Soundbary dla miłośników mocnego brzmienia. Najwyżej oceniane modele
Soundbary to bardzo ciekawe urządzenia, ponieważ łączą mocne brzmienie, wysoką jakość dźwięku i niewielkie rozmiary. Dlatego właśnie nadadzą się zarówno do dużego salonu, jak i do kawalerki. Nie należy jednak oceniać ich po okładce, ponieważ często pod niewielką obudową kryją się ogromne możliwości. Sprawdzamy, jakie są trzy najwyżej oceniane modele z wielokanałowym dźwiękiem.
14.11.2022 11:59
Grające belki od lat skutecznie wypierają kina domowe z salonów wszystkich miłośników dobrego dźwięku. Wynika to z ich niewielkich rozmiarów oraz prostoty użytkowania. Często wystarczy połączyć soundbar z telewizorem przy pomocy kabla HDMI i gotowe – można nie tylko cieszyć się czystym przestrzennym brzmieniem, ale także łatwo obsługiwać urządzenie z poziomu telewizyjnego pilota. To wszystko bez plątaniny kabli i bez konieczności wygospodarowywania miejsca np. na amplituner, który zwykle jest niemałych rozmiarów.
Co należy wiedzieć przed zakupem? Jeżeli kierujecie się jedynie mocą urządzenia, to najważniejsza jest moc znamionowa (RMS), która oznacza, z jaką maksymalną głośnością urządzenie może grać przez długi czas. Dalej mamy dekodery dźwięku, które w zależności od formatu potęgują wrażenia z odsłuchu. Twórcy filmów czy platformy streamingowe często umieszczają tę informację. Najpopularniejsze są Dolby Digital, Dolby Atmos, Dolby Audio i DTS Digital Surround. Im więcej dekoderów jest obsługiwanych przez urządzenie, tym lepiej.
Wreszcie mamy liczbę kanałów, która jest oznaczana dwoma lub trzema cyframi oddzielonymi kropką. Tak oto np. soundbar 2.0 będzie miał jedynie dwa głośniki umieszczone wewnątrz listwy. Soundbar 2.1 ma dwa głośniki wewnątrz listwy i jeden głośnik dodatkowy, którym zazwyczaj jest subwoofer. Przy trzech cyfrach ostatnia oznacza dodatkowe głośniki podnoszące jakość dźwięku. Skoro już kwestie techniczne są za nami, to przedstawiamy trzy najwyżej oceniane przez użytkowników wielokanałowe soundbary. Tym razem nie liczy się cena, lecz ocena.
Kinowe wrażenia
Pierwszy na liście jest JBL Bar 5.1 Surround, który ma 5 głośników w belce i bezprzewodowy subwoofer. Moc wyjściowa to aż 550 W i w połączeniu z technologią MultiBeam zapewnia brzmienie podobne do tego z sal kinowych. Aktywny bezprzewodowy subwoofer ma głośnik o średnicy aż 10 cali. Zastosowane dekodery dźwięku to Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II. Urządzenie obsługuje łączność bezprzewodową za pośrednictwem Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay 2 i Chromecast. Użytkownicy cenią go za niepozorny wygląd, mocny dźwięk i prostotę obsługi.
Idź na całość
Kolejna propozycja to Philips Fidelio B95/10, który jest soundbarem z układem kanałów 5.1.2 i mocą wyjściową aż 808 W. To sprzęt dla osób, które nie uznają półśrodków. Zastosowano tu dekodery dźwięku Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS:X, DTS 96/24, DTS ES i DTS HD Master Audio. Łączność bezprzewodowa jest obsługiwana przez Wi-Fi, Bluetooth, Airplay 2 i Chromecast. Urządzenie posiada certyfikat IMAX Enhanced, co oznacza wyrazisty i czysty podział ścieżki dźwiękowej. Oceniający doceniają jakość wykonania oraz czystość i szczegółowość dźwięku.
Mały może więcej
Trzeci soundbar to JBL Bar 9.1, który ma aż 9 kanałów i subwoofer. Głośniki są w układzie 5.1.4, a moc wyjściowa wynosi aż 820 W. Dźwięk przestrzenny został opracowany na bazie systemów kinowych. Oprócz belki i subwoofera w zestawie są też dwa bezprzewodowe głośniki do umieszczenia w tylnej części pomieszczenia, co potęguje przestrzenne wrażenia. Zastosowane dekodery to Dolby Atmos i DTS:X. Łączność bezprzewodowa jest obsługiwana przez Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2 i Chromecast. Według oceniających jakość dźwięku jest doskonała i zdecydowanie rekompensuje niemałą jak na tego typu urządzenie cenę.