Sporty walki dla każdego. Co musicie wiedzieć o MMA i muay thai?
Przez wiele lat sporty walki nie kojarzyły się zbyt pozytywnie, ponieważ oprócz osób uprawiających je wyczynowo, były domeną członków kibolskich bojówek i tym podobnych grup. W ostatnich latach to się zmieniło i można powiedzieć, że MMA czy tajski boks stały się popularne w wielu dotychczas nieoczywistych kręgach. Co musicie o nich wiedzieć? Jak zacząć trenować?
01.02.2022 12:16
Mieszane sztuki walki
MMA to skrót z języka angielskiego, którego rozwinięcie to mixed martial arts - czyli mieszane sztuki walki. Dnia 12 listopada 1993 r. odbyła się gala Ultimate Fighting Championship. Federacja ta jest najbardziej rozpoznawalna i poważana w kwestii mieszanych sztuk walki. W jej ramach walczy między innymi Joanna Jędrzejczyk. W pierwszej gali wzięli udział przede wszystkim kickbokserzy, ale byli też karatecy i zapaśnicy. Obecnie można powiedzieć, że MMA to mieszanka tajskiego boksu oraz kickboxingu i takich sportów parterowych jak judo, zapasy czy brazylijskie jiu-jitsu.
Jeżeli nie znacie żadnego z tych sportów, to nic nie szkodzi. Wszystkiego nauczycie się na prowadzonych od podstaw treningach. Warto mieć wcześniejsze ogólne przygotowanie fizyczne i przeplatać treningi MMA z ćwiczeniami siły dynamicznej - czyli na przykład zajęciami na siłowni z użyciem hantli typu kettlebell. To sprawi, że będziecie jeszcze sprawniej obalać czy zakładać dźwignie podczas treningów techniki i sparingów. Warto zadbać o kondycję poprzez treningi cardio.
Jak w przypadku każdego sportu tak i tu trzeba mieć odpowiedni strój. Najważniejszym punktem są rękawice i tu od razu warto przyjść z własnymi. Powinniście mieć dwie pary. Pierwsza to tak zwane piąstkówki, które są przeznaczone nie tylko do uderzania, ale przede wszystkim do chwytania przeciwnika. Z racji tego, że podczas treninngów będziecie poznawać techniki bokserskie, to warto mieć drugą parę rękawic przeznaczonych właśnie do takich ćwiczeń. Tu zwracajcie uwagę przede wszystkim na ich wagę podaną w uncjach - im większa, tym lżej będzie odczuwalne uderzenie. W niektórych szkołach trenerzy nie pozwalają na początku sparować z rękawicami lżejszymi niż 16 uncji. Pozostałe elementy, które warto mieć to piankowe ochraniacze łokci i kolan, odpowiednie spodenki oraz koszulka. Zamiast zwykłego t-shirtu treningowego warto postawić na odzież termoaktywną, bo będziecie wylewać hektolitry potu.
Sztuka ośmiu kończyn
Muay thai to dyscyplina wywodząca się z Tajlandii, która ma swoje początki jako sztuka wojenna, a obecnie jest sportem walki. Nazywa się ją sztuką ośmiu kończyn, ponieważ w walce używane są pięści, łokcie, kolana i stopy. To sport o tyle ciekawy, że wiele osób już po około trzech miesiącach trenowania decyduje się na udział w amatorskich zawodach. Ćwicząc go rekreacyjnie, zyskacie nie tylko umiejętność samoobrony, ale przede wszystkim rozciągniecie swoje ciało, co przyda się na przykład podczas wysokich kopnięć na korpus czy głowę. Zarówno trening tajskiego boksu, jak i MMA można określić jako interwałowy, ponieważ kilkuminutowe ćwiczenia praktyczne są przeplatane przerwą na objaśnienie przez trenera techniki i charakteru danego punktu zajęć.
Jaki sprzęt będzie potrzebny do tajskiego boksu? Tu ponownie ważnym elementem są rękawice i w przypadku treningowych należy stosować nie lżejsze niż 16 uncji. To sprawi, że będziecie mogli szybko wyprowadzać ciosy, ale jednocześnie wasz sparing partner (lub partnerka) nie będzie odczuwać zbyt dużego dyskomfortu. Do rękawic należy kupić owijki. Początek przygody z nimi zazwyczaj jest szorstki, ale szybko nauczycie się je sprawnie wiązać. Kolejna kwestia to ochraniacze. Tu przydadzą się nie tylko te na łokcie, ale także ochraniacze piszczeli. Dopiero przy wyższym poziomie zaawansowania trener zacznie wprowadzać ćwiczenia przygotowujące nogi do kopania bez użycia zabezpieczenia.
Spodenki typowe dla tajskiego boksu są bardzo krótkie i mają wcięcia po bokach nogawek, co pozwala na wysokie kopnięcia. Jeśli chodzi o koszulkę, to podobnie jak w MMA postawcie na materiał, który zapewni wam komfort termiczny. Ostatni punkt programu to ochraniacz szczęki nakładany na górne zęby. Na początku będzie się z nim ciężko oddychało, ale szybko docenicie jego obecność. To rzecz, która przyda wam się w przypadku obu dyscyplin sportu.
Jak zacząć?
Przede wszystkim należy wybrać dobrą szkołę. Przed wykupieniem pakietu zajęć sprawdźcie, czy wychowankowie wywodzący się z danego miejsca, mają na koncie tytuły na poziomie krajowym lub międzynarodowym. Ten punkt jest jednym z wyznaczników jakości zajęć. Druga kwestia to oczywiście opinie, które możecie łatwo sprawdzić w sieci, pytając na lokalnym forum lub zaglądając na wizytówkę Google.
Przychodząc na pierwszy trening, będziecie zaskoczeni, jak wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportami walki. Na matę zaglądają zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku i reprezentujący różne zawody. Wbrew pozorom sporty walki wcale nie są domeną okupantów osiedlowych klatek schodowych. Traficie na lekarzy, prawników, studentów, właścicieli firm, nauczycieli, jednymi słowy - pełen przekrój profesji i warstw społecznych.
Jakie korzyści przyniesie trening? Przede wszystkim będzie on ogromnym rozwinięciem sprawności i wydolności organizmu. Osoby zmagające się z nadwagą na pewno zrzucą tu zbędne kilogramy, choć tu warto wcześniej postawić na treningi, które przygotują do intensywnego wysiłku.