Trwa ładowanie...
09-11-2006 10:26

Squash

Squash
d2k4nnl
d2k4nnl

Gdy jogging wydaje się zbyt monotonny, na rower jest za zimno, a do koszykówki lub siatkówki wiecznie brakuje nam kompanów, warto spróbować gry w squash`a.

Jest to dyscyplina stosunkowo nowa w Polsce, jednak jej popularność bardzo szybko wzrasta. Najczęściej korty do squash`a są dostępne przy fitness klubach bądź innych ośrodkach sportowych. Zasady gry są bardzo proste i niemal każdy w krótkim czasie jest w stanie opanować jej podstawy. Osoby, które jeszcze nie miały kontaktu z tą dyscypliną, a szukają nowej formy aktywności, powinny spróbować i z pewnością się nie zawiodą. Wszystkie zasady gry są opracowane przez World Squash Federation.

Sprzęt podstawowy

Podstawą jest oczywiście prostokątny kort. Składa się on z różnej wielkości ścian – największej frontowej, dwóch bocznych, najniższej ściany tylnej, podłogi oraz wolnej przestrzeni nad powierzchnią kortu. Kort jest podzielony odpowiednimi liniami, które wyznaczają odpowiednie miejsca podczas gry.

d2k4nnl

Każdy gracz musi mieć rakietę. Wybór jest stosunkowo duży, ceny zróżnicowane, wszystko zależy między innymi od materiału, z którego jest rakieta wykonana, rodzaju naciągu czy też umiejscowienia środka ciężkości. Wielkość główki należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb, jednak na początek lepiej wybrać rakiety o nieco powiększonych główkach. Piłki do gry są gumowe, w środku puste i na początku gry należy je rozgrzać, gdyż dopiero wtedy zyskują odpowiednią sprężystość. Przy doborze piłki należy zwrócić uwagę na jej parametry – informacje na temat ich wielkości i prędkości są umieszczone na piłce. Dla osób początkujących poleca się piłki średnie lub szybkie, gdyż bardzo ułatwiają grę.

Sprzęt dodatkowy

Jako że piłki są niewielkie a siła uderzeń bardzo duża, należy zabezpieczyć się przede wszystkim przed kontuzjami oczu. Jest to na tyle ważne, że początkujący mogą nie kontrolować swoich uderzeń, przez co narażają siebie lub innych na urazy. Najlepiej chronią specjalne okulary – są one wykonane w ten sposób, by nie przeszkadzać w czasie gry i jednocześnie chronić przed urazami.

Warto też zaopatrzyć się w specjalne obuwie, które gwarantuje znakomitą przyczepność do nawierzchni oraz jest tak przystosowane, by nie narażać na nadwerężenie stóp i stawów skokowych. Najważniejsze przy kupnie obuwia jest jednak to, by posiadało ono podeszwę, która nie rysuje podłoża – jeżeli o to nie zadbamy, możemy nie zostać wpuszczeni na kort.

Kilka zasad na początek

Wszystkie zasady gry, jak również wyznaczniki co do sprzętu, są opracowane przez World Squash Federation. Na stronie internetowej tej Federacji (www.worldsquash.org) jest zamieszczony szczegółowy regulamin gry. W dużym skrócie zasady prezentują się następująco. Mecz składa się z pięciu setów. Zawodnik wygrywa set, gdy zdobędzie 9 punktów (sytuacja remisowa jest rozwiązywana w ten sposób, że zawodnik odbierający decyduje czy set ma się skończyć w momencie zdobycia 9 czy też 10 punktów). Punkty może zdobyć wyłącznie zawodnik serwujący, jeżeli straci piłkę, odbierający staje się serwującym i wtedy dopiero ma możliwość zdobycia punktu.

d2k4nnl

Zawodnicy mają prawo do pięciu minut rozgrzewki. Przed rozpoczęciem gry losuje się zawodnika, który będzie rozpoczynał grę. Natomiast w kolejnych setach rozpoczyna osoba, która przegrała poprzedni set. Następnie serwujący wybiera stronę, z której rozpocznie grę, jednak po zdobyciu punktu, musi serwować z przeciwnej strony. Aby serwis uznać za poprawny, piłka musi zmieścić się na przedniej ścianie między linią serwisu a linią autu a po odbiciu od ściany musi trafić w ćwiartkę tej części kortu, gdzie stoi gracz odbierający.

*Więcej w serwisie KOBIETA.WP.PLWięcej w serwisie KOBIETA.WP.PL*

d2k4nnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k4nnl