Spodnie, które pokochał świat. Nie kosztują wiele
Klasyczne jeansy zawsze pozostaną w modzie. Są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem założysz je zarówno do pracy, jak i na co dzień. Jeansy jeansom nierówne, możesz wybierać spośród wielu krojów i fasonów.
29.05.2020 13:34
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.
Wybór spodni czasem może stanowić problem. Dobranie konkretnego kroju nie jest jedynie kwestią kosmetyczną, jeansy muszą się również dobrze prezentować. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem nowych spodni, warto poznać najpopularniejsze fasony.
Z fabryki do biura
Ze względu na swoją wytrzymałość, pierwsze jeansy zostały stworzone przede wszystkim z myślą o robotnikach. Miały zagwarantować swobodę ruchów, wygodę, a także być odporne na ścieranie i trudnopalne. Denim był więc równie często wykorzystywany do produkcji kombinezonów roboczych. Dopiero w latach 50. dopasowane spodnie z denimu zyskały większą popularność, która utrzymała się do dziś.
Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć jeansy z różnymi częściami garderoby, począwszy od prostych T-shirtów, a na zestawie z koszulą i marynarką kończąc. Dobrej jakości jeansy nie są tanie, ale posłużą ci przez długie lata. Najwyższej jakości egzemplarze często szyte są z tzw. raw denimu, czyli jeansu niepranego chemicznie. Takie modele uzyskują indywidualny charakter dopiero po jakimś czasie użytkowania.
Idealnie dopasowane
Mężczyźni mają tendencję do kupowania zbyt luźnych spodni uważając, że będą wygodniejsze niż te bardziej dopasowane. Poza rozmiarem trzeba jednak zwrócić uwagę na dwa inne czynniki. Chodzi o stopień przylegania do ciała oraz szerokość nogawek.
Istnieją trzy podstawowe fasony, które są uzależnione od stopnia dopasowania do ciała. Fason slim to spodnie mocno opięte na całej długości, przylegające do ud i łydek. Sprawdzą się z reguły u szczupłych mężczyzn, ale bardziej umięśnieni lub otyli panowie mogą w nich wyglądać nieco groteskowo. Nie należy mylić spodni w fasonie slim z "rurkami", które są ich skrajnie obcisłą wersją. Jeansy w stylu regular to prosty, klasyczny krój, który pasuje wszystkim mężczyznom niezależnie od budowy ciała. Modele loose to szerokie, luźne i nieco workowate jeansy, których lepiej unikać, jeśli ma się masywne i rozbudowane uda.
Obcisłe czy luźne nogawki?
Sam fason spodni to nie wszystko, trzeba również wybrać krój nogawki. Spodnie narrow, zazwyczaj w wersji slim zwężają się ku dołowi ciaśniej opinając łydki. Dobrym rozwiązaniem jest kombinacja luźnych spodni z nogawką typu narrow, która zamaskuje masywne uda. Straight, czyli proste nogawki doskonale komponują się ze spodniami regular lub loose. Bootcut to popularny krój, w którym nogawka jest lekko rozszerzona od wysokości kolan w dół, dzięki czemu opada na but tworząc charakterystyczne fałdy. Spodnie typu flare to klasyczne dzwony, które swoje lata świetności mają już za sobą.
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.