Trwa ładowanie...

Śnią ci się takie rzeczy? To oznacza problemy!

Share
Śnią ci się takie rzeczy? To oznacza problemy!Źródło: 123RF
d3phv36

Uważasz, że proroczy charakter snów to mrzonki? A może miałeś kiedyś sen, który faktycznie się spełnił? Prawda jest taka, że choć zwykle nie przywiązujemy do nich zbyt wielkiej wagi, ich związki z tym, co dzieje się na jawie, czasami potrafią być zaskakujące - zwłaszcza, jeśli dotyczą działań najbliższych nam osób. Sen o zdradzającej partnerce może mieć całkiem wymierne rezultaty.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Maryland postanowili zbadać, czy i jak sny, których głównymi bohaterami są partnerzy, wpływają na jakość i losy związku. Szczególną uwagę zwrócono na koszmary senne, w których partner/partnerka zdradza osobę śniącą, przysparza jej różnego rodzaju nieprzyjemności lub dochodzi do zajadłej kłótni pary.

Przez dwa tygodnie 61 uczestników badania w wieku od 17 do 42 lat z co najmniej sześciomiesięcznym stażem związku prowadziło szczegółowy pamiętnik dotyczący treści swoich snów i kolei losu relacji z partnerem na jawie. Okazało się, że praktycznie za każdym razem, gdy badanym śniło się coś nieprzyjemnego z ich partnerem w roli głównej, w ciągu kilku następnych dni dochodziło do kłótni i nieporozumień, a nawet tego, że... sen się sprawdzał. Zdrada widziana we śnie skutkowała także obniżeniem poczucia bezpieczeństwa i bliskości z partnerem.

d3phv36

Doktor Dylan Selterman, kierownik zespołu, który przeprowadził badania, tłumaczy to zjawiskiem nazywanym "torowaniem", którego mechanizm w skrócie polega na tym, że zderzanie się z pewnymi bodźcami (obraz, dźwięk, zapach) w określony sposób nastawia nasz umysł. Tutaj bodźcem jest sen o określonej treści: - Ludzka aktywność to funkcja tego, co przyśniło się nam poprzedniej nocy - tłumaczy Selterman.

Podczas gdy senne koszmary mają jednoznacznie negatywny wpływ na nasz związek, sprawa ze snami o charakterze erotycznym (z drugą połówką w roli głównej) przedstawia się nad wyraz ciekawie i niejednoznacznie. Teoretycznie każdy taki sen powinien nas nastrajać pozytywnie i zachęcająco w stosunku do osoby, z którą pozostajemy w związku. Nic z tego! Seks we śnie działa tak tylko w przypadku silnych i udanych relacji, w których życie seksualne nie szwankuje. Jeśli w związku brakuje zaufania, taki sen sprawia, że może być jeszcze gorzej!

Kierownik badań przyznaje, że do uważniejszego przypatrzenia się "proroczej" właściwości snów zainspirowały go osobiste doświadczenia - w college'u spotykał się z dziewczyną, która wiecznie była na niego zła za to, jak zachowywał się w... jej snach. Teraz okazuje się, że nie była odosobnionym przypadkiem.

Zdarzyło się wam nieufnie przyglądać się swojej kobiecie po tym, jak we śnie przyłapaliście ją w łóżku z obcym facetem?

KP/PFi, facet.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3phv36

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phv36
d3phv36