Sport, spotkania i samodoskonalenie – tak programiści spędzają czas po godzinach
Entuzjaści sportu, a w szczególności siłowni, jazdy na rowerze i biegania, a poza tym chętnie spędzają czas w gronie przyjaciół i rodziny, ale też poświęcają dużo uwagi samodoskonaleniu. O kim mowa? Programiści już dawno wymykają się stereotypom o wycofanych społecznie milczkach, skupionych wyłącznie na technologii. Czas najwyższy, aby te skojarzenia odeszły do lamusa.
No Fluff Jobs przeprowadził badanie wśród programistów z Polski, Czech, Węgier, Ukrainy i Słowacji, aby przekonać się, jak faktycznie wygląda czas wolny osób na co dzień zanurzonych w linijkach kodu przez wiele godzin.
Raport Developers off-duty. What they’re up to after clocking off odpowiada na pytania o ulubione aktywności, hobby, najczęściej oglądane seriale i produkcje filmowe, ale też preferencje dotyczące szeroko pojętego lifestyle’u. Nie zabrakło również pytań o randkowanie i podejście do inwestowania. Wszystko to składa się na obraz współczesnego programisty, który kompletnie nie pasuje do dawniej powielanych stereotypów. Kim więc prywatnie jest osoba zawodowo pracująca z kodem?
Kim są współcześni programiści?
Z badania wynika, że typowy profil współczesnego programisty to mężczyzna (79,67%), w przedziale wiekowym 23-34 lata (54,83%), który ma już doświadczenie zawodowe przynajmniej na poziomie Mid (35%) lub Senior (36,5%). Przeważnie zajmuje się w zależności od specjalizacji: frontendem, backendem, tworzeniem aplikacji, analityką lub bazami danych. 52,94% respondentów spędza w pracy 8-9 godzin, jednak aż 26,03% deklaruje, że dzień roboczy kończy już po 6-7 godzinach. A co w wolnym czasie? Bardzo dużo różnych rzeczy!
Pytanie o aktywności w wolnym czasie umożliwiało wielokrotny wybór odpowiedzi, a deklaracje rozkładały się dość równomiernie.
Większość badanych deklaruje, że w wolnym czasie lubi obejrzeć film lub serial (64,77%), ale odpoczynek od pracy siedzącej to w dużym stopniu także aktywność sportowa – 57,22%. Programiści odpoczywają często podczas wyjść ze znajomymi lub rodziną (56,29%), a ponad połowa ciągle pozostaje online, aby być na bieżąco z newsami i aktualnościami w social mediach (54,04%). Nie zabrakło również wskazań na gry (53,25%), książki (51,79%) i muzykę (47,02%).
W kontekście spędzania czasu wolnego na uwagę zasługuje szczególnie wysoki procent deklaracji związanych z samodoskonaleniem – 39,07% respondentów swój wolny czas poświęca na naukę nowych umiejętności lub poszerzanie innych kompetencji. Może to mieć związek z tym, że sektor IT nadal jest na szczycie branż pod względem możliwości pracy zdalnej. Taki tryb umożliwia zaoszczędzenie czasu, który normalnie przeznaczałoby się na dojazd do biura. Odzyskany w ten sposób czas to nie tylko więcej miejsca na inne inicjatywy, ale też mniejsze zmęczenie. W połączeniu ze skróconym dniem pracy, który zadeklarowało 26,03% badanych, programiści mogą mieć więcej siły i motywacji do samorozwoju.
Sprinty nie tylko w pracy, a potem Netflix & chill
Aktywność fizyczna to najlepsza forma wypoczynku szczególnie dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Najpopularniejszy wybór to siłownia, którą wskazało 50,24% badanych, ale całkiem sporo osób jeździ również na rowerze (44,74%), biega (35,17%) i pływa (22,01%). Co więcej, 40,96% badanych deklaruje, że na treningi poświęca 3-4 godziny tygodniowo, zatem programiści po godzinach prowadzą regularnie aktywny dość tryb życia. Zamiłowanie programistów do sportu nie przekreśla jednak innych rozrywek "kanapowych". Wśród koderów najpopularniejszą platformą streamingową jest Netflix, który oznaczyło blisko 70% badanych. Najchętniej oglądają tam produkcje sci-fi (56,55%), komedie (48,78%), a także fantasy (42,16%) i filmy akcji (39,57%). W TOP 5 seriali znalazły się zakończone już dawno Breaking Bad, The Office i Friends, niedawno zakończony Better Call Saul i kontynuowany Stranger Things. Natomiast do TOP 5 filmów załapały się: Lord of The Rings, Interstellar, Matrix, Star Wars i jakakolwiek produkcja wyreżyserowana przez Tarantino. Oznacza to, że mimo chęci bycia na bieżąco z netflixowymi nowościami, najchętniej wracają do starszych produkcji, spośród których kilka zyskało już status klasyków w swoim gatunku.
