Trwa ładowanie...
13-07-2015 11:27

Sterydy anaboliczne osłabiają pamięć

Sterydy anaboliczne osłabiają pamięćŹródło: PAP
dphjb3z

Długotrwałe stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych wiąże się z poważnym upośledzeniem pamięci i funkcji wykonawczych - podaje "Open Psychiatry Journal".

Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria (Wielka Brytania) wykazali, że mężczyźni, którzy często sięgają po środki zaliczane do sterydów anaboliczno-androgennych, są bardziej narażeni na zaburzenia w obrębie pamięci prospektywnej, retrospektywnej oraz funkcji wykonawczych (funkcji poznawczych odpowiedzialnych za koncentrację, planowanie i rozwiązywanie problemów) niż panowie, którzy potrafią obyć się bez tego typu "wspomagaczy".

W badaniu uczestniczyło 100 regularnych użytkowników siłowni w wieku od 18 do 30 lat, z których połowa systematycznie stosowała sterydy anaboliczne - substancje zwiększające przyrost masy mięśniowej i poprawiające wydolność organizmu.

dphjb3z

Po przeprowadzeniu testów sprawności intelektualnej okazało się, że mężczyźni, którzy korzystali z pomocy środków dopingujących, mieli o 39 proc. gorszą pamięć prospektywną (pamięć o tym, co planujemy zrobić, np. zapłacić rachunek), o 28 proc. gorszą pamięć retrospektywną (dotyczącą przeszłych wydarzeń) i o 32 proc. gorsze funkcje wykonawcze (procesy związane z planowaniem i monitorowaniem działania) niż pozostali badani.

"Wyniki naszego badania sugerują, że długotrwałe stosowanie steroidów anaboliczno-androgennych ma silny wpływ na zdolność do zapamiętywania i przypominania sobie faktów z życia codziennego, co może być odczuwalne na wielu poziomach funkcjonowania, włączając w to sferę interpersonalną, zawodową, edukacyjną i zdrowotną" - podsumowuje dr Tom Heffernan, jeden z badaczy.

dphjb3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dphjb3z