Śpiąca Królewna istnieje naprawdę! Poznajcie jej historię...
Zespół Kleinego-Levina to niezwykle uporczywa, a przy tym nieuleczalna przypadłość, która objawia się m.in. wzmożonym popędem seksualnym, napadami silnego głodu oraz nienaturalnie długimi okresami snu.
Brytyjka Louisa Ball, cierpiąca na ZKL potrafi spać nieprzerwanie całymi tygodniami... Louisa przespała lwią część ostatniego roku liceum, włącznie z egzaminem końcowym. Spała w czasie, gdy jej przyjaciele świętowali swoje urodziny, zdarzało jej się także przespać całe rodzinne wakacje, czy imprezy okolicznościowe, takie, jak wesela, rocznice i święta kościelne. Co gorsza, w jej przypadku nawet pocałunek bajkowego Księcia nie zdałby się na wiele, bowiem Louisa wciąż by po nim spała... 7, 10, 13 dni. A co się dzieje po przebudzeniu?
Bywają okresy spokoju, po których następuje jednak czas niepohamowanego łaknienia i głodu... także seksualnego. Naturalnie, rodzicom nastolatki ciężko jest patrzeć na zaskakującą przemianę swojej córki. Co gorsza, zdarzało się, że z miłej i ułożonej dziewczyny, Louisa nagle zmieniała się w zadziorną, a wręcz prymitywną i wyszczekaną dziewuchę, której słowa potrafiły ranić do żywego.
Niemniej jednak państwo Ball widzą, że to tylko część jej choroby, a na dodatek bardzo istotna część - bowiem z reguły to właśnie po tym, jak Louisie zmienia się charakter, przechodzi ona w stan kilkutygodniowego snu.
Louisa Ball/(fot. studio.wp.pl)
Dopiero po konsultacji z londyńskimi lekarzami stało się jasne, że młodziutka mieszkanka Worthington cierpi na niezwykle rzadki zespół Kleinego-Levina, określany też czasem luźniej "syndromem Śpiącej Królewny". I faktycznie, filigranowa blondynka, ubóstwiająca taniec i zabawy z przyjaciółmi, przypomina odrobinę piękną królewnę z filmów familijnych. Jednak jej życie w niczym nie przypomina cukierkowej przypowieści - w większości, to tylko sen...
Jak podaje "Daily Mail", wszystko zaczęło się w październiku 2008 roku, kiedy to 13-letnia wówczas Louisa zachorowała na grypę. "Chorowała na grypę przez tydzień, jednak zdaje się, że nie wyleczyła jej w pełni. Po jakimś czasie zauważyliśmy, że zdarza jej się przechodzić w 'tryb snu', który poprzedza głębokie senne epizody", mówiła 45-letnia Lottie, matka Louisy. "Coraz częściej robiła się wykończona, słaniała się na nogach, zasypiała w szkole. Czasami bredziła od rzeczy, jakby przez sen. Przerażało nas to."
Jak podaje "The Daily Chili", zespół Kleinego-Levina to stan niezwykle rzadki, zdiagnozowany u około 1000 osób. Choroba ta objawia się napadami głodu, zaburzeniami świadomości (urojenia, osłabiona koncentracja) oraz wahaniami nastroju (agresja, niezrozumiałe przypływy złości), a także wzmożonym libido i oczywiście tym najgorszym, trwającym nawet do kilkunastu dni snem. W trakcie snu Louisa chudnie zazwyczaj od 3 do 5 kg, mimo że jej rodzice korzystają z pomocy specjalisty dietetyka.
Co ciekawe, syndrom Śpiącej Królewny dotyka najczęściej nie dziewczyny, a chłopców w fazie dojrzewania. Wedle opinii lekarzy, przyczyną jest zaburzenie czynności podwzgórza, lub ognisko uszkodzenia w osi podwzgórze-przysadka. Istnieje bowiem szereg przypadków, w których pacjenci zapadali na ZKL po urazach głowy. A jak przebiega leczenie? Niestety tu - i tak też jest w przypadku Louisy Ball - specjaliści rozkładają ręce. Owszem, można minimalizować huśtawki nastrojów, za pomocą np. litu, jednak nie wiadomo jak uporać się z problemem długotrwałego snu. Szczęśliwie, zazwyczaj ZKL ustępuje samoistnie po około 10-12 latach.
Cóż, wiadomo, życie nie jest bajką. W opowieściach braci Grimm czy filmach Disneya wystarczy ledwie ułamek sekundy, natomiast w prawdziwym życiu, Książę zmuszony jest czekać nawet do 12 lat po zdeponowaniu gorącego pocałunku na ustach swojej śpiącej wybranki.
MW/PFi