Wśród najchętniej wykorzystywanych aplikacji na pierwszym miejscu (bez zdziwienia) znalazł się YouTube (70,66%), który świetnie się sprawdza w roli telewizji rozrywkowej, ale także nierzadko jest kopalnią darmowej wiedzy serwowanej przez praktyków i entuzjastów z branży.
Programiści kochają klawiatury
Czy programiści lubią grać w gry? Raczej w umiarkowanym stopniu. Pod względem czasu poświęcanego na granie, odpowiedzi rozkładały się równomiernie w rozsądnych wymiarach godzinowych tygodniowo. 20,43% osób spędza na graniu mniej niż godzinę, 23,54% wskazało przedział 1-2 godzin, a 22,18% respondentów gra około 3-4 godziny tygodniowo. Wśród koderów całkiem mocną reprezentację stanowią miłośnicy gier RPG (43,14%) i strzelanek (31,52%). Co ciekawe, aż 75,9% grających programistów preferuje klawiaturę!
Wśród topowych tytułów znalazły się m.in. Assassin’s Creed, WoW, Gothic i Mass Effect. Na pierwsze miejsce wysunął się Wiedźmin, którego wybrało aż ¼ respondentów!
Podejście do inwestycji i lifestyle
Inwestycja w siebie znalazła się na szczycie, zyskując 69,38% głosów. Dzięki komfortowej sytuacji finansowej, wynikającej z atrakcyjnych zarobków w branży, programiści chętnie wydają pieniądze na samorozwój, który później może zaprocentować. 56,25% badanych zadeklarowało, że jednocześnie dbają o rozbudowę poduszki finansowej, a jednym z popularniejszych kierunków pomnażania kapitału jest inwestowanie w nieruchomości (38,75%). 38,03% programistów deklaruje, że łączny metraż ich nieruchomości przekracza 110 m3.
Jaki styl życia prowadzą koderzy? Na pewno luźny, przynajmniej jeśli mowa o ubiorze i żywieniu. 56,9% badanych preferuje styl casualowy, czyli chętnie nosi jeansy i t-shirt. Znaczna większość (76,23%) programistów nie korzysta z żadnej specjalnej diety i chętnie gotuje w domu (71,8%). Na podium ulubionych napojów znalazły się: woda (59,61%), kawa (45,98%) i herbata (38,92%).
Programiści w większości identyfikują się jako introwertycy (60,36%). Pod względem szczytu aktywności w ciągu doby przeważają nocni markowie (39,64%), ale tylko odrobinę, bo dość podobna grupa badanych ujawniła się jako ranne ptaszki (34,70%).
Ponad połowa respondentów nie posiada zwierząt, a wśród tych, którzy je mają, lekko przeważają właściciele psów (24,35%) nad właścicielami kotów (23,08%).
Badani w większości posiadają samochody różnych marek (77,08%), ale z tego niewiele ponad połowa (52,56%) wybiera je jako środek transportu w mieście. Programiści chętnie przemieszczają się pieszo (61,82%), a także komunikacją zbiorową (51,57%) i rowerem (33,06%).
Na koniec warto rozprawić się także z mitem mówiącym o tym, że programista niezbyt dobrze radzi sobie w relacjach uczuciowych. Jest wręcz przeciwnie. 71% badanych jest w związkach, z czego aż 29,57% par poznało się jeszcze w szkole lub na studiach. Programiści niemal równie często poznawali swoich partnerów(ki) poprzez wspólnych znajomych (22,67%), a także za pomocą aplikacji randkowych (21,33%).
Jak więc widać na przykładzie powyższych wyników, programiści to osoby o bogatym wachlarzu zainteresowań, ceniące kontakty społeczne, a także aktywny wypoczynek. Nie mają większych problemów z głębszymi relacjami, są zaradni i dążą do samorozwoju. Z pewnością nie poznamy ich również po ubiorze, bo większość z nich wybiera wygodny luźny styl. Niech więc mit o flanelowej, kraciastej koszuli jako znaku rozpoznawczym odejdzie w zapomnienie.
Jeśli zachęca Cię perspektywa wejścia do branży IT, ale nie wiesz, od czego zacząć, mamy dla Ciebie wiele przydatnych wskazówek. Wszystkie informacje na temat specyfiki pracy w IT znajdziesz w tekstach portalu EnterTheCode.pl.
WP Facet na: