Staż pracy - czym jest? Jakie ma znaczenie? Jak go wyliczyć?

Staż pracy niekiedy określany też zwrotem doświadczenie zawodowe to okres, w którym dana osoba była zatrudniona. W większości przypadków staż wynosi jeden z kluczowych kryteriów oceny kandydata podczas procesu rekrutacyjnego. Co więcej, jest to także ważny element wpływający na świadczenia pracownicze – typu urlop czy też emerytura.

Staż pracy jest ważny nie tylko z punktu widzenia emerytury
Staż pracy jest ważny nie tylko z punktu widzenia emerytury
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Seventyfour

●     Rozróżniamy ogólny staż pracy i zakładowy czas pracy. Jeden odnosi się do ogólnego okresu zatrudnienia, a w przypadku drugiego chodzi o pracę na rzecz jednego pracodawcy.

●     Staż pracy świadczy nie tylko o doświadczeniu danej osoby, ale także wpływa na przywileje takie jak urlop czy dłuższy okres wypowiedzenia.

●     Standardowo do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na umowie o pracę.

●     Staż pracy będzie miał także znaczenie w kontekście emerytury.

Czym jest staż pracy?

Na samym początku warto podkreślić, że w Kodeksie pracy nie znajdziemy jednoznacznej definicji stażu pracy oraz dokładnej informacji, jakie okresy się do tego wliczają. Najczęściej jednak przyjmuje się, że jest to okres, kiedy to pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę – bez względu na wielkość etatu. Często także można spotkać się z określeniami ogólny staż pracy i zakładowy staż pracy. Ten pierwszy oznacza czas wszystkich okresów zatrudnienia danej osoby, natomiast zakładowy odnosi się do pracy u jednego pracodawcy.

Jakie ma znaczenie ma staż pracy?

Staż pracy jest często ważnym aspektem dla wielu pracodawców, ponieważ świadczy o doświadczeniu zawodowym kandydata, jego wiedzy oraz w wielu przypadkach także o umiejętnościach praktycznych przydatnych w danym zawodzie. Co więcej, dłuższy staż pracy może być postrzegany jako dowód na lojalność i zaangażowanie. Dodatkowo dla pracownika ma on także dość istotne znaczenie, gdyż to właśnie staż pracy wpływa na obliczanie niektórych świadczeń pracowniczych, takich jak prawo do urlopu wypoczynkowego czy wysokość odprawy emerytalnej. Warto mieć na uwadze, że dłuższy staż pracy, daje także prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, nagrody jubileuszowej czy też odprawy.

Praca Lublin, Warszawa, Gdańsk i inne – sprawdź ogłoszenia dostępne na portalu Pracuj.pl

Jakie okresy nie są wliczane do stażu pracy?

Do staży pracy nie będą zaliczały się okresy zatrudnienia, które odbywały się na podstawie umowy innej niż o pracę, czyli w przypadku umowy zlecenie czy dzieło, nie zalicza się tego do stażu pracy. Mamy wtedy styczność z umowami cywilnoprawnymi, a one nie podlegają pod kodeks pracy. Przez co według przepisów nie pozostaje się w stosunku pracy. Co więcej, do stażu nie będzie wliczał się też czas prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Uprawnienia do urlopu a staż pracy

Zostało już wspomniane, że staż pracy ma także znaczenie w przypadku określania długości urlopu danego pracownika. Warto przy tym wiedzieć, że w takiej sytuacji do stażu wlicza się również okres nauki, a wszystko to zgodnie z artykułem 155 Kodeksu pracy.

Wejdź na theprotocol.it, w wyszukiwarkę wpisz "Praca IT Bydgoszcz" i znajdź idealne dla siebie miejsce zatrudnienia.

Dłuższy okres wypowiedzenia a staż pracy

Dodatkowo staż pracy w danym miejscu wpływa także na czas trwania wypowiedzenia. Oznacza to, że w przypadku pracownika, który pracował krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Dla pracownika zatrudnionego minimum 6 miesięcy będzie to już 1 miesiąc. A jeśli osoba pracowała przynajmniej trzy lata to okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Szukasz dla siebie nowego zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Bełchatowie

W jaki sposób staż pracy wpływa na pracy wpływa na prawo do emerytury?

Każda osoba, które chce otrzymać minimalną emeryturę, musi przede wszystkim osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny – obecnie u kobiet jest to 60 lat, natomiast w przypadku mężczyzn 65 lat. Wymagany staż, który jest niezbędny w przypadku kobiet, wynosi 20 lat i dla panów będzie to 25 lat. Warto przy tym podkreślić, że wliczając się w to zarówno okresy składkowe, jak i te nieskładkowe.

Podsumowanie

Jak zatem można zaobserwować, staż pracy to ważny element budowaniu kariery zawodowej, ale nie tylko. Przede wszystkim mówi on o Twoim doświadczeniu, umiejętnościach, ale ma także spore znaczenie w przypadku wielu świadczeń.

Wybrane dla Ciebie