Trwa ładowanie...
23-10-2012 11:17

Śniadanie, które odchudza!

Śniadanie, które odchudza!Źródło: fotochannels.com
d1nwdks
d1nwdks

Osoby, które rezygnują z porannego posiłku, mogą mieć kłopoty z utrzymaniem szczupłej sylwetki. Powód? W ciągu dnia wykazują większy apetyt i są bardziej zainteresowane potrawami kalorycznymi i tłustymi - sugerują najnowsze badania.

Badacze z Londynu zeskanowali rezonansem magnetycznym mózgi 21 ochotników. Wszyscy badani mieli prawidłową masę ciała. Badania polegało na tym, że pokazywano im zdjęcia z jedzeniem zarówno po zjedzeniu śniadania, jak i na czczo.

Brak porannego posiłku sprawił, że mózgi ochotników inaczej reagował na posiłki. Wykazywał większe zainteresowanie bardziej pożywnymi i tłustymi potrawami w porze lunchu.

Jak uważają naukowcy, to wyjaśnia dlaczego osoby, które nie jedzą śniadania, wykazują większy apetyt. Na poparcie tego przytacza jeszcze jedna próbę, której poddano badane osoby. W porze lunchu podawano im posiłki. Ci, którzy nie jedli śniadania wybierali porcje o jedną piątą bardziej kaloryczne.

d1nwdks

Poranny posiłek wycisza apetyt i zapewnia stabilny poziom cukru w organizmie.

A jeśli już wiemy, że śniadanie pomaga, to warto jeszcze dowiedzieć się, jakie będzie dla nas najlepsze. Jak się okazuje, jedzenie jaj na śniadanie zmniejsza uczucie głodu i pomaga zredukować liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Connecticut pod kierunkiem dr Marii Luz Fernandez doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badań w grupie 21 mężczyzn. Jednego dnia podano im na śniadanie jajecznicę z trzech jaj oraz 1,5 kromki białego tostowego chleba. Kolejnego dnia panowie dostali do jedzenia rogala, pół łyżeczki chudego kremowego twarożku i 170 gram chudego jogurtu. Obydwa posiłki miały identyczną kaloryczność, z tym że pierwszy był bogatszy w białko, a drugi w węglowodany.

Okazało się, że po zjedzeniu jaj mężczyźni spożywali średnio o 112 kilokalorii mniej na lunch serwowany w postaci bufetu otwartego i o 400 kcal (18 proc.) mniej w ciągu 24 godzin po śniadaniu. Przyznawali się też do odczuwania mniejszego głodu.

d1nwdks

Badanie krwi wykazało, że poziom greliny, hormonu pobudzającego uczucie głodu, był znacznie wyższy po śniadaniu bogatym w węglowodany niż bogatym w białka jaj. Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że rozpoczynanie dnia posiłkiem bogatym w wysokiej jakości białka, jakie występują w jajach, sprzyja długotrwałemu uczuciu sytości i redukuje spożycie kalorii w ciągu dnia.

Badania te potwierdzają wcześniejsze obserwacje, z których wynikało, że osoby spożywające jaja na śniadanie w ramach diety odchudzającej, były w stanie zrzucić o 65 proc. więcej na wadze i miały więcej energii do życia w porównaniu z pacjentami, którzy w trakcie odchudzania się jedli na śniadanie pokarmy bogate w węglowodany.

(PAP), mow/PFI, facet.wp.pl

d1nwdks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nwdks