Trwa ładowanie...

Śmiercionośne... okulary

Share
Śmiercionośne... okulary
Źródło: AFP
d3hssnl

Jeszcze niedawno żołnierz w okularach uważany był zazwyczaj za gamonia i maminsynka. Wkrótce jednak sytuacja może się zmienić. Kompanijny "okularnik" zyska moc, jakiej jego koledzy będą mu tylko zazdrościć.

Okulary mogą być bowiem potężną bronią. Amerykańska armia zamierza wprowadzić wkrótce na wyposażenie specjalne holograficzne okulary sprzężone z systemem wsparcia powietrznego. Dzięki temu żołnierz noszący je na nosie będzie mógł kierować prawdziwym arsenałem. Wszystko na co spojrzy, automatycznie stanie się celem dla rakiet i pocisków wystrzeliwanych przez krążące nad polem walki samoloty.

Dotychczas ataki z powietrza wiązały się z wieloma niedogodnościami. Po pierwsze i najważniejsze pilot nigdy nie miał stuprocentowej pewności czy trafi w "swoich", grupę cywilów, czy w oddział wroga. Po drugie każdy atak wymagał uzyskania pozwolenia od przełożonych. A ci nie zawsze reagowali błyskawicznie.

Holograficzne okulary mogą to zmienić. Dają bowiem możliwość nie tylko śledzenia celu i naprowadzania pocisków wzrokiem, ale również eliminują konieczność korzystania z systemu GPS i śledzenia mapy. Komputer sprzężony z okularami zawsze wie dokładnie i ze stuprocentową pewnością określa, gdzie znajduje się cel. Wystarczy, że żołnierz w okularach na niego patrzy.

(fot. PD/US Force)

d3hssnl

O pracach nad holograficznymi okularami pisze serwis wired.com. Z artykułu wynika, że okulary mają przypominać wyglądem zwyczajne przyciemniane okulary. Jedyna różnica polega na tym, że na ich powierzchni wyświetlane będą dodatkowe informacje. Jak choćby ta, gdzie i w jakiej odległości znajduje się powietrzne wsparcie. A także jakim uzbrojeniem dysponuje przeciwnik. Dzięki czemu noszący okulary żołnierz mógłby wybrać do konkretnego ataku odpowiedni rodzaj broni.

Żołnierze w okularach mogliby współpracować również z unoszącymi się nad polem walki bezzałogowymi dronami - samolotami wyposażonymi nie tylko w różnego rodzaju broń, ale również w system kamer obserwujących sytuację na ziemi.

LZ/PFi

d3hssnl

Podziel się opinią

Share
d3hssnl
d3hssnl