Stale za kółkiem? Kierowco, sprawdź jak zadbać o kondycję nóg!
Zawód kierowcy niektórym może się wydawać wręcz monotonny. Na osoby spędzające za kółkiem wiele godzin dziennie, czyha jednak wiele niebezpieczeństw. I nie chodzi tutaj wyłącznie o zagrożenia wynikające bezpośrednio z ruchu drogowego, warunków atmosferycznych czy przewlekłego zmęczenia. Na szali, znajduje się bowiem również zdrowie kierowcy, a zwłaszcza kondycja jego nóg.
09.07.2019 09:33
Mogłoby się wydawać, że wypadki drogowe, awarie samochodu czy niekorzystne warunki pogodowe, to najgorsze co może się przytrafić zawodowemu kierowcy. Nie każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak taka praca wpływa na ich zdrowie. Okazuje się jednak, że może ona oddziaływać na tryb funkcjonowania naszego układu krążenia, co często odzwierciedla się w złej kondycji nóg kierowców.
Kierowcy ciężarówek czy przedstawiciele handlowi spędzają wiele godzin każdego dnia w pozycji siedzącej. Dodatkowo są narażeni na ciągłe drgania podczas jazdy, na które większość z ich nie zwraca uwagi. Stają się one dokuczliwe dopiero podczas długiej podróży. Na problemy ze zdrowiem i mikrokrążeniem kierowców wpływa także stres, który nie jest obcy żadnej osobie poruszającej się po drogach. Wszystko to sprawia, że u mężczyzn, którzy spędzają wiele godzin za kółkiem, zaczynają się pojawiać dolegliwości świadczące o problemach z krążeniem. Jakie objawy powinny nas zatem zaniepokoić?
Ból nóg a ryzyko rozwoju choroby
Długotrwałe przebywanie za kółkiem i wymuszona pozycja siedząca sprawiają, że kierowcy mogą zacząć odczuwać dyskomfort w obrębie nóg. Nie zawsze są to dolegliwości bólowe, często natomiast można określić je jako uczucie ciężkości i napięcia w nogach. Do tego, zawodowi kierowcy narzekają również na mrowienie i drętwienie, które są niezwykle dokuczliwe i dekoncentrujące. Bardzo charakterystyczną i przy tym widoczną na pierwszy rzut oka dolegliwością, jest także obrzęk w obrębie stopy, kostki i łydki.
Większość kierowców lekceważy tego typu objawy, głównie ze względu na fakt, iż początkowo dość łatwo jest je wyeliminować. Wystarczy nieco rozruszać nogi, by szybko się dyskomfortu pozbyć i poczuć ulgę. Warto jednak wiedzieć, że te pozornie błahe symptomy, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie w obrębie układu krążenia, jaką jest niewydolność żył kończyn dolnych. Z czasem rozwija się stan zapalny, dolegliwości bólowe znacząco się nasilają a na nogach pojawić mogą się żylaki. Konsekwencje braku działania mogą być bardzo poważne, dlatego nie warto bagatelizować takich objawów.
Dbaj o nogi w czasie podróży
Dla zmęczonych nóg kierowców wybawieniem jest zarówno odpoczynek, jak i odpowiednia dawka ruchu. Dlatego też, zwłaszcza podczas długich tras, warto zaplanować odpowiedni czas na regularne postoje. W ich trakcie możemy przede wszystkim rozprostować i rozchodzić nogi, ale także położyć się na tylnym siedzeniu i unieść je powyżej głowy. To powinno pomóc w zniwelowaniu uciążliwych dolegliwości. Jeśli obrzęk i ciężkość nóg nie dają nam wytchnienia, warto sięgnąć po dobry preparat z heparyną, taki jak Lioton 1000. Przyjemnie chłodzący żel przynosi natychmiastową ulgę, a przy tym wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Warto zatem zabierać go ze sobą w każdą długą podróż.
Jeśli zależy nam na tym, aby zminimalizować ryzyko rozwoju niewydolności żył, powinniśmy także zadbać o zmianę naszego stylu życia. Zawodowi kierowcy nie mogą oczywiście zrezygnować z dalekich wyjazdów, ale mogą uzupełnić swój dzień o odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, jak pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Kolejnym krokiem w stronę troski o zdrowie jest zmiana diety na zdrowszą. Zdrowe i wartościowe produkty powinny pojawiać się w naszym jadłospisie codziennie. Warto wiedzieć, że na kondycję naszego układu krążenia wpływają również nasze nawyki, np. palenie papierosów, dlatego warto pomyśleć o porzuceniu tego nałogu.