temat innych poświęca zaledwie połowa panów. Jeszcze mniej, bo tylko 41 % stara się podsłuchać cudze rozmowy.

No cóż, na pocieszenie możemy jedynie przypomnieć paniom, że pierwszym plotkarzem był facet. Chodzi oczywiście o mitologicznego Syzyfa, który jako ulubieniec bogów często bywał na Olimpie. Po powrocie na ziemię zdradzał pikantne szczegóły i sekrety olimpijskiej egzystencji, a za nim powtarzali je jego poddani. Syzyf za swój długi język poniósł jak pamiętamy srogą karę. Być może zresztą to właśnie pamięć o konsekwencjach poniesionych przez Syzyfa zniechęca mężczyzn do plotek.

d3ahr33

*Męskim okiem *
Co ciekawe – kobiety i mężczyźni różnią się od siebie również sposobem plotkowania. Znany antropolog Nicole Hess twierdzi, że kobiety plotkują bardziej finezyjnie, traktując to jako sposób porównywania i eliminacji rywalek. Natomiast faceci preferują plotkarstwo nieświadome – mówią głównie o sobie na tle innych.

Tak czy siak wyniki przywołanych powyżej badań uczą nas jednego. Jeśli chcemy, aby ważne treści dotarły do naszych rozmówczyń, powinniśmy umiejętnie przeplatać je jakimiś ploteczkami. Na przykład: „Kochanie, nie możesz parkować samochodu w poprzek ulicy. Wlepią ci mandat. Zresztą nie wiem czy wiesz, ale Sarah Jessica Parker zwierzyła się ostatnio, że zawsze parkuje idealnie równolegle do chodnika”. Efekt murowany!

(eMPi, Kabron)

d3ahr33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ahr33