Trwa ładowanie...
d1sy573

Śpiwór, który przetrwa lata. Jak wybrać najlepszy model?

Wiosna, lato i jesień to czas wyjazdów i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli planujesz wyjazd na kemping, niezbędny będzie ciepły i wygodny śpiwór. Jak wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania i jednocześnie będzie wytrzymały?
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Śpiwór musi być ciepły, lekki i wytrzymały. A co z ceną?
Śpiwór musi być ciepły, lekki i wytrzymały. A co z ceną?Źródło: iStock.com
d1sy573

Postaw na komfort, gdziekolwiek jesteś

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, z pewnością niecierpliwie wyczekujesz wiosny, kiedy wreszcie będziesz mógł relaksować się w ulubiony sposób. Każdy miłośnik kempingów, spania pod namiotem i natury powinien przygotować się do nadchodzącego sezonu. Takie wypady nie mogą bowiem odbyć się bez odpowiedniego sprzętu zapewniającego wygodę i bezpieczeństwo, bez względu na warunki atmosferyczne. Rozsądek zabrania spakowania na biwak zwykłej kołdry czy koców, a przecież miejsce do spania jest bardzo ważne. Słusznym wyborem jest dobrze dobrany śpiwór, w którym będzie ci odpowiednio ciepło, a zmieniająca się pogoda nie będzie stanowiła problemu. Podczas zakupu idealnego modelu musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii: krój, wypełnienie oraz pokrycie.

d1sy573

Krój śpiwora. Który wybrać?

Rynek oferuje ogromny wybór śpiworów. Jedną z różnic pomiędzy nimi jest krój, który powinieneś dopasować do własnych preferencji. Śpiwór kopertowy to najbardziej klasyczny i prosty rodzaj. Sprawdzi się podczas ciepłych nocy lub spania w zamkniętym pomieszczeniu. Prosty kształt powoduje, że w śpiworze jest dużo wolnego miejsca, ale to utrudnia utrzymanie w nim temperatury. Jego największą zaletą jest fakt, że po rozpięciu może służyć również jako kołdra.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Śpiwór mumia to kształt, który jest bardziej zbliżony do sylwetki człowieka, czyli najwęższe miejsca to głowa oraz stopy, a najszersza - barki. Dzięki takiemu dopasowaniu śpiwór lepiej trzyma ciepło. Takie modele często posiadają część podobną do kaptura, którą można zwężać za pomocą sznurka lub gumki dla jeszcze lepszego zachowania ciepła. Mumie również dzielą się na podrodzaje, które możesz dobrać do swoich preferencji. Możesz wybierać spośród tych luźniejszych, bardzo dopasowanych lub rozciągliwych.

d1sy573

Wypełnienie i pokrycie śpiwora

Największy wpływ na komfort oraz poczucie ciepła ma oczywiście wypełnienie śpiwora. Najczęściej stosuje się wypełnienie puchowe lub syntetyczne. Pierwsze jest dużo cieplejsze i lepiej sprawdzi się podczas ostrych lub zmiennych warunków pogodowych, dlatego najczęściej spotkamy je w śpiworach ekspedycyjnych i zimowych. Puchowe wypełnienie jest wytrzymałe i posłuży ci przez lata. Musisz wziąć pod uwagę jednak fakt, że jest mniej odporne na wilgoć. Wypełnienie syntetyczne nie jest tak trwałe, jednak sprawdza się podczas deszczu i wypraw w miejsca o dużej wilgotności.

Aby śpiwór był jeszcze bardziej wytrzymały, powinien być pokryty sztucznym materiałem. Nylon lub poliester pomogą utrzymać śpiwór w czystości oraz zapobiegną ewentualnym zniszczeniom. Nawet jeśli zdarzy ci się przemoczyć śpiwór lub na jego zewnętrznej powierzchni powstaną plamy od błota, bez problemu wyczyścisz je wilgotną szmatką.

    Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, Fot: Rawpixel.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1sy573

Podziel się opinią

Share
d1sy573
d1sy573