Trwa ładowanie...
25-09-2012 15:13

Smartfon sterowany głosem

Smartfon sterowany głosemŹródło: AFP
d37ph8x
d37ph8x

Naukowcy z USA pracują nad chipem, który pozwoli korzystać ze smartfonu bez dotykania wyświetlacza; nawet jeśli smartfon znajduje się w trybie hibernacji, zmniejszającym pobór energii - poinformował magazyn "Technology Review".

Firma technologiczna Nuance, tworząca oprogramowanie rozpoznawania mowy, której badacze opracowali aplikację wirtualnego asystenta głosowego Dragon Go! twierdzi, że wraz z rozwojem smartfonów taka funkcjonalność staje się konieczna.

Jak powiedział wiceprezes ds. technologii Nuance, Vlad Sejnoha, za kilka lat na rzucone w przestrzeń pytanie: "Kiedy mam następne spotkanie?" smartfon sam wyjdzie z trybu uśpienia i wyświetli kalendarz z terminarzem spotkań. Podobnie stanie się z funkcją połączeń - na dużą skalę stosowane będzie wybieranie głosowe.

Do tego celu potrzebny będzie jednak układ elektroniczny i aplikacja rozpoznawania mowy, odróżniająca głos właściciela od innych odgłosów, tzw. szumów otoczenia, a także rozwiązanie sztucznej inteligencji, pomocne przy przełączeniu między aplikacjami i odróżniające komendę od zwykłej rozmowy.

d37ph8x

Jak twierdzi wiceprezes Nuance, prace nad systemem rozpoznawania mowy znajdują się już w finalnym stadium, a sam chip będzie zmodernizowanym chipem dźwiękowym, używanym m.in. w wyższej klasy odtwarzaczach mp4. Jednak konieczne jest rozwiązanie kwestii prywatności oraz zabezpieczenia przed niepowołanym zastosowaniem, np. takim przeprogramowaniem systemu, aby nowy smartfon nie mógł pełnić roli "tajnego dyktafonu", nagrywającego w trybie uśpienia.

Prototyp nowego układu chipowego zostanie zaprezentowany w 2013 roku. (PAP) mmej/agt/ijuh

d37ph8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ph8